Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój

Marek Górlikowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy

Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Noblista z Nowolipek to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.

Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: „Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna”.
Data wydania: 2018-08-01
ISBN: 978-83-240-5540-1, 9788324055401
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Biografia
Stron: 480

Autor

Marek Górlikowski Marek Górlikowski Marek Górlikowski – reporter, dziennikarz, przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka. Laureat Nagrody im. Jana Jędrzejewicza za biografię...

Pozostałe książki:

Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój
Wszystkie książki Marek Górlikowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2019-11-20
6 /10
Przeczytane papier

Przypisy w takiej pozycji jak Noblista to, jeśli nie obowiązek, to przynajmniej rzecz chwalebna. Inną sprawą jest, że za umieszczanie ich na końcu książki zamiast pod tekstem, powinna być jakaś kara - może praca przy przekopie Mierzei Wiślanej, albo czytanie fanfików o Harrym Potterze, nie wiem, w każdym razie coś bolesnego. Sankcja powinna być uzależniona od ilości odwołań, i tu byłoby mi szkoda pana Górlikowskiego, bo książkę podzielił na 5 części, do każdej tworząc średnio 120 przypisów.

Książka Marka Górlikowskiego nie jest typową biografią, nie jest też reportażem - stoi w rozkroku pomiędzy tymi gatunkami i to nie do końca przypadło mi do gustu. Sam autor próbuje trzymać zdecydowanie za dużo srok za ogon, poruszyć za dużo tematów chyba niepotrzebnie pompując książkę mało istotnymi dla historii fizyka faktami.

Pomijając jednak moje marudzenie, uważam Noblistę z Nowolipek za dobrą książkę, z której można się czegoś dowiedzieć o zimnowojennym światku naukowców, projekcie Manhattan, Konferencji Pugwash czy też o samym Rotblacie, szkoda tylko, że autor postanowił iść w ilość wątków a nie ich jakość, tak więc popularyzatorsko jest nieźle, ale samego Józefa Rotblata nie poznałem.

× 3 | link |
@Edyta_Lutek
@Edyta_Lutek
2019-12-16
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl