Komendant. Życie Salomona Morela

Anna Malinowska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Komendant. Życie Salomona Morela
Książka Komendant. Życie Salomona Morela
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Czy młody Szlomo ukrywający się w oborze albo w sosnowym lesie spodziewał się, że zamieszka tuż obok obozu ogrodzonego drutem pod napięciem? I że będzie tam żyć bez strachu, za to inni będą się bać jego?
Salomon Morel: Żyd i Polak, ofiara i oprawca... W czasie wojny w bestialski sposób zamordowano jego najbliższą rodzinę. Po wojnie on sam został słynącym z okrucieństwa komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym po upadku III Rzeszy przetrzymywano w strasznych warunkach, głodzono, gwałcono i torturowano Ślązaków. Potem był funkcjonariuszem w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie, gdzie próbowano ich nawracać na jedynie słuszne poglądy polityczne. Jednocześnie Szlomo, pieszczotliwie nazywany przez kolegów z partyzantki „wariatem”, był kochanym ojcem rodziny i lubianym, skorym do żartów kompanem zabaw. Więc kim tak naprawdę był komendant Morel? Ofiarą, katem, mścicielem, nadgorliwym funkcjonariuszem systemu.
Bezkompromisowa wojenna reporterska opowieść autorki bestsellerowej "Brunatnej kołysanki" o wciąż za mało znanej tragicznej historii mieszkańców Górnego Śląska. A także o tym, czy zemsta pozwala wyrównać rachunki krzywd i do czego prowadzi, jeśli jej łańcuch nie zostanie przerwany.
"W obozie Zgoda Salomon Morel kazał więźniom śpiewać nazistowskie piosenki, po czym ich bezlitośnie katował. W więzieniu w Jaworznie na jego rozkaz maltretowano nastoletnich działaczy antykomunistycznego podziemia. Anna Malinowska z reporterską precyzją rekonstruuje jego życie. Od Garbowa na Lubelszczyźnie, gdzie podczas wojny zamordowano jego żydowską rodzinę, po mieszkanie w katowickiej kamienicy, które w latach 90. opuścił w pośpiechu, uciekając przed przeszłością. Wstrząsająca opowieść o nierozliczonych zbrodniach popełnianych w polskim mundurze".
Bartosz Wieliński

Data wydania: 2020-03-25
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Biografia
dodana przez: Justyna_K

Autor

Anna Malinowska Anna Malinowska Dziennikarka, pracowała m.in. w "Trybunie Śląskiej", od 2005 r. w katowickim oddzialeGazety Wyborczej (od 2005). Autorka reportaży historycznych. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Śląskim. Od 2015 r. zajmuje się tematem polskich dzieci uprowadz...

Książki Anna Malinowska

Wszystkie książki Anna Malinowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kazał więźniom śpiewać nazistowskie piosenki...

19.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ciężko czyta się takie lektury. Przemiana Szlomo w Salomona pokazana w tej książce uświadamia, jak krucha jest ludzka psychika. Traumatyczne wydarzenia mogą wyzwolić "bestię", która, nie bójmy się o tym mówić, jest w każdym z nas. Są tacy, którzy nie potrafią się jej przeciwstawić... Młody Szlomo pochodził z rodziny żydowskiej. Mieszkał w Grabo... {} Recenzja książki Komendant. Życie Salomona Morela

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 3

Przerwać łańcuch zemsty

4.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Salomon Morel. Ofiara i kat. Zwyrodnialec i kochający ojciec. Koszmar więźniów i ulubieniec sąsiadów. Reportaż o jego życiu to nie tylko ciekawy materiał historyczny. To także – a może przede wszystkim – studium nad krzywdą, niesprawiedliwością i drzemiącym w człowieku pragnieniem zemsty. Żyd Szlomo Morel w 1942 stracił rodzinę. Jego bliskich w... {} Recenzja książki Komendant. Życie Salomona Morela

@the.bookking@the.bookking {}× 1

Morel-człowiek o różnych twarzach

24.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Salomon Morel urodznoy w 1919 roku, jego rodzina została bestialsko zamordowana w okresie II Wojny Światowej. Podczas wojny ukrywał się w lasach, po jej zakończeniu został komendantem Obozu Pracy Zgoda w Świętochłowicach. Do obozu kierowano więźniów na podstawie dekretu PKWN odnoszącego się do volksdeutschów. Niestety bardzo często trafiały tam ni... {} Recenzja książki Komendant. Życie Salomona Morela

Moja opinia o książce

Opinie

@miedzyksiazkami
2020-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Salomon Morel urodznoy w 1919 roku, jego rodzina została bestialsko zamordowana w okresie II Wojny Światowej. Podczas wojny ukrywał się w lasach, po jej zakończeniu został komendantem Obozu Pracy Zgoda w Świętochłowicach. Do obozu kierowano więźniów na podstawie dekretu PKWN odnoszącego się do volksdeutschów. Niestety bardzo często trafiały tam niewinne osoby, wśród wieźniów byli Polacy, Ukraińcy, Rumuni i Austryjacy. Z osoby pokrzywdzonej stał się osobą, która sama wymierzała kary i która czerpała z tego przyjemność.
Gdziekolwiek się pojawiał, był tam strach i lęk przed brutalnością komendanta. Nienawidził więźniów, którzy trafiali do obozu, wyszukiwał dla nich najokrutniejsze kary. Nadgorliwy funkcjonariusz systemu, kat, troskliwy i kochający ojciec, przyjaciel- tyle twarzy posiadał Morel. Salomon Morel- Polak, Żyd ale również ofiara, która stałą się katem.
Morel został skazany za ludobójstwo-znęcanie się fizyczne i moralne, niestety nigdy nie stanął przed sądem za swoje czyny.
"Komendant. Życie Salomona Morela" nie jest łatwą książką, bardzo dokładnie opisuje życie i próby przetrwania w obozie w którym zarządał komendant. Opisane jest życie, młodego Szlomo a potem Salomona, mnósto wiedzy historycznej, która jest napisana w sposób zrozumiały. Autorka swoją książkę opiera na bogatej bibliografii, oraz rozmowach, które przeprowadziła z ocalonymi więźniami obozu pracy Bardzo mało mówi się o takich wydarzeniach, lecz o nich należy pamiętać. Ci ludzie, którzy zo...

{}× 1 | link |
@the.bookking
2020-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Komendant. Życie Salomona Morela. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe