Od Katowic idzie słońce

Anna Malinowska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Od Katowic idzie słońce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Przedostatni sołtys wsi Katowice, który ani myślał zostać miastowym. Trzy licealistki skazane przez sąd za protest przeciw zmianie nazwy miasta na Stalinogród. Górnicy z Grupy Janowskiej tworzący po szychcie mistyczne obrazy. Córka znanego pisarza Wilhelma Szewczyka cierpliwie tłumacząca ojca z jego ONR-owskiej przeszłości.

„Miasto to opowieść, która się składa z tysięcy drobnych historii” – pisze Malinowska, po czym za pośrednictwem barwnych losów swoich bohaterów opowiada historię Katowic od czasów, gdy były jeszcze błotnistą wsią. Podejmuje temat masowej emigracji ze Śląska do RFN, bada świadectwa krwawo stłumionych protestów w kopalni Wujek, przygląda się złożonej – i dla wielu kontrowersyjnej – idei Ruchu Autonomii Śląska.
Malinowska w swoim reportażu o Katowicach biegle korzysta z dwóch perspektyw – krytycznej wychowanki przykopalnianej dzielnicy Giszowiec i czułej obserwatorki miasta zbudowanego na przemyśle, które musiało z niego zrezygnować, by określić swoją tożsamość na nowo.

„Malinowska bierze się za bary z miastem wynalezionym, miastem osobnym, stolicą jedynego polskiego megalopolis. Poprzez ludzi opowiada biografię Katowic, o ich przeszłości pisząc w chwili, gdy kończą półtora wieku życia przemysłowego i muszą wymyśleć sobie siebie na nowo.” Zbigniew Rokita
Data wydania: 2022-08-17
ISBN: 978-83-8191-486-4, 9788381914864
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
Stron: 320
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Anna Malinowska Anna Malinowska Absolwentka politologii ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w „Trybunie Śląskiej”, a od 2005 roku jest dziennikarką katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”. W 2017 r. ukazała się jej Brunatna kołysa...

Pozostałe książki:

Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci Komendant. Życie Salomona Morela
Wszystkie książki Anna Malinowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Od Katowic idzie słońce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-09-19
Przeczytane

Anna Malinowska to autorka dobrze mi znana. Znakomitej książki "Brunatna kołysanka" czy "Komendant" o Salomonie Morelu, który był komentantem obozu Zgoda w Świętochłowicach.
Pisałam Wam o tym przy książce "Ogrody na popiołach".

"Od Katowic idzie słońce" to historia, którą autorka zaczyna od 1857 roku, kiedy to wieś Katowice, otoczona lasem bukowym i bagnami stało przed pytaniem czy ma pozostać wsią czy ma zmienić się w miasto.
Dostajemy zbiór historii, które pozwalają nam na poznanie bliżej życia Katowic na przestrzeni lat. Przez historie różnych ludzi przenikamy w ich otoczenie, wtapiamy się w każdy ich dzień.
Stalinogród, kopalnia Wujek, emigracja ze Śląska do RFN, Giszowiec czy Grupa Janowska to tylko część tego o czym dowiecie się sięgając po książkę.

Tym bardziej chciałam ją przeczytać, gdyż moje rodzinne miasto znajduje się kilkanaście minut od Katowic, kiedyś często tam jeździłam, a Spodek stał się kultem wszelkie rodzaju imprez.
Ta odwieczna "walka" między Zagłębiem a Katowicami(Śląskiem).
Tego przyjezdni nie zrozumieją 😁
Książka jest świetnym kompedium ciekawej wiedzy. Nie tylko suchych faktów, ale przede wszystkim żywych historii.

| link |
@elutka_a
2022-08-23
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Od Katowic idzie słońce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl