Obwód głowy

Włodzimierz Nowak
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Obwód głowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

"Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka to zbiór znakomitych reportaży o historii i dniu dzisiejszym polsko-niemieckim pogranicza, a zarazem tragiczna opowieść o zdegradowanej i zniszczonej ziemi, czyli o Ziemiach Odzyskanych i jej dziejach. Włodzimierz Nowak opowiada Historię poprzez losy pojedynczych ludzi, zamieszkujących niegdyś i teraz tę zapomnianą prowincję, która dziś żyje z przemytu, handlu i przekrętów. W swoich reportażach, łączących wierność realiom historycznym z wysokim poziomem literackim Nowak pokazuje najrozmaitsze ludzkie losy z tym pograniczem związane. Pisze o masowych samobójstwach Niemców przed nadejściem Rosjan, o Niemcu, walczącym w Armii Krajowej, i o Niemcu biorącym udział w powstaniu warszawskim, o odnajdujących się po latach matce i córce, o ośrodku, w którym przychodziły na świat dzieci czyste rasowo. Pisze o dniu codziennym dzisiejszego pogranicza i o jego fascynującej, poplątanej, brzemiennej w następstwa historii.
Data wydania: 2007-01-31
ISBN: 978-83-89755-65-0, 9788389755650
Wydawnictwo: CZARNE
Serie: Faktyczny Dom Kultury, Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 260
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Włodzimierz Nowak Włodzimierz Nowak
Urodzony w 1958 roku w Polsce
Włodzimierz Nowak — reporter "Gazety Wyborczej", jego zbiór polsko-niemieckich reportaży Obwód głowy (Czarne 2007) znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008. Książka ukazała się w Niemczech (Die Nacht von Wildenhagen. Zwölf deutsch-polnisch...

Pozostałe książki:

Serce narodu koło przystanku Dżej dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, Prezydentem Poznania Komarów 1920 Lekcja tajnego języka Cała Polska trzaska. Reportaże Gazety Wyborczej 2001-2004
Wszystkie książki Włodzimierz Nowak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Obwód głowy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Bujaczek
2011-08-24
5 /10
Przeczytane
AK
2011-02-14
8 /10
Przeczytane
@ocelot
2009-02-03
8 /10
Przeczytane
@Exlibris
2007-08-27
10 /10
Przeczytane

Wydawnictwo Czarne ma nosa do świetnych reporterów. Po fenomenalnym Mariuszu Szczygle, który odsłaniał nam meandry czeskiej historii, czas na Włodzimierza Nowaka, który w nie mniej imponujący sposób przybliża zawikłane historie Niemców i Polaków. Większość jego tekstów dotyka, wciąż jątrzącej się wojennej rany, która dopiero zaczyna się między dwoma narodami zabliźniać (potwierdzeniem może być sama książka), ale pojawiają się też i nowe problemy, dotyczące na przykład wejścia Polski do Unii. Rozpiętość poruszanych tematów, uwaga, z jaką słucha bohaterów i obiektywizm Nowaka są godne podziwu, a książka polecenia.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Obwód głowy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl