Ocalały

Sam Pivnik
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ocalały
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Sam Pivnik ocalał ze świata, którego już nie ma. Mógł zginąć kilkanaście razy, ale dzięki szczęściu, sile i determinacji przeżył i mógł opowiedzieć swoją nadzwyczajną historię.

W dniu jego trzynastych urodzin, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy najechały na Polskę, a wraz z tym wydarzeniem życie Pivnika zmieniło się nieodwracalnie. Przeżył będzińskie getto, a potem przez sześć miesięcy pracował jako więzień na osławionej rampie w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie dokonywano selekcji ludzi z kolejnych transportów, kierując niektórych do obozu, a innych wprost do komór gazowych.

Po tych traumatycznych doświadczeniach trafił do obozu przy kopalni Fürstengrube (dzisiaj kopalnia „Wesoła”). Przeżył morderczy „marsz śmierci” po obozach w głębi upadającej III Rzeszy i jest jednym z niewielu, którzy wyszli cało z ataku samolotów RAF na statek więzienny Cap Arcona, o którym sądzono mylnie, że przewozi uciekających esesmanów. W końcu dotarł do Londynu.

Teraz Sam Pivnik, już po osiemdziesiątce, opowiada, jak wyratował się z najbardziej niebezpiecznych i przerażających opresji wojennych.

Data wydania: 2013-03-07
ISBN: 978-83-7839-472-3, 9788378394723
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 320
dodana przez: Anna_Surowiec
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ocalały nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
9 /10
Przeczytane ❤ 2016 ❤ Odwiedzamy Polskę 📱 E-booki

Sam Pivnik - autor wspomnień wydanych przez wydawnictwo Prószyński i s-ka pt.: "Ocalały" to Szlomo Piwnik nr 135.913 - Żyd, człowiek, który pomimo całego okropieństwa czasów, w jakich przyszło mu żyć, miał wiele szczęścia.

Beztroskie dzieciństwo spędzane z rodzicami i rodzeństwem w Będzinie, wakacyjne wyjazdy do krewnych w Wodzisławiu, który nazywał edenem, nagle zostały przerwane w dniu jego trzynastych urodzin. 1 września 1939 r. skończył się radosny czas sielanki, a rozpoczęła tragiczna codzienność naznaczona pracą, głodem, nalotami, strachem, przeprowadzką w nieludzkie warunki do będzińskiego getta i ostatecznie transportem do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - miejsca zapomnianego przez Boga i ludzi.

Gdzie więc jest tutaj miejsce na szczęście?...

Rodzina trafiła do komory gazowej i z dymem krematorium uleciała do nieba, a siedemnastoletni chłopak został sam w miejscu, w którym w każdej sekundzie życia czaiła się śmierć. A jednak...

Szlamek, jak go wówczas nazywano, nie trafił z transportu do gazu, ale do bloku kwarantanny, gdzie sprawdzano jego przydatność i wytrzymałość. Potem dostał się do pracy na rampie przy nowych transportach więźniów, przeżył w obozie tyfus, a następnie przeniesiono go do kopalni "Wesoła" w Mysłowicach - podobozu Auschwitz. Nie zginął także od nalotów podczas marszu śmierci, gdy pod eskortą oficerów SS opuszczał obóz i przedostawał się na zachód. Ocalał także ze zbombardowanego przez aliantów statku Cap Arcona. ...

| link |
@Czytanna
2023-09-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ocalały. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl