O kotku góralu

Helena Bobińska
O kotku góralu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Dla kogo napisałam "O kotku góralu"?
 Na Bukowinie w tatrach byłam bardzo dawno. Jeszcze przed pierwsza wojną światową. Polska była wtedy rozerwana pomiędzy trzy państwa. Mówiło się, że Polska jest "w trzech zaborach". Królestwo Polskie z Warszawą należało do carskiej Rosji, Gdańsk, Pomorze i Poznań - do Niemiec, a Kraków i tatry- do Monarchii Austro- Węgierskiej. Rzeka Białka pod Bukowiną oddzielała Węgry od Polski.
Kiedy siedziałam na belkach przed chatą Gąsieniców i wraz z kotkiem spoglądałam w dół na Węgry, nie wiedziałam, że będę o tym kotku pisać. W kilka lat później przyszła pierwsza wojna światowa, a jeszcze później Rewolucja Październikowa. W roku 1918 byłam w Moskwie. Przyjechał wtedy do Moskwy z niewoli niemieckiej jeden z największych rewolucjonistów polskich, założyciel "Związku robotników Polskich"- Julian Marchlewski. Uwieziony w Niemczech za agitację przeciwko wojnie, przebył w obozie kilka lat.
Marchlewski kochał Tatry i tęsknił do nich. Nieraz w rozmowach przypominaliśmy sobie Bukowinę, chatę Gąsieniców, piękny, rozległy widok na Węgry. opowiadałam mu o białym kotku, o dzieciach gazdy, o tym, jak to zgubiły kotka na hali. Raz powiedział półżartem:
_ Napiszcie o tym kotku.
- Dla dzieci?- spytałam.
- Dla dzieci i dla mnie- uśmiechnął się.
Tak powstało opowiadanie "O kotku góralu".
Nie skończyłam wtedy tego opowiadania. Zbyt wielkie sprawy działy się dookoła, zbyt wiele było roboty, aby można było pisać. Skończyłam dopiero dwa lata później, już w Polsce. A Marchlewski przeczytał jeszcze później, kiedyśmy się znowu spotkali. Przeczytał, uśmiechnął się niebieskimi oczami i powiedział:
- Zapachniały mi Tatry..."
H. Bobińska
Data wydania: 1959
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 37
dodana przez: 8dzientygodnia
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Helena Bobińska Helena Bobińska
Urodzona 9 maja 1887 roku w Polsce (Warszawa)
Polska i radziecka powieściopisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz tłumaczka. W okresie młodości związała się z ruchem socjalistycznym. W owym okresie współpracowała z polskojęzycznymi, radzieckimi pismami literackimi i młodzieżow...

Pozostałe książki:

O królu Słońcu i jego czterech córkach O szczęśliwym chłopcu Maria Skłodowska Curie Soso. Dziecięce i szkolne lata Stalina Lipniacy
Wszystkie książki Helena Bobińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę O kotku góralu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka O kotku góralu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl