Niezdecydowanie

Benjamin Kunkel
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Niezdecydowanie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Niezdecydowanie wpisuje się w najlepsze tradycje mocnej amerykańskiej męskiej prozy, to znaczy powieści koncentrującej się na wchodzeniu bohatera w dorosłość i - często bolesnym - kształtowaniu się jego osobowości. Oczywistym skojarzeniem jest zatem (przywoływana przez wszystkich bodaj dotychczasowych recenzentów Niezdecydowania) Buszujący w zbożu Salingera. Głównym bohaterem i obłędnym, zabójczo inteligentnym i autoironicznym narratorem powieści jest dwudziestoośmioletni Dwight Wilmerding, nowojorczyk, absolwent filozofii, syn i brat (co pozostaje nie bez znaczenia, gdyż jego relacje z rozwiedzionymi niedawno rodzicami i ukochaną - na cienkiej granicy kazirodztwa - starszą siostrą stanowią niebagatelny balast dla jego znękanej tożsamości), a poza tym wieczny chłopiec, zagubiony, niezdecydowany, niespełniony zawodowo, nieumiejący zaangażować się na poważnie w żadną relację męsko-damską, odnajdujący się jako tako jedynie w dość powierzchownych kontaktach z kolegami. Można powiedzieć, że życie Dwighta znajduje się na nieustającym zakręcie, ba! podąża wręcz ruchem wirowym (na jałowym biegu) i sam Dwight przestał już liczyć na jakikolwiek prawdziwy przełom. A jednak! Poprzez swego bohatera Benjamin Kunkel stawia ważkie dla współczesnych młodych (nie tylko Amerykanów) pytania: Jak być szczęśliwym, a w każdym razie nie poddawać się rozpaczy? Czy, jak i po co w cokolwiek się w ogóle angażować? Oryginalnym, zabójczo komicznym, wkurzająco-rozczulającym głosem swego bohatera Kunkel nie tylko zabawia czytelnika, ale i uwrażliwia na sprawy tego świata. Kunkel-Dwight posługuje się bowiem z wirtuozowską maestrią postmodernistycznym narzędziem, jakim jest ironia, lecz jej ostrze kieruje ku niedoskonałościom własnym, a dla świata ma nieskończoną czułość, od której już bardzo niedaleko do nowej post-postmodernistycznej odpowiedzialności.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7495-012-1, 9788374950121
Wydawnictwo: Muza
Stron: 285

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niezdecydowanie

23.09.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Niezdecydowanie" - powieść o kształtowaniu się osobowości i trudnościach z tym związanych. Poznajemy Dwighta Wilmerdinga, lat 28. Jest to nowojorczyk, który ukończył filozofię. Nie pracuje, niekoniecznie ma jakiekolwiek ambicje. Wchodzi dorosłość, co dosyć boleśnie odczuwa. Jest inteligentny i posiada ogromne pokłady autoironii. Dwight to zagub... {} Recenzja książki Niezdecydowanie

Moja opinia o książce

Opinie

@Anuszka
2011-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Mam Wymienię/Sprzedam

Dziwna, trochę męcząca.

{} | link |
@spinabifida
2010-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadane

Dobra książka.

{} | link |
@karolinabrzezinskaa
2013-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@mef44
2010-05-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Niezdecydowanie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl