Nowy Renesans Granice nauki

8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Nowy Renesans Granice nauki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nowy Renesans to próba eksploracji intelektualnego krajobrazu współczesności. Staram się w tej książce śledzić rewolucyjne prace i idee najwybitniejszych przedstawicieli tak różnych dziedzin wiedzy jak nauki komputerowe, kosmologia, nauki o poznawaniu (cognitive science) czy biologia ewolucyjna. Ci ludzie sprzeczają się ze sobą, ale i uczą się od siebie wzajem, a to, czego się nauczyli, stosują we własnej pracy. Do tego grona należą między innymi biolog ewolucyjny Helena Cronin, filozof Daniel C. Dennett, biogeograf Jared Diamond, analityk technologii Ray Kurzweil, bioantropolog Richard Wrangham, przedstawiciele nauk komputerowych: Rodney Brooks, David Gelernter, Jaron Lanier, Marvin Minsky, Hans Moravec i Jordan B. Pollack; nauk o poznawaniu — Andy Clark i Marc D. Hauser; psychologowie Stephen M. Kosslyn i Steven Pinker; fizycy: David Deutsch, Alan Guth, Seth Lloyd, Lisa Randall, Martin Rees, Lee Smolin i Paul Steinhardt. W Nowym Renesansie pragnę ukazać od wewnątrz przewrót, jaki właśnie następuje, gdyż dyskusje, które możemy tu śledzić, będą wyznaczać kierunki rozwoju nauki w najbliższych dekadach.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-85458-95-1, 9788385458951
Wydawnictwo: CiS
Stron: 406

Autor

John Brockman John Brockman
Urodzony 16 lutego 1941 roku w Polsce (Boston)
John Brockman – amerykański pisarz i agent literacki, specjalizuje się w literaturze naukowej. Założyciel Edge Foundation (ang.), organizacji mającej na celu współpracę ekspertów z wielu dziedzin nauki i techniki.

Pozostałe książki:

Niebezpieczne idee we współczesnej nauce Nowy Renesans Granice nauki W co wierzymy, choć nie potrafimy tego dowieść A Ty, co sądzisz o myślących maszynach? Nowy Renesans Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja. 25 punktów widzenia Niezwykłe umysły Jak w dziecku rodzi się uczony Thinking. The New Science of Decision-Making, Problem-Solving, and Prediction Trzecia kultura
Wszystkie książki John Brockman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nowy Renesans Granice nauki? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane

Agent literacki John Brockman co kilka lat motywuje grupę współpracujących z nim naukowców do wypowiedzenia się na tematy związane ze społecznym obiorem nauki, potrzebą zasypywania różnic między naukami ścisłymi i przyrodniczymi a humanistyką. „Nowy renesans” wpisuje się w te potrzeby, przy czym tym razem trochę nie rozumiem głównego przesłania, szczególnie po lekturze połowy esejów. Ale po kolei. Książkę należy chyba podzielić na trzy części. Pierwsza jest bardzo wymownym wstępem Brockmana, druga to 22 teksty naukowców, trzecią stanowią krótsze komentarze do inicjującego "Nowy renesans" tekstu - taki emocjonalny wielogłos idący w różnych kierunkach.

Z założenia książka miała pokazać stan formowania się trzeciej kultury, czyli próby intelektualnego pogodzenia humanistów z przyrodnikami. Brockman chciał, by publikacja stanowiła 'próbę eksploracji intelektualnego krajobrazu współczesności'. Niestety cześć autorów nie udźwignęła tematu (albo nie odczytała intencji Brockmana) i po prostu zreferowała swoje aktualne badania. Niestety dotyczy to kilku fizyków i części myślicieli badających kondycję człowieka wobec sztucznej inteligencji. Z kolei do najciekawszych esejów zaliczam przemyślenia Steven Pinker, który wywrócił moje rozumienie źródeł formowania się osobowości (polecam jego tekst i nie zdradzam, o co chodzi). Równie pięknie o naukach fizycznych w kontekście kulturowym, ale i o ich wewnętrznych ograniczeniach, opowiedział Lee Smolin. Do tego klarownie przedstawił sł...

| link |
@frodo
2010-09-24
10 /10
Przeczytane Na ścieżkach nauki

Cytaty z książki

O nie! Książka Nowy Renesans Granice nauki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat