Ojcowie Kościoła komentują Biblię. Ewangelia według św. Mateusza 1-13

Tadeusz Kołosowski
Książka Ojcowie Kościoła komentują Biblię. Ewangelia według św. Mateusza 1-13
Książka Ojcowie Kościoła komentują Biblię. Ewangelia według św. Mateusza 1-13
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ewangelia według św. Mateusza już od początku dziejów Kościoła cieszyła się szczególnym autorytetem, wynikającym z tego, że tradycja starożytna (Papiasz z Hierapolis, Euzebiusz z Cezarei, Ireneusz z Lyonu, Orygenes, Hieronim) uznawała, iż autorem tej Ewangelii jest dawny celnik Lewi i późniejszy apostoł Mateusz. Zredagował on swoją Ewangelię najpierw w języku hebrajskim (aramejskim). Ten tzw. Proto-Mateusz stał się podstawą znanej obecnie, napisanej w języku greckim Ewangelii, którą można jednak traktować nie jako prosty przekład, lecz jako poszerzenie, a nawet kompozycyjnie nowe ujęcie pierwotnego tekstu. Współcześnie za końcowego redaktora zwykło się uważać anonimowego, hellenistycznego judeochrześcijanina, który płynnie posługiwał się greką synagogalną. Od samego początku dziejów literatury wczesnochrześcijańskiej pisarze zarówno greccy, jak i łacińscy regularnie korzystają z Ewangelii Mateusza w polemice z heretykami, w nauczaniu, w napominaniu o charakterze etyczno-ascetycznym i dyscyplinarnym. Na Wschodzie pierwszy systematyczny, aż 25-tomowy komentarz do tej Ewangelii wyszedł w języku greckim spod pióra Orygenesa (połowa III w.), a na Zachodzie autorem pierwszego takiego komentarza (łacińskiego) jest Hilary z Poitiers (połowa IV w.). Po pojawieniu się tych pionierskich opracowań Ewangelia według św. Mateusza była najczęściej omawiana i interpretowana, nie tylko w komentarzach egzegetycznych, lecz także w homiliach głoszonych na jej temat. W niniejszym tomie zaprezentowano – nierzadko po raz pierwszy w języku polskim – wybrane fragmenty tych tekstów, pochodzących od takich autorów jak Augustyn z Hippony, Jan Chryzostom, Hieronim, Tertulian i inni.  
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7031-749-2, 9788370317492
Wydawnictwo: Apostolicum
Seria: Ojcowie Kościoła komentują Biblię
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 333
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ojcowie Kościoła komentują Biblię. Ewangelia według św. Mateusza 1-13 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ojcowie Kościoła komentują Biblię. Ewangelia według św. Mateusza 1-13. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}