Nowy film japoński

Krzysztof Loska
Książka Nowy film japoński
Książka Nowy film japoński
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nowa książka Krzysztofa Loski poświęcona jest kinematografii japońskiej ostatniego półwiecza. Autor rozpoczyna od analizy filmów nowofalowych i pojawienia się kina niezależnego, rozważając te zjawiska w szerokim kontekście kulturowym, następnie przechodzi do omówienia dokonań artystycznych reżyserów młodego pokolenia, którzy debiutowali w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, czyli w okresie głębokich przemian prowadzących do narodzin społeczeństwa ponowoczesnego. Loska charakteryzuje wpływ estetyki nowofalowej na kino gatunkowe – filmy samurajskie, gangsterskie i erotyczne – zwraca też uwagę na obecność nowatorskich rozwiązań formalnych, modernistycznych strategii przedstawiania oraz szereg odniesień do literatury pięknej i teatru, zarówno klasycznego (kabuki, bunraku), jak i współczesnego (post-shingeki). SPIS TREŚCI: Wstęp Część I WOKÓŁ NOWEJ FALI 1. Miłość i polityka – narodziny Nowej Fali 2. Teatr awangardowy i film – w kręgu Terayamy 3. Pustynia i miasto – literatura na ekranie 4. Erotyzm i przemoc – w stronę kina transgresji Część II KINO GATUNKÓW 5. W cieniu Kurosawy – nowy film samurajski 6. W świecie yakuzy – japońskie oblicze filmu gangsterskiego 7. Zemsta z zaświatów – opowieści niesamowite 8. Humor japoński – komedia i satyra społeczna Część III KŁOPOTY Z TOŻSAMOŚCIĄ 9. Swój i obcy – japońska wielokulturowość 10. Żałoba i melancholia – obrazy pamięci 11. Kino i trauma – utracona tożsamość 12. Człowiek i technika – spotkanie z maszyną Bibliografia Filmografia Indeks nazwisk Summary  
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-242-2245-2, 9788324222452
Wydawnictwo: Universitas
Seria: Horyzonty Kina
Kategoria: Film
Stron: 428
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nowy film japoński aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nowy film japoński. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}