O chłopcu, który ujarzmił wiatr

Bryan Mealer, William Kamkwamba
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
O chłopcu, który ujarzmił wiatr
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Niezwykła opowieść o dociekliwym, malawijskim chłopcu i jego pełnym inwencji umyśle. O nadziei we współczesnej Afryce, o ludzkiej pomysłowości i jej potędze w walce z przeciwnościami losu. „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy ośmielają się marzyć.

Kiedy w 2002 roku susza niszczy zbiory na polach Malawi i tysiące ludzi umiera z głodu, William Kamkwamba ma 13 lat i z ciężkim sercem musi porzucić szkołę. Nie czeka na cud, niewiele myśląc bierze sprawy w swoje ręce. Z odrobiną kukurydzianego kleiku w żołądku, z książką z wiejskiej biblioteki w ręku, uzbrojony w ciekawość i determinację, zabiera się do realizacji śmiałego planu: dać swojej rodzinie elektryczność. Całymi miesiącami grzebie w śmietnikach i na złomowisku, wyprasza od ojca zepsuty rower, wykopuje spod ziemi stare rury PCW...
Z tych niepotrzebnych już nikomu „skarbów”, zamiast walczyć z wiatrakami, wiatraki buduje i przeobraża swój kawałek świata.
„O chłopcu, który ujarzmił wiatr” to niezwykła, krzepiąca opowieść o potędze ludzkiej pomysłowości i harcie ducha wobec przeciwności losu.
Data wydania: 2010-05-19
ISBN: 978-83-89933-21-8, 9788389933218
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka, która otwiera oczy na różne problemy oraz pozwala uwierzyć w siebie.

10.11.2019

William Kamkwamba, to młody mężczyzna, który dzięki niezwykłej determinacji, dociekliwości, pomysłowości i wytrwałości, jako nastoletni chłopak odmienił losy swojej rodziny, oraz całej afrykańskiej wioski. Opowieść "O chłopcu, który ujarzmił wiatr" nie jest bajką z morałem. Jest prawdziwą historią o prawdziwym chłopcu. Williama poznajemy kiedy ma... Recenzja książki O chłopcu, który ujarzmił wiatr

@alien125@alien125 × 1

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

5.02.2011

Są tacy ludzie, którzy na nudę i niepowodzenie mają tysiąc genialnych pomysłów. Tu dokonujemy podziału na tych, których pomysły to psoty oraz na tych, który pomysły wciskają nas w fotel. Nie zdając sobie sprawy jak jedno dziecko, niedożywione, bez odpowiedniej edukacji może nas zagiąć swoją wiedzą, pomysłowością i chęcią nauki. By uronić kilka łez... Recenzja książki O chłopcu, który ujarzmił wiatr

@foolosophy@foolosophy

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

16.08.2010

Gdy dostałem w swoje ręce książkę "O chłopcu, który ujarzmił wiatr", wiedziałem jedno: jest Afryka i nieważne, o czym jest ta historia, na pewno musi być szeroko poruszony problem ubóstwa i głodu. Pomyliłem się jednak w całkiem innej kwestii: książka wcale nie jest taka nudna. Historia chłopca Autorem książki "O chłopcu, który ujarzmił wiatr" jes... Recenzja książki O chłopcu, który ujarzmił wiatr

@fri2go@fri2go

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

13.07.2010

Recenzja: " O chłopcu, który ujarzmił wiatr " William Kamkwamba, Bryan Mealer Jeden z najbardziej znanych twórców wynalazków na świecie, Amerykanin Thomas Alva Edisonzwykł mawiać : " Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu." Ta właśnie myśl jako pierwsza nasunęła się mi zaraz po przeczytaniu książki " O chłopcu, któ... Recenzja książki O chłopcu, który ujarzmił wiatr

@agacia@agacia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@alien125
2019-11-05
8 /10
Przeczytane

Książka ciekawa i wartościowa zarówno dla dzieci, jak i dla starszego czytelnika. Otwiera oczy na różne problemy oraz pozwala uwierzyć w siebie.

× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Kiedy w 2002 roku susza niszczy zbiory na polach Malawi i tysiące ludzi umiera z głodu, William Kamkwamba ma 13 lat i z ciężkim sercem musi porzucić szkołę. Nie czeka na cud, lecz niewiele myśląc bierze sprawy w swoje ręce. Z odrobiną kukurydzianego kleiku w żołądku, z książką z wiejskiej biblioteki w ręku, uzbrojony w ciekawość i determinację, zabiera się do realizacji śmiałego planu: dać swojej rodzinie elektryczność. Całymi miesiącami grzebie w śmietnikach i na złomowisku, wyprasza od ojca zepsuty rower, wykopuje spod ziemi stare rury PCW… Z tych niepotrzebnych już nikomu „skarbów”, zamiast walczyć z wiatrakami, wiatraki buduje i przeobraża swój kawałek świata.Tyle mówi nam okładka.


Fascynująca opowieść mająca swoje miejsce na tak egzotycznym kontynencie jakim jest Afryka.
Tu nadal nowoczesność miesza się z zabobonami i przesądami.
Opowieść o chłopcu który mimo nękającej jego kraj suszy, a co za tym idzie klęski głodu, nie poddaje się, z niczego tworzy coś, co zapewnia mu uznanie całej wioski, ale nie tylko.
Ze starego roweru, rur i różności przyniesionych z wysypiska tworzy wiatrak, a wiatrak daje prąd.

Jak sam mówi:
Afrykanie codziennie naginają, to, co mają-a jest tego niewiele - do swojej woli.Wykazując inwencję twórczą, stawiają czoło wyzwaniom, jakie rzuca Afryka.To co świat postrzega jako śmiecie, Afryka przetwarza.Tam, gdzie świat widzi stare odpadki, Afryka widzi odrodzenie.
Napisana prostym językiem opowieść o marzeniach...

| link |
@agacia
@agacia
2010-07-13
8 /10
Przeczytane Zrecenzowane przeze mnie Okładki Michał Batory

Polecam przeczytanie recenzji oraz oczywiście książki!

| link |
LI
@lilenka
2010-08-24
10 /10
@Miss_Jacobs
@Miss_Jacobs
2011-02-17
10 /10
@Mila27
@Mila27
2011-06-12
10 /10
Przeczytane
@deadlydoll
@deadlydoll
2011-04-30
8 /10
Przeczytane
@Mani
@Mani
2011-04-21
10 /10
Przeczytane
@foolosophy
@foolosophy
2011-02-05
10 /10
Przeczytane Posiadam Do recenzji
@kasandra
@kasandra
2011-02-02
10 /10
Przeczytane Posiadam
@edith
@edith
2010-11-30
8 /10
Przeczytane
@fri2go
@fri2go
2010-08-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Wiatrak to było coś więcej niż prąd, wiatrak oznaczał wolność!
Wlepiałem wzrok w książkę i postanowiłem, że sam zbuduję wiatrak. Niczego takiego jak dotąd nie budowałem, ale wiedziałem, że skoro wiatraki znajdują się na okładce książki, to znaczy, że ktoś je zbudował. Patrząc na tę sprawę w ten sposób, nabrałem przekonania, że i ja mogę czegoś takiego dokonać.
i w tym momencie zobaczyłem książkę, na którą nigdy dotąd nie natrafiłem. Była głębiej wepchnięta i częściowo ukryta. " Co to jest ? ", zaciekawiłem się. Wyciągnąłem ją z pewnym trudem i okazało się, że jest to amerykański podręcznik pod tytułem " Użytkowanie energii ". Od tej chwili ta książka zmieniła całe moje życie.
Tego dnia jasno przekonałem się, jak to jest w życiu. Dalej miałem mętlik w głowie, nie rozumiałem, jak mogło dojść do takiej klęski głodu, ale jedno stało się dla mnie jasne: Ratuj się kto może. Byliśmy pozostawieni samym sobie.
Jeśli cudzoziemiec zaprasza Malawijczyka na kolację i podaje mu wyborny befsztyk i makaron, a potem tort czekoladowy na deser, ale nie ma tam " nisima " ( mąka kukurydziana z wodą) , Malawijczyk po powrocie do domu powie braciom i siostrom: - Nie było nic do jedzenia, tylko befsztyk i kluski.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl