Okiem innego. Studia porównawcze o polskiej tożsamości literackiej i kulturowej

Maria Delaperrière
Okiem innego. Studia porównawcze o polskiej tożsamości literackiej i kulturowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Okiem innego to książka o tożsamości polskiej literatury i szerzej – kultury współczesnej, oglądanej z punktu widzenia literatury obcej. Jest to spojrzenie z dystansu, wychwytujące w literaturze rodzimej to, co w zderzeniu z literaturą zachodnioeuropejską ujawnia swoją osobliwość. Punktem odniesienia jest najczęściej literatura francuska, ze względu na historyczną wagę literatury wygnańczej, od Mickiewicza i Norwida po Czapskiego i Miłosza. Na tym fundamencie rozwijają się nowe konstelacje skupione wokół współczesnych przeobrażeń polskiej wyobraźni mitycznej i zindywidualizowanych miejsc pamięci. „Oko innego” odkrywa także tajniki „tożsamości zwielokrotnionej” u Wata, Kuśniewicza, Odojewskiego. Powstaje nowy model pisarza-czytelnika szczególnie ważny u Herlinga, Miłosza, Czapskiego, tworzących własny palimpsest tożsamości kulturowej. Okiem innego jest zaproszeniem do dialogu i uczestnictwa czytelnika w docieraniu do istoty polskiej wyobraźni antropologicznej.

Literatura jako przestrzeń wspólna – taka wydaje się dominująca tendencja badawcza zbioru Marii Delaperrière. Szczególna symbioza polskiego środowiska „Kultury” paryskiej z wpływami francuskimi została w książce znakomicie ukazana. Jest to na pewno jeden z najlepszych porównawczych oglądów kulturowej wyjątkowości czasopisma i środowiska, które je stworzyło. Terminologia, jaką proponuje Autorka, wejdzie bez wątpienia do językowego obszaru komparatystyki. Mieści się w niej bowiem zarówno mit, jak historia, a także lingwistyka i biografistyka. Okiem innego jest soczewką przeobrażeń, jakim podlegała polska kultura na przestrzeni XX i XXI stulecia. Omawiane książki i pisarze tworzą fascynującą panoramę „zwielokrotnionej polskiej tożsamości”.
Z recenzji prof. dr hab. Marty Wyki

Od Autorki

Sam ze sobą tożsamy – czyli Mickiewicz

I. Przeobrażenia
Okiem Norwida
Dziwna awangarda…
Romantyczne interferencje Miłosza

II. Historia, pamięć, mit
„Księga Ksiąg” Brunona Schulza
Miejsca pamięci czy pamięć miejsc?
Pamięć własna i cudza Herlinga-Grudzińskiego
Odojewskiego zaklinanie historii

III. Tożsamość zwielokrotniona
Prometeusz w chórze ludzkiej samowiedzy
Podwójność tragiczna Aleksandra Wata
Rozbite witraże Kuśniewicza
Proust Czapskiego, czyli dramat utożsamień

IV. Horyzonty francuskie
Siła wygnania
Francja w oczach Herlinga
Miłosz i Francja – fascynacja czy idiosynkrazja?
Komparatystyka, czyli skok ponadkulturowy

Nota bibliograficzna
Bibliografia
Indeks osobowy

Data wydania: 2022-02-08
ISBN: 978-83-242-3783-8, 9788324237838
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 324
dodana przez: Vernau

Autor

Maria Delaperrière Maria Delaperrière
Urodzona 9 maja 1941 roku w Polsce (Kraków)
Prof. dr hab. Maria Delaperrière przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki w Państwowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (Institut National des Langues et Civilisations Orientales) oraz Ośrodkiem Studiów Europejskich (Centre d’Etude...

Pozostałe książki:

Kultura w stanie przekładu. Translatologia - komparatystyka - transkulturowość Literatura polska w interakcjach t.12 Okiem innego. Studia porównawcze o polskiej tożsamości literackiej i kulturowej Pod znakiem antynomii Pod znakiem antynomii. Studia i szkice o polskiej literaturze XX wieku
Wszystkie książki Maria Delaperrière

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Okiem innego. Studia porównawcze o polskiej tożsamości literackiej i kulturowej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Okiem innego. Studia porównawcze o polskiej tożsamości literackiej i kulturowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl