Ochrona interesów konsumentów w aspekcie integracji europejskiej

Ewa Kieżel
Ochrona interesów konsumentów w aspekcie integracji europejskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Publikacja ta ma na celu przedstawienie założeń rodzimej polityki konsumenckiej oraz charakterystykę przyjętych w naszym kraju rozwiązań instytucjonalnych i legislacyjnych. Na treść książki składają się jednak nie tylko rozważania nad uwarunkowaniami realizowanej w Polsce polityki konsumenckiej, jej przesłankami i modelami. Szczególny atut opracowania stanowi dogłębna (w większości poparta wynikami własnych badań empirycznych) analiza rozwiązań legislacyjnych na rynkach obciążonych zwiększonym ryzykiem konsumenckim. Jedną z najważniejszych konsekwencji transformacji polskiej gospodarki są zmiany w warunkach i zasadach funkcjonowania podmiotów rynkowych, w tym również konsumentów. Im większa jest ich swoboda w dokonywaniu wyborów, im bogatsza jest kierowana do nich oferta, tym wyraźniej ujawnia się słabość ich pozycji w stosunku do podmiotów reprezentujących podażową stronę rynku. Stanowi to zasadniczą przesłankę objęcia polskich konsumentów kompleksową opieką prawną i organizacyjną w ramach sprawnie działającego systemu ochrony ich interesów. Tworzeniu takiego systemu sprzyja fakt wstąpienia naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Wiąże się to bowiem z dokonaniem przez Polskę implementacji un?nego prawa konsumenckiego do rodzimego systemu prawnego. W jej wyniku wprowadzono wspólnotowe procedury kontroli rynku, un?ne zasady organizacji instytucji oraz struktur kształtujących i realizujących politykę konsumencką, a także przyjęto rozwiązania dotyczące źródeł nansowania takiej polityki. W tę istotną i jakże aktualną problematykę w pełni wpisuje się oddawana do rąk Czytelnika książka. Jest ona jednym z nielicznych na naszym rynku księgarskim, kompleksowych opracowań poświęconych ochronie interesów konsumenta w Polsce na tle rozwiązań un?nych. W książce omówiono też zagadnienia związane ze specycznymi uwarunkowaniami ochrony tych konsumentów, których decyzje rynkowe obarczone są zwiększonym ryzykiem wynikającym z ich zaawansowanego wieku. Książka jest dziełem zbiorowym pracowników Katedry Badań Konsumpcji Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Autorzy kierują ją do szerokiego kręgu odbiorców. Jej głównymi adresatami są studenci uczelni ekonomicznych, nauczyciele akademiccy, osoby reprezentujące odpowiedzialne za politykę konsumencką instytucje rządowe oraz przedstawiciele organizacji konsumenckich. Zaprezentowane tu wnioski z powodzeniem mogą też być wykorzystywane przez ustalające zasady samoregulacji związki przedsiębiorców, a także przez zwykłych konsumentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat własnych praw i sposobów ich egzekwowania."
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7251-721-0, 9788372517210
Wydawnictwo: Centrum Doradztwa i Informacji Difin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ochrona interesów konsumentów w aspekcie integracji europejskiej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ochrona interesów konsumentów w aspekcie integracji europejskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl