Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie

Magdalena Rigamonti
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Porażające, uniwersalne w wymowie i odważne. Rozmowy z ludźmi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. „Niewygodni” autorstwa Magdaleny Rigamonti – jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek – to zapis szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą.

Żydówka ukrywana przez polską rodzinę. Polak niemieckiego pochodzenia, opowiadający o swojej fascynacji Hitlerem. Uratowani z Auschwitz na temat granic człowieczeństwa. Fotograf przyglądający się powstaniu przez swój obiektyw. Człowiek, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich. Ukrywająca się przez dwa lata w norze o dziedziczonej traumie wojennej. Sybirak, który w akcie zemsty likwidował funkcjonariuszy NKWD. Uczestnik powstania warszawskiego o ciemnych stronach bohaterskiego zrywu.

Jak rozmawiać z ludźmi o przeżyciach wojennych i nie oceniać? Nie dostosowywać do swoich wyobrażeń o ofierze i wysłuchać choćby najbardziej trudnej do zrozumienia w czasach pokoju historii? W jaki sposób przyjąć czasem niewygodną prawdę o ludzkich losach oraz wyborach? Dziennikarka Magdalena Rigamonti od wielu lat przeprowadzała rozmowy z ludźmi, którzy przetrwali wojenną pożogę. Brali w niej czynny udział jako żołnierki i żołnierze lub ukrywali się przed oprawcami. Byli świadkami zbrodni, przetrwali obóz koncentracyjny bądź starali się po prostu przeżyć. Tak powstała książka „Niewygodni” – zapis szesnastu wstrząsających rozmów z tymi, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą i prawdą o tym, co się wydarzyło.

Data wydania: 2022-08-24
ISBN: 978-83-8032-773-3, 9788380327733
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 312
dodana przez: Vernau

Autor

Magdalena Rigamonti Magdalena Rigamonti Magdalena Rigamonti z domu Łukaszewicz – polska dziennikarka prasowa i radiowa związana m.in. z tygodnikiem „Wprost”, stacją Program IV Polskie Radio 24 i „Dziennikiem Gazeta Prawna”. Była zatrudniona w tygodniku „Wprost”. 10 czerwca 2016 zwolniono...

Pozostałe książki:

Bez strachu. Jak umiera człowiek Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek Straty. Żołnierze z Afganistanu Wywiady Press 2014 Kulisy warszawskiego ratusza Śmierć warta zachodu
Wszystkie książki Magdalena Rigamonti

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niewygodni

6.09.2022

Magdalena Rigamonti "Niewygodni" Mówią prawdę o wojnie, Tych, którzy pamiętają II wojnę światową jest pośród nas coraz mniej. Wielu z nich traumatycznie wspomnienia, które towarzyszyły im przez życie, schowane pod powiekami makabryczne obrazy, ukryło tylko dla siebie nie chcąc o nich nigdy opowiadać. Innych obawiali się zapytać o wspomnienia z cz... Recenzja książki Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie

"Niewygodni" - koniecznie musisz przeczytać.

11.09.2022

"Niewygodni", to kolejna książka o wojnie. Tak powiesz? Po pierwsze, takie książki nie podlegają dyskusji. To historia, która na szczęście wydarzyła się nie za mojego życia. Mam nadzieję, że moje dzieci nigdy nie doświadczą wojny. Jednak w tamtych czasach, dzieciom nie było to dane, a i dzisiaj wielu dorosłych zmaga się z jej skutkami do dziś. Oni... Recenzja książki Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2022-09-02
9 /10
Przeczytane Wydawnictwo Wielka Litera Przeczytane w 2022 Współpraca

Poruszające opowieści.
Zapamiętajmy.

Normalni ludzie, którzy przeżyli tragedię wojenną stają się już nielicznymi ludźmi z przerażającą, ale i przez niektórych nieopowiedzianą i zatrzymaną dla siebie historią.
"Niewygodni" To książka Magdaleny Rigamonti, która odwiedziła dziewięcioro uczestników wojny znaczących dla historii. Jednakże ich osobiste opowieści z czasu wojny bardzo różnią się światopoglądami. O tych opowieściach nie usłyszymy już nigdzie, nasze dzieci nie poznają takich historii z podręczników szkolnych, a my możemy być ostatnimi świadkami, którzy mogli usłyszeć je na żywo.

"To doświadczenie, które trudno z czymkolwiek porównać".

Oprócz wydarzeń z obozów koncentracyjnych i frontów, pozyskujemy wiedzę na temat powstania warszawskiego, które przerażają i pokazują, jak wydarzenia które dotychczas zasłyszałam ukazują inne swoje oblicze..
Traumatyczne chwile sprawiały, że poznani w lekturze bohaterzy wojenni tracili jak i wzmacniali wiarę w kościół. Mają zupełnie inne wspomnienia, jedne lepsze, drugie bardzo poruszające.
Rozmowy jakie przeprowadziła autorka pozostaną już z nami, zostały zachowane na kartach książki, a wspomnienia, które mogłyby nigdy nie zostać usłyszane teraz mogą uzupełnić kolejną lukę we wspomnieniach z czasów II Wojny Światowej.

× 8 | link |
@wiktoria.wasilewska
2022-08-24
10 /10
Przeczytane

Książka została napisana w bardzo przyjemny dla oka i umysłu sposób, dzięki czemu jest lekturą na jeden, góra dwa dni. Różnorodność bohaterów, informacji, na dodatek autentycznych, bowiem są one wspomnieniami.
Powstała dzięki, a może przez to, że dziadkowie autorki także przeżyli wojnę, lecz niestety nie zdążyła wypytać ich o szczegóły. Dlatego teraz jej misją jest łapanie każdego naocznego świadka II wojny światowej, by opowiedział co widział.
Są to krótkie, bardzo ciekawe wywiady z niepowtarzającymi się pytaniami.

Znajdziecie tutaj:
Wojna to najgłupsza rzecz ~ rozmowa z Czesławem Lewandowskim
*
To zostaje w głowie na całe życie ~ rozmowa z Leszkiem Żukowskim
*
Boga w Treblince nie było. Na pewno nie było ~ rozmowa z Adą Willenberg
*
Hitler był naszym bohaterem ~ rozmowa z Ottonem Tuszyńskim
*
Gorzko w ustach się zrobiło. Do tej pory gorzko ~ rozmowa z Henrykiem Troszczyńskim
*
Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć ~ rozmowa z Anną Szałaśną
*
Wyszkoliliśmy się, skoczyliśmy, tyle ~ rozmowa z Aleksandrem Tarnawskim
*
Oni zabijali nas, my ich ~ rozmowa z Lidią Lwow- Eberle
*
Nie rozgrzeszam rzezi ~ rozmowa z Władysławem Filarem
*
Niepamięć jest śladem wojny ~ rozmowa z Ewą Woydyłło-Osiatyńską
*
Polowałem na sowietów ~ rozmowa ze Zbigniewem Lubienieckim
*
Coś mi nie pozwalało zrobić zdjęcia ~ rozmowa z Eugeniuszem Hanemanem
*
Jakby jutra nie było ~ rozmowa z Mar...

× 1 | link |
@Ferante
2022-09-11
10 /10
Przeczytane

"Niewygodni", to kolejna książka o wojnie. Tak powiesz?
Po pierwsze, takie książki nie podlegają dyskusji. To historia, która na szczęście wydarzyła się nie za mojego życia.
Mam nadzieję, że moje dzieci nigdy nie doświadczą wojny.
Jednak w tamtych czasach, dzieciom nie było to dane, a i dzisiaj wielu dorosłych zmaga się z jej skutkami do dziś. Oni, lub ich bliscy.

I wracając do pytania, o to czy to tylko "kolejna" książka o wojnie to nic bardziej mylnego.
Od samego początku Magdalena Rigamonti poruszyła mnie i nie chciałam tracić ani minuty, aby wrócić do lektury.

Ta książka, to przykład na to, jak gloryfikacja wojny wpływa na nasze umysły. Bohaterowie tej książki natomiast pokazują drugą stronę medalu.
Poprzez rozmowy z ludźmi tamtych czasów poznajemy prawdę. O tym jak wyglądało życie i o tym, czy w obecnych czasach uważają, że nasz naród powinien zyskać tylko chwałę i współczucie. Jak postrzegają Żołnierzy Wyklętych, a jak postrzegają Powstanie Warszawskie. Czy to było bohaterstwo?
Nie brakuje tu słów kontrowersyjnych, wiele razy można powiedzieć, że bez emocji. Ale to właśnie tytułowi Niewygodni przedstawiają inny rys historyczny.

Dla mnie była to niesamowita podróż przez historię, bo wcześniej nie spotkałam się z takimi relacjami ofiar wojny. Zaskoczenie, ale i ogromna nauka, która wypływa z kart tej książki. Pozwala zrozumieć to, co obecnie dzieje się i w świecie polityki i w kreowaniu na nowo historii II wojny świa...

| link |
@madbed
2022-09-20
Przeczytane

... Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć...

"Niewygodni " to zbiór wywiadów z osobami, które przeżyły piekło wojny i nie boją się o tym mówić na głos.
Nie zawsze byli odważni, nie zawsze chcieli poruszać temat tego okresu w ich życiu, ale w dobie tego co się dzieje, jak ludzie są manipulowani, a prawda zakłamywana chcą o tym mówić i mówią.
To ostatnie żywe świadectwo tego co miało miejsce i nie możemy o tym zapomnieć.
To historia Żydówki ukrywanej przez polską rodzinę, Polaka niemieckiego pochodzenia zafascynowanego niemiecką ideologią, fotografa, człowieka, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich, o sybiraku, o uczestniku powstaną warszawskiego i o tym z czym do dnia dzisiejszego muszą się mierzyć.
O traumie, która w nich była i będzie już do końca.
Tak niewielu zostało świadków tamtych wydarzeń korzystajmy z ich wspomnień, uczmy się prawdziwego obrazu tego co wtedy się działo i jak wyglądało ludzkie życie. Każdy dzień w strachu, głodzie i obawie czy uda się przeżyć następny dzień.
W nich tkwi prawda...Korzystajcie

| link |
@Beata_
2023-03-07
8 /10
Przeczytane
@polokokta
2023-02-07
9 /10
Przeczytane 2023
@abdita
2022-11-03
8 /10
Przeczytane
@trabska
2022-09-22
8 /10
Przeczytane Posiadam
@toptangram
2022-09-06
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl