Komendant. Życie Salomona Morela

Anna Malinowska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Komendant. Życie Salomona Morela
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Czy młody Szlomo ukrywający się w oborze albo w sosnowym lesie spodziewał się, że zamieszka tuż obok obozu ogrodzonego drutem pod napięciem? I że będzie tam żyć bez strachu, za to inni będą się bać jego?

Salomon Morel: Żyd i Polak, ofiara i oprawca... W czasie wojny w bestialski sposób zamordowano jego najbliższą rodzinę. Po wojnie on sam został słynącym z okrucieństwa komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym po upadku III Rzeszy przetrzymywano w strasznych warunkach, głodzono, gwałcono i torturowano Ślązaków. Potem był funkcjonariuszem w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie, gdzie próbowano ich nawracać na jedynie słuszne poglądy polityczne. Jednocześnie Szlomo, pieszczotliwie nazywany przez kolegów z partyzantki „wariatem”, był kochanym ojcem rodziny i lubianym, skorym do żartów kompanem zabaw. Więc kim tak naprawdę był komendant Morel? Ofiarą, katem, mścicielem, nadgorliwym funkcjonariuszem systemu.

Bezkompromisowa wojenna reporterska opowieść autorki bestsellerowej "Brunatnej kołysanki" o wciąż za mało znanej tragicznej historii mieszkańców Górnego Śląska. A także o tym, czy zemsta pozwala wyrównać rachunki krzywd i do czego prowadzi, jeśli jej łańcuch nie zostanie przerwany.
"W obozie Zgoda Salomon Morel kazał więźniom śpiewać nazistowskie piosenki, po czym ich bezlitośnie katował. W więzieniu w Jaworznie na jego rozkaz maltretowano nastoletnich działaczy antykomunistycznego podziemia. Anna Malinowska z reporterską precyzją rekonstruuje jego życie. Od Garbowa na Lubelszczyźnie, gdzie podczas wojny zamordowano jego żydowską rodzinę, po mieszkanie w katowickiej kamienicy, które w latach 90. opuścił w pośpiechu, uciekając przed przeszłością. Wstrząsająca opowieść o nierozliczonych zbrodniach popełnianych w polskim mundurze".
Bartosz Wieliński

Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-268-3244-4, 9788326832444
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Biografia
Stron: 416

Autor

Anna Malinowska Anna Malinowska Absolwentka politologii ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w „Trybunie Śląskiej”, a od 2005 roku jest dziennikarką katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”. W 2017 r. ukazała się jej Brunatna kołysa...

Pozostałe książki:

Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci Od Katowic idzie słońce
Wszystkie książki Anna Malinowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kazał więźniom śpiewać nazistowskie piosenki...

19.04.2020

Ciężko czyta się takie lektury. Przemiana Szlomo w Salomona pokazana w tej książce uświadamia, jak krucha jest ludzka psychika. Traumatyczne wydarzenia mogą wyzwolić "bestię", która, nie bójmy się o tym mówić, jest w każdym z nas. Są tacy, którzy nie potrafią się jej przeciwstawić... Młody Szlomo pochodził z rodziny żydowskiej. Mieszkał w Grabo... Recenzja książki Komendant. Życie Salomona Morela

Przerwać łańcuch zemsty

4.05.2020

Salomon Morel. Ofiara i kat. Zwyrodnialec i kochający ojciec. Koszmar więźniów i ulubieniec sąsiadów. Reportaż o jego życiu to nie tylko ciekawy materiał historyczny. To także – a może przede wszystkim – studium nad krzywdą, niesprawiedliwością i drzemiącym w człowieku pragnieniem zemsty. Żyd Szlomo Morel w 1942 stracił rodzinę. Jego bliskich w... Recenzja książki Komendant. Życie Salomona Morela

Morel-człowiek o różnych twarzach

24.04.2020

Salomon Morel urodznoy w 1919 roku, jego rodzina została bestialsko zamordowana w okresie II Wojny Światowej. Podczas wojny ukrywał się w lasach, po jej zakończeniu został komendantem Obozu Pracy Zgoda w Świętochłowicach. Do obozu kierowano więźniów na podstawie dekretu PKWN odnoszącego się do volksdeutschów. Niestety bardzo często trafiały tam ni... Recenzja książki Komendant. Życie Salomona Morela

Moja opinia o książce

Opinie

@miedzyksiazkami
2020-04-12
7 /10
Przeczytane

Salomon Morel urodznoy w 1919 roku, jego rodzina została bestialsko zamordowana w okresie II Wojny Światowej. Podczas wojny ukrywał się w lasach, po jej zakończeniu został komendantem Obozu Pracy Zgoda w Świętochłowicach. Do obozu kierowano więźniów na podstawie dekretu PKWN odnoszącego się do volksdeutschów. Niestety bardzo często trafiały tam niewinne osoby, wśród wieźniów byli Polacy, Ukraińcy, Rumuni i Austryjacy. Z osoby pokrzywdzonej stał się osobą, która sama wymierzała kary i która czerpała z tego przyjemność.
Gdziekolwiek się pojawiał, był tam strach i lęk przed brutalnością komendanta. Nienawidził więźniów, którzy trafiali do obozu, wyszukiwał dla nich najokrutniejsze kary. Nadgorliwy funkcjonariusz systemu, kat, troskliwy i kochający ojciec, przyjaciel- tyle twarzy posiadał Morel. Salomon Morel- Polak, Żyd ale również ofiara, która stałą się katem.
Morel został skazany za ludobójstwo-znęcanie się fizyczne i moralne, niestety nigdy nie stanął przed sądem za swoje czyny.
"Komendant. Życie Salomona Morela" nie jest łatwą książką, bardzo dokładnie opisuje życie i próby przetrwania w obozie w którym zarządał komendant. Opisane jest życie, młodego Szlomo a potem Salomona, mnósto wiedzy historycznej, która jest napisana w sposób zrozumiały. Autorka swoją książkę opiera na bogatej bibliografii, oraz rozmowach, które przeprowadziła z ocalonymi więźniami obozu pracy Bardzo mało mówi się o takich wydarzeniach, lecz o nich należy pamiętać. Ci ludzie, którzy zo...

× 1 | link |
@the.bookking
2020-05-04
7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-04-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Komendant. Życie Salomona Morela. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl