Opatów i dobra opatowskie w drugiej połowie XVIII wieku

Radosław Kubicki
Opatów i dobra opatowskie w drugiej połowie XVIII wieku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Celem niniejszej pracy jest przedstawienie całokształtu funkcjonowania Opatowa i dóbr opatowskich w drugiej połowie XVIII w. ze szczególnym zwróceniem uwagi na gospodarkę i ludzi tutaj żyjących. W przeciwieństwie jednak do większości prac o takiej tematyce w opracowaniu tym nie chodzi tylko o ukazanie gospodarki dworskiej i chłopskiej, ale również wszystkich innych sił, podmiotów i wydarzeń gospodarczych występujących na terenie dóbr i mających wpływ na stan globalny badanego majątku ziemskiego. Stąd poza gospodarką dominialną i włościańską przedstawione zostały wszystkie tutejsze grupy wyznaniowe, etniczne i zawodowe oraz panujące stosunki pomiędzy nimi, działania wojskowe i życie polityczne, klęski naturalne i środowisko przestępcze, w których zagadnieniach głównie zwracano uwagę na kwestie gospodarcze i finansowe. Analizie poddano również właścicieli i dzierżawców dóbr oraz opatowskie elity społeczne, w tym dostojników różnych religii, urzędników miejskich, członków samorządu wiejskiego oraz przede wszystkim oficjalistów i całą administrację pańską. Oprócz tego stosunkowo dużo miejsca poświęcono Opatowowi, co miało za zadanie podkreślenie ważnej roli, jaką wówczas pełniło to miasto."
(ze Wstępu)
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-61185-89-5, 9788361185895
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Duet

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opatów i dobra opatowskie w drugiej połowie XVIII wieku

13.08.2014

Opatów, niewielkie, kilkutysięczne dziś miasteczko położone nieopodal wschodniego krańca Gór Świętokrzyskich było przez stulecia liczącym się ośrodkiem na mapie regionu. Przez miasto przebiegały ważne szlaki handlowe. I choć kilkukrotnie padało ofiarą najazdów Tatarów, za każdym razem podnosiło się ze zniszczeń. To tu przez ponad trzy stulecia odby... Recenzja książki Opatów i dobra opatowskie w drugiej połowie XVIII wieku

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Opatów i dobra opatowskie w drugiej połowie XVIII wieku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat