Nowohucka telenowela

Renata Radłowska
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Nowohucka telenowela
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Równo siedemdziesiąt lat temu ruszyła budowa Nowej Huty. Zaplanowana jako osiedle dla pracowników pobliskiego kombinatu, stała się domem dla tysięcy ludzi z całej Polski, szukających lepszego jutra w wielkim mieście.
Data wydania: 2019-05-22
ISBN: 978-83-8049-867-9, 9788380498679
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
Stron: 192
dodana przez: jbutton
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Renata Radłowska Renata Radłowska Renata Radłowska (ur. 1973) – dziennikarka krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, publikuje także w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Od dwudziestu lat mieszka w Nowej Hucie i pisze o niej.

Pozostałe książki:

Odwaga jest kobietą
Wszystkie książki Renata Radłowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowiem Wam o Nowej Hucie

19.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

* Nowa Huta: prawda i fikcja; * Kiedyś miasteczko w duchu ateistycznym, dziś prężnie rozwijająca się dzielnica Krakowa; Mojej nieodżałowanej pamięci dziadek w naszych rozlicznych pogawędkach często przytaczał taki wierszyk: Za Lenina- strzelanina Za Stalina- dyscyplina Za Bieruta- Nowa Huta Za Gomułki- puste półki [ ja znam wersję: suche b... {} Recenzja książki Nowohucka telenowela

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2019-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu, reportaż

W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia propaganda socjalistyczna Polski "ludowej" głosiła radosną wieść o budowie Nowej Huty. Wszystkie kina i świetlice prezentowały pracujących z zapałem młodych ludzi. Z pierwszych stron gazet uśmiechali się murarze, prężyli muskuły młodzieńcy z łopatami, a najładniejsze junaczki prezentowały swoje wdzięki. Przodownicy pracy promienieli szczęściem i dumą z pracy rąk swoich na cześć i chwałę idealnego socjalistycznego miasta.
Dzisiaj wiemy, że budowa młodszej siostry Krakowa okupiona była wyzyskiem i krzywdą wywłaszczonych chłopów, a życie budowniczych w barakach — i związane
ze złymi warunkami bytowymi morale młodych — dalekie były od propagandowej idylli.

Książka Renaty Radłowskiej nie jest rozliczeniem dziejowym, ani nawet skargą na niesprawiedliwość socjalistycznych realiów. Jest raczej nostalgicznym wspomnieniem początków nowego (innego i pełnego nadziei) życia, a potem jego wrastania w życie nowo powstałej dzielnicy.
Radłowska rysuje historie prawdziwych ludzi, tworzy zbeletryzowane minibiografie osób, którzy byli w Nowej Hucie od początku. Przyjechali — zwerbowani wizją szczęśliwego miasta — ze swoich wsi, pól, parafii i zostali na zawsze.

Co prawda w kilku historiach usłyszymy szokujące wspomnienia dotykające upadku moralnego i obyczajowego; gorzką nutę żalu i nieustającego rozczarowania; głębokie poczucie krzywdy, którego czas i zmiany dziejowe nie złagodziły, jednak wszystko zdominowane jest klimat...

{}× 13 | link |
@Betsy59
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019

O życiu budowniczych Nowej Huty. Całym już przeżytym, bo teraz to już sędziwi staruszkowie, lub umarli między pierwszym wydaniem książki a drugim. 24 historie o prostym, pracowitym życiu i o smutnej starości. O miłości do dzieła swoich rąk: osiedla budowanego przez ludzi i dla ludzi. Początkowo irytował mnie styl autorki (szyk przestawny, stylizacja, nie wiem, jak go nazwać, sami musicie sprawdzić) ale potem wciągnęłam się, a nawet pod koniec wzruszyłam. Bardzo nostalgiczna książka, refleksyjna, smutna, ale „życiowa”. Bo życie przemija a starość smutna i samotna jest.

{}× 11 | link |
@frodo
2012-08-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zbiór życiorysów ludzi, którzy budowali Nową Hutę. Raz jest patetycznie, raz jest groteskowo. Dobrze się czyta. Polecam.

{}× 1 | link |
@Bazia13
2014-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Genialnie się czyta.

{} | link |
@ladymakbet33
2021-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nowohucka telenowela. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl