Nostalgia anioła

autor: Alice Sebold
Nostalgia anioła
4.21
Ocena 4.21 na 5 możliwych
Na podstawie 95 ocen kanapowiczów
Debiut powieściowy młodej amerykańskiej pisarki, który zdominował światowe li...
Debiut powieściowy młodej amerykańskiej pisarki, który zdominował światowe listy bestsellerów na wiele miesięcy, bijąc na głowę dzieła największych sław literatury. Błyskotliwa, wzbudzająca ogromne emocje powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście, także o miłości, gojeni...
Pełny opis
Data wydania: 2004
ISBN: 9788373591004
Wydawnictwo: Albatros

Recenzje

Nostalgiczna, poruszająca...
„Nostalgia anioła” to książka, którą zakupiłam kilka lat temu, jak tylko natknęłam się na nią na półce księgarni. Nie wiedziałam wtedy kompletnie nic o autorce i samej książce, ale zawierała w sobie wszystko to, czego w literaturze szukam. I tak, po kolei: przyciągnęła mnie swoją spokojną, wyważo...
Recenzja książki "Nostalgia anioła".
"W szkalnej kuli na biurku mojego taty mieszkał pingwin [...] Pingwin jest tam sam, myślałam, i martwiłam się o niego. Kiedy powiedziałam o tym tacie, stwierdził: «Nie martw się, Susie; ma miłe życie. Jest uwięziony w idealnym świecie»" Nostalgia anioła to książka, która wstrząsa i porusza. Długa...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Dark_Sister
@Dark_Sister 2011-04-26
Przeczytane (2011-04-26)
Z jednej strony oceniam tę książkę pozytywnie - bo mimo iż akcji tam było bardzo niewiele to i tak mnie wciągnęła na tyle, żeby skończyć ją w przeciągu dwóch dni. Emanowało z niej jakieś ciepło, choć wiemy, że cała powieść toczy się wokół morderstwa. Z drugiej strony, jeśli miałabym się przyjrzeć wartości literackiej - no cóż. Utwór nie wnosi niczego nowego ani nie wybija się szczególnie na polu innych współczesnych wydawnictw. Poza tym mam osobisty uraz do autorki za wprowadzenie takiego rozwiązania w sytuacji z końcowki, między Ruth, Rayem a główną bohaterką. Myślę, że każdy, kto czytał będzie wiedział o co dokładnie mi chodzi. Sebold tym posunięciem tak spłyciła tę książkę, że odechciało mi się jej dalszej lektury. W ogóle nie wykorzystała możliwości, które dawało zostosowanie takiego zabiegu, poszła po linii najmniejszego oporu. Doszukiwałam się jakiegoś glębszego znaczenia, ale po tym fragmencie doszłam do wniosku, że autorka miała chyba inne (całkowicie mi niezrozumiałe) intencje przy pisaniu tej powieści. Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, użyłabym słowa: miałka. Stąd moja ocena.
@Rebellish
@Rebellish 2010-04-28
Przeczytane (2007-07-28)
Naprawdę niesamowita książka. Nie żałuję, że czekałam na nią rok, bo było warto. Nie zawiodłam się. Historia niezwykła i wstrząsająca, poza tym książka bardzo wciąga i nie pozwala się od niej oderwać. Ja osobiście przeczytałam ją na jednym tchu, tak bardzo chciałam wiedzieć, co będzie dalej. Zakończenie jest świetne, bardzo mi się podobało. Cieszy mnie też to, że ta książka jest napisana takim fajnym, płynnym językiem, dzięki czemu czyta się ją niesamowicie szybko i przyjemnie. Niemniej nie jest to książka na "oderwanie się od rzeczywistości", gdyż właśnie opowiada o realności świata i jego brutalnej naturze (właściwie to niektórych ludzi). Pokazuje nam, że trzeba cieszyć się z życia, bo nie wiadomo, kiedy będziemy musieli się z nim rozstać oraz, że każdego z nas może spotkać jakieś nieszczęście. Czytając tę książkę nie jeden raz miałam łzy w oczach, bardzo się przy niej wzruszyłam. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać.
@Quietlystorm
@Quietlystorm 2010-01-04
Przeczytane (2007-07-28)
Nie jest to zdecydowanie książka dla osób które lubią wartką akcje, wszystko tu raczej toczy się według uczuć Susie, jej tęsknotą za domowe mimo iż w niebie ma wszystko co może sobie zamarzyć. A po za tym nie oczekujmy że narracja 14 letniej dziewczynki może być mistrzowska, przecież nie miała okazji by dorosnąć. Na książkę trafiłam podczas szukania pozycji na maturę ustną i zakochałam się w niej, pasuje zupełnie idealnie do mojej osobowości. Nie mogę się zgodzić na temat przerysowanych uczuć, nie zapominajmy że autorka była ofiarą gwałtu, więc myśle że dużo z jej uczuć mogła przelać na jej książkę. A po za tym polecam pójście do kina na ekranizacje "Nostalgii Anioła"
@Liliowa
@Liliowa 2010-07-07
Przeczytane (2008-01-01)
Skończyłam czytać "Nostalgię anioła" kilkanaście dni temu, więc mogę teraz wypowiedzieć się na jej temat bez zbędnych emocji, które towarzyszyły mi zaraz po przeczytaniu. Cóż, nie spodziewałam się Bóg wie jak szybkiej, wartkiej akcji, ale momentami było wręcz okropnie nudno i nużąco. Mimo tego autorka ma u mnie dużego plusa, bo niektóre fragmenty były naprawdę przerażające. Podobała mi się narracja z perspektywy Susie - nadawało to powieści sporo realizmu, różnorodnych emocji i łatwo można było wtopić się w akcję książki. Podsumowując: oceniam na 4+.
@anciaa
@anciaa 2010-05-09
Źle zrobiłam, że pierwsze obejrzałam film, a dopiero potem zabrałam się za książkę. Film ciekawy, książka też ale w odwrotnej kolejności. W mojej kolejności nie dałam rady przebrnąć przez książkę bo była po prostu nudna, nie dlatego, że była taka sama w sobie, tylko, że wiadomo było co mniej więcej będzie się działo. To tak jakby czytać jakąś książkę dwa razy, a tego nie lubię. Może sięgne jeszcze raz po tę książkę jak treść filmu "wywietrzeje" z głowy po kilku latach...
@atrammarta
@atrammarta 2010-05-09
Przeczytane (2007-07-28)
Pierwsza książka, po której naprawdę zaczęłam się bać. Powieść Sebold to brutalna opowieść o tym, jak jedna tragedia potrafi zburzyć całą rodzinę. Jak trudno wrócić do normalności. Jak panicznie ludzie szukają zapomnienia. "Niemniej nie jest to książka na "oderwanie się od rzeczywistości", gdyż właśnie opowiada o realności świata i jego brutalnej naturze (właściwie to niektórych ludzi). " - nic dodać, nic ująć. Urzekła mnie ta książka. I o ironio, ostatnie zdanie ;)
@czpiotka
@czpiotka 2009-11-20
Przeczytane (2007-07-28)
Czasami przerażająca, w niektórych momentach miałam wrażenie że książka była pisana przez mordercę. Ale to dobrze świadczy o autorce i jej talencie. Na początku gubiłam się w narracji, nie wiedziałam czy zdanie które czytam mówi jeszcze Susie czy już ktoś inny. Może dlatego że pokazane jest "życie w dwóch światach". Na początku zniechęciłam się brakiem akcji i zrozumiałam że to nie o akcje chodzi w tej książce. Polecam, warto przeczytać.
@Innuendo
@Innuendo 2010-11-26
Przeczytane (2010-11-26)
Na początku książka jest, jak sam tytuł wskazuje - nostalgiczna, lecz mimo to wcale nie nudzi. Akcja nie jest ciągła, ale mimo to coś się dzieje, ładnie to wszystko opisane, bez zbędnego patosu. Najbardziej się wszystko rozwinęło podczas ostatnich 40, 50 stron, akcja nabiera o wiele większego tempa i trudno się w tym wszystkim połapać, będąc przyzwyczajonym już do powolnego rytmu książki. Bardzo polecam, piękna historia :).
@Loli14
@Loli14 2010-10-03
Piękna książka, ale jak dla mnie nie ma się czym zachwycać. Czegoś mi w tej książce brakowało, opisy morderstwa nie były takie drastyczne, że tak powiem. Autorka opisuje je, jakby to było coś normalnego. W sumie nie mam się co dziwić, ta książka nie jest przecież kryminałem. Styl pisania jest lekki i to wielki plus. Jednak bywały momenty, że musiałam ominąć kilka stron... Fajna książka, ale nie świetna. :)
@BarbaraSantercole
@BarbaraSantercole 2010-05-23
Przeczytane (2007-07-28)
Właśnie skończyłam czytać i brak mi słów. Szukałam książki, która mnie poruszy, zaskoczy, da nadzieje i jakieś natchnienie. Nie zawiodłam się - znalazłam to wszystko w tej powieści, a nawet jeszcze coś więcej - ukojenie. Polecam bardzo tą publikację - zwłaszcza tym, których los dotknął utratą kogoś bliskiego i w codziennym życiu nie potrafi znaleźć pocieszenia.
Autorzy
Alice Sebold
Alice Sebold (ur. 6 września 1963 roku w Madison w stanie Wisconsin w USA) – współczesna pisarka amerykańska. Autorka trzech książek: autobiograficznej Szczęściary, Nostalgii anioła oraz Córeczki. ...
Inne książki:
Książka Nostalgia anioła
Książka Nostalgia anioła
Książka The Lovely Bones
Książka Szczęściara
Książka Lovely Bones
Współtworzący tą stronę
puchar @Annie @Annie pierwsza opinia