Nim stałyśmy się wasze

Lisa Wingate
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Nim stałyśmy się wasze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Ta historia wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Georgia Tann – znana działaczka społeczna, znajoma Eleanor Roosevelt, przez trzydzieści lat uprowadzała dzieci z biednych rodzin i sprzedawała je bogatym parom. Na podstawie historii jej ofiar Lisa Wingate, bestsellerowa amerykańska autorka, tworzy przejmującą opowieść o cierpieniu, niesprawiedliwości, ale również miłości i nadziei. Gdziekolwiek bowiem powiodą drogi, serce nigdy nie zapomni, skąd pochodzi. Czytelnicy Sierocych pociągów Christiny Baker-Kline czy Słowika Kristin Hannah będą zachwyceni tą dającą do myślenia, nieoczywistą opowieścią o dwóch rozdartych rodzinach… opartą na skandalicznych faktach. Memphis, Tennessee, rok 1939. Dwunastoletnia Rill Foss i jej rodzeństwo wiodą barwne życie na barce mieszkalnej spływającej rzeką Missisipi. Wszystko się zmienia pewnej deszczowej nocy, gdy ojciec zmuszony jest odwieźć do szpitala ich matkę. Rill przejmuje opiekę nad domem, ale niebawem u drzwi zjawia się grupa obcych ludzi, by zabrać młodych Fossów. Trafiają do sierocińca stowarzyszenia Dom dla Dzieci Tennessee, skąd podobno mają szybko wrócić do rodziców. Ponura prawda jednak szybko wychodzi na jaw. W rzeczywistości pełnej niepewności i niebezpieczeństw Rill postanawia zawalczyć o jedność rodziny pozostającej na łasce okrutnej dyrektorki ośrodka. Aiken, Karolina Południowa, czasy obecne. Pochodząca z dobrego domu Avery Stafford raczej nie ma na co narzekać: odnosi sukcesy jako prokurator federalny, ma przystojnego narzeczonego, a w niedalekiej przyszłości czeka ją ślub jak z bajki. Lecz gdy przyjeżdża do rodzinnego domu, by pomóc niedomagającemu ojcu, jedno przypadkowe spotkanie burzy jej spokój. W jej głowie pojawiają się niewygodne pytania o rodzinną przeszłość, które wprowadzają ją na ścieżkę wiodącą ostatecznie bądź to do zatracenia, bądź też do odkupienia. Nim stałyśmy się wasze to przejmująca powieść o sile rodzinnej miłości w obliczu ludzkiego okrucieństwa. Lisa Wingate w niezwykle przekonujący i wiarygodny sposób przedstawia działanie stowarzyszenia, które do lat pięćdziesiątych XX wieku handlowało amerykańskimi dziećmi. Autorka nie ogranicza się jednak do przedstawienia faktografii, lecz tworzy czuły obraz osobistego dramatu, który przeżywała zapewne każda z rodzin dotknięta działalnością Georgii Tann.  
Tytuł oryginalny: Before We Were Yours
Data wydania: 2019-05-22
ISBN: 978-83-65830-71-5, 9788365830715
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Stron: 418
dodana przez: katapika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nim stałyśmy się wasze

14.09.2021

Lisa Wingate "Nim stałyśmy się wasze", Nowości przeplatam jak zwykle książkami starszymi. Niedawno sięgnęłam po zupełnie nieudanego "Jeźdźca miedzianego", ale muszę przyznać, że po nim dobra czytelnicza passa trwa. "Nim stałyśmy się wasze" książka zauważona już dawno w zapowiedziach Wydawnictwa @papierowyksiezyc, musiała swoje odczekać. Po lekt... Recenzja książki Nim stałyśmy się wasze

Moja opinia o książce

Opinie

@Remma
2021-04-09
9 /10
Przeczytane na faktach

Niesamowite, że taka historia miała miejsce. Perfidia, manipulacja i okrucieństwo wobec drugiego człowieka zdarzały się w przeszłości i zdarzają się do dziś, ale skierowane w stronę dzieci wywołują nasz podwójny sprzeciw. Działanie Georgii Tann można porównać do działania nazistów w Polsce. W obu przypadkach odrywano dzieci od ich rodzin, nie zwracając uwagi na uczucia i względy moralne. Różnicę stanowi cel tego "przedsięwzięcia". W pierwszym przypadku chęć łatwego i szybkiego zysku, w drugim przyświecały cele ideologiczne. Za każdym razem rozgrywały się dramaty rodziców i dzieci. Jak widać, Stany Zjednoczone nie były wolne od tego typu wstydliwych historii.
Świetnie poprowadzona narracja w dwóch ramach czasowych, z wyraźnym wątkiem sensacyjnym.
Polecam.

| link |
@toptangram
2021-09-14
8 /10
Przeczytane
@Monika_Bocwinska
2019-09-13
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nim stałyśmy się wasze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl