Odtrutka na optymizm

Peter Watts, Derryl Murphy, Laurie Channer
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Odtrutka na optymizm
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Siedemnaście doskonałych opowiadań autora Ślepowidzenia, po raz pierwszy zebranych w jednym tomie. Są w nich historie o inteligentnych chmurach, sympatycznych pedofilach i zmieniających kształty misjonarzach. Poznacie wojskowego bezzałogowca obdarzonego eksperymentalnym sumieniem oraz kochającą żonę, która w akcie najwyższego i altruistycznego oddania robi swojemu mężowi wiwisekcję... Ze wstępu autora: "Między Polską i mną coś po prostu jest. Mam wydania w siedemnastu językach, nagrody w czterech krajach, a nominacje pewnie w dwa razy tylu. Z jakiegoś powodu jednak to w Polsce jestem najbardziej obecny. To w Polsce zdobyłem pierwszą nieanglojęzyczną nagrodę. MAG był jednym z pierwszych wydawnictw na świecie, które wydało "Ślepowidzenie". Przez lata robili ze mną wywiady goście z kilkunastu krajów, ale w Polsce mam comiesięczny felieton. Podróżowałem w czapeczce pisarza do Norwegii, Szwecji, Francji, Niemiec i Australii (a także Finlandii i Rosji, zależy kiedy ukazują się te słowa) – lecz tylko w Polsce byłem dwukrotnie w jednym roku. Doskonale więc pasuje, że to polski wydawca publikuje najobszerniejsze wydanie moich opowiadań w jakimkolwiek języku. Amerykański zbiór to raczej składanka przebojów, hiszpański – minizbiorek pięciu opowiadań. A o kanadyjskim to w ogóle lepiej nie mówić). Natomiast "Odtrutka na optymizm" zawiera wszystkie moje opowiadania, wydane do roku 2011, poza jednym (to się zresztą nie liczy, bo "Nisza" to tak naprawdę początek powieści "Rozgwiazda")."
Ambasador (Ambassador) - Peter Watts
Betlejem (Bethlehem) - Peter Watts
Ciało stało się słowem (Flesh Made Word) - Peter Watts
Cosie (The Things) - Peter Watts
Drugie przyjście Jasmine Fitzgerald (The Second Coming of Jasmine Fitzgerald) - Peter Watts
Dużo żarcia (Bulk Food) - Peter Watts, Laurie Channer
Fraktale (Fractals) - Peter Watts
Hillcrest kontra Velikovsky. Siła wyższa? (Hillcrest v. Velikovsky) - Peter Watts
Jętka jednodniówka (Mayfly) - Peter Watts, Derryl Murphy
Malak (Malak) - Peter Watts
Nimbus (Nimbus) - Peter Watts
Nowina dla pogan (A Word for Heathens) - Peter Watts
Oczy Boga (The Eyes of God) - Peter Watts
Powtórzenie przeszłości: Wykład z historii rodziny (Repeating the Past) - Peter Watts
W domu (Home) - Peter Watts
Wyspa (The Island) - Peter Watts
Tytuł oryginalny: The Island and Other Stories
Data wydania: 2013-07-03
ISBN: 978-83-7480-364-9, 9788374803649
Wydawnictwo: MAG
Stron: 360

Autor

Peter Watts Peter Watts
Urodzony 25 stycznia 1958 roku w Kanadzie (Calgary)
Peter Watts, z zawodu biolog morski, parokrotnie nominowany m.in. do nagrody Locusa, Nebuli i Hugo – to ostatnie wyróżnienie udało mu się zdobyć w 2010 r. za nowelę „Wyspa” (NF 5/2011), a w tym roku nominowano go ponownie do tej nagrody za nawiązując...

Pozostałe książki:

Ślepowidzenie Rozgwiazda Wir Poklatkowa rewolucja Echopraksja
Wszystkie książki Peter Watts

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Odtrutka na optymizm nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@janusz.szewczyk
2021-11-21
9 /10
Przeczytane Zbiory opowiadań 2017 Posiadam PRZENIESIONE

Rzadko kiedy zdarzają się zbiory opowiadań, w których brakuje nawet pojedynczych tekstów wyraźnie słabszych od reszty lub po prostu miernych (o antologiach utworów różnych autorów w ogóle nie ma co wspominać w tym kontekście, gdyż zawsze zawierają wypełniacze i słabizny)."Odtrutka na optymizm" jest ewidentnym wyjątkiem, prawie wszystkie zawarte w niej teksty Petera Wattsa trzymają wysoki poziom naukowy i co najmniej przyzwoity poziom literacki. Można je wręcz uznać za wzorcowe przykłady literatury science fiction, w których "science" naprawdę oznacza naukę a nie jedynie przypadkową zbitkę liter jaką przyklejają ignoranci każdej bajeczce o latających spodkach. W znakomitej większości opowiadań Watts wykorzystuje różne klasyczne teorie naukowe i równie klasyczne rekwizyty literatury SF i robi to sposób pomysłowy, wnikliwy i intrygujący. I nie są to teksty wtórne, wręcz przeciwnie. Kanadyjski autor nawet znane pomysły przedstawia w sposób nowatorski i w większości przypadków mający mocno realistyczne i bliskie współczesności korzenie, chociaż są tu wyjątki, z których najmocniejszym jest nagrodzone Hugo znakomite opowiadanie "Wyspa".

W większości opowiadań teorie i odkrycia naukowe zderzają się z osobistą tonacją narracji, koncentrującej się na mniej lub bardziej drastycznych skutkach tychże odkryć naukowych dla życia osobistego konkretnych postaci. Nauka wciskająca się do mózgów, dziecięcych łóżeczek, szpitalnych łóżek i pomiędzy kochanków kontrastuje mocno z wydarzeni...

| link |
@Snow
2022-08-26
9 /10
Przeczytane SF
@lucjanele
2014-04-24
8 /10
Przeczytane
@coconut
2013-12-08
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Odtrutka na optymizm. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl