Odważne młode kobiety

Jessica Knoll
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Odważne młode kobiety
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Niesamowita powieść inspirowana atakiem najgłośniejszego seryjnego mordercy.

Tallahassee, rok 1978. Przewodnicząca bractwa na uniwersytecie, Pamela Schumacher, obudzona o 3 nad ranem przez niepokojący dźwięk, postanawia zbadać sytuację. To, co znajduje za drzwiami, to scena nieprawdopodobnego okrucieństwa – dwie z jej sióstr są martwe, dwie kolejne zmasakrowane.

W ciągu następnych kilku dni Pamela poznaje przerażającą tajemnicę, związaną z przestępstwem, które przyciągało uwagę opinii publicznej przez ponad cztery dekady.

W Seattle Tina Cannon łączy zniknięcie swojej najlepszej przyjaciółki z tragedią w Tallahassee i jest przekonana, że za zniknięcie odpowiada ten sam mężczyzna.

Zdeterminowane, by wymierzyć sprawiedliwość, łączą siły, a poszukiwanie odpowiedzi prowadzi do ostatecznej, niebezpiecznej konfrontacji…

Wydanie 1 - Wyd. Filia
Tytuł oryginalny: Bright Young Women
Data wydania: 2024-06-19
ISBN: 978-83-8357-482-0, 9788383574820
Wydawnictwo: Filia
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 504
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Odważne młode kobiety nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2024-07-16
7 /10
Przeczytane

To niewątpliwie jedna z najbrzydszych okładek, jakie widziałam i gdyby nie to, że od momentu lektury „Najszczęśliwszej dziewczyny na świecie” wypatrywałam kolejnej książki Jessicy Knoll, to zapewne nie sięgnęłabym po „Odważne młode kobiety” i byłby to duży błąd.

Powieść ta inspirowana jest atakiem jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców, jakim był Ted Bundy. Kiedy Bundy przybył do Tallahassee, zabił już tysiące kobiet w Waszyngtonie, Utah i Kolorado i dwa razy uciekł z więzienia – raz wyskakując z okna budynku sądu w Aspen, a drugi raz przez dziurę w suficie w więzieniu w Kolorado. W 1978 r. włamał się do budynku Chi Omega i wszedł najpierw do pokoju, w którym spała Margaret Bowman. Uderzył ją ciężkim narzędziem w głowę, a później udusił parą rajstop. Następnie przeszedł do pokoju Lisy Levy, bił ją, gwałcił (także butelką od lakieru do włosów) i udusił. Później trafił do pokoju dwóch innych dziewcząt, którym cudem udało się przeżyć atak. W książce wszystkie postacie występują pod zmienionymi nazwiskami.

Nie rozumiem idei bractw/siostrzeństw studenckich na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Dlatego za każdym razem ich wątek jest dla mnie szczególnie frapujący i wciąż nie potrafię się zdecydować, czy to fanaberia, czy coś za*ebistego. Mają one swoje odgórnie narzucone zasady, mieszkają razem w jednym domu oraz rywalizują z innymi stowarzyszeniami, robiąc sobie różne głupie żarty. To tak na marginesie, bowiem nie o ideę stowarzyszeń tu chodzi, ...

× 2 | link |
@mewaczyta
2024-06-22
8 /10
Przeczytane

Kwestionowanie głosu oraz zdolności kobiet.
Kult seryjnych morderców.
Uciszanie głosu ofiar.
Patriarchat.
Wybielanie przez prasę w zgodzie z popularnym narracjami w mediach.
Terapia homoseksualności.
Wypieranie faktów w zderzeniu z traumą.
Ból po stracie.
Sprzeciw wobec systemu, który infantylizuje kobiety.
Toksyczne relacje z rodzicami.
Usprawiedliwianie okrutnego mordercy i oszusta przez wzgląd na jego charyzmę i urodę.

„Na­stęp­nym razem, kiedy go zo­ba­czy­łam, miał na sobie ma­ry­nar­kę i kra­wat, ota­cza­ła go grupa fanek, a «New York Times» stał u jego boku, i kiedy za­py­tał mnie, gdzie ak­tu­al­nie miesz­ka­łam, w ob­li­czu prawa nie mia­łam wy­bo­ru, jak tylko podać swój adres męż­czyź­nie, który za­mor­do­wał trzy­dzie­ści pięć ko­biet i dwa razy uciekł z wię­zie­nia.“

Historia inspirowana zbrodniami Teda Bandy'ego. Z uwzględnieniem seksizmu, dyskredytowania kobiet, rodzącego się trendu na kult seryjnego, zwłaszcza przystojnego seryjnego. A wszystko to z punktu widzenia bliskich ofiar. Sprawca znany jest niemalże od samego początku, więc powieść nie została zbudowana na tajemnicy, ale na zawiłościach społecznych oraz relacjach między bohaterami. Jest to portret czasów oraz uniwersalna krytyka zachowań, które nie stoją po stronie ofiar. Wniknięcie w głowy bohaterów, towarzyszenie im w walce o sprawiedliwość. Ang...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Odważne młode kobiety. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl