Opowiadania odeskie

Izaak Babel
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Opowiadania odeskie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Oto książka, której nie zabrałbym na bezludną wyspę jedynie dlatego, że znam ją na pamięć! Pierwsze zetknięcie z tekstem Babla było ważnym przeżyciem nawet dla zawołanych znawców. Krytyk i rusycysta Rene Śliwowski pisał: "Doznałem prawdziwego olśnienia: czegoś takiego nigdy dotąd nie czytałem". I dodaje tu słowa, które może zechce potwierdzić również czytelnik tego tomu: "Izaak Babel po latach wciąż zdumiewa. Nie mniej niżli przy pierwszej lekturze..."
Tytuł oryginalny: Одесские рассказы
Data wydania: 2009-05-07
ISBN: 978-83-89129-68-0, 9788389129680
Wydawnictwo: Austeria
Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. Mistrzowie Słowa
Stron: 288
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Izaak Babel Izaak Babel
Urodzony 13 lipca 1894 roku na Ukrainie ( Odessa)
Izaak Babel – rosyjski pisarz żydowskiego pochodzenia, prozaik, dramaturg i dziennikarz. Pochodził z zamożnej, kupieckiej rodziny żydowskiej. Znał biegle jidysz, rosyjski i francuski, w którym jako piętnastolatek pisał swoje pierwsze utwory, naśl...

Pozostałe książki:

Konarmia Historia jednego konia Armia Konna i inne utwory Dziennik 1920. Opowiadania. Zmierzch Opowiadania odeskie i inne
Wszystkie książki Izaak Babel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość do rodzinnego miasta

WYBÓR REDAKCJI
13.11.2021

Trzynaście opowiadań wybitnego prozaika przedstawiających Odessę z początku wieku XX, to tętniące życiem, szalone, wielobarwne miasto portowe, Marsylię czy Neapol wschodu. I tygiel narodowości tamtejszy: Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Mołdawianie, Turcy, Grecy i kto tam jeszcze. Rozmaite religie, zwyczaje, tradycje; wspaniała, dynamiczna mozaika. Bab... Recenzja książki Opowiadania odeskie

@almos@almos × 23

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-02-19
10 /10
Przeczytane Audiobooki Literatura obca

 
Jak już to napisałam w opinii o 'Opowiadaniach wybranych' Babla, 'Opowiadań odeskich' słuchałam dwukrotnie dzień po dniu w różnych wykonaniach. Pierwszy raz słuchałam w kontekście całej twórczości Babla, czyli i opowiadań wojennych, a potem w wykonaniu Roberta Gonery, który genialnie wczuwa się w w tę manierę tekstu.
 Ta perspektywa całości pokazała mi świat odeskich Żydów jako zamkniętą przeszłość dla Babla. To świat, który w którymś opowiadaniu Babla zamyka i kończy symbolicznie Czeka. Opowiadania odeskie są pięknie napisane. To niesamowity język, o czym już pisałam w recenzji 'Wyboru opowiadań' i świat widziany z perspektywy zwykłych ludzi i ich małych spraw. W kontekście całości twórczości widać, że światem odeskich Żydów kierował ich wewnętrzny kodeks moralny, zasady, jakie panowały w tym mieście. O tym mówią historie opowiedziane ustami bohaterów. Jest też król i etos postępowania społecznego. Ten tom opowiadań jest zwarta całością i mistrzostwem literatury tego gatunku. Natomiast opowiadania wojenne to świat bez etosu, ale to już temat pod opowiadaniami z 'Armii Konnej' i 'Dziennika 1920".
 To wspaniała literatura, którą trzeba nadrobić, bo w szkole nas tego nie uczyli. Można się z niej nauczyć poetyckiego języka i zrozumienia dla inności, dla tego, że w innym miejscu i innym czasie człowiek jest inny. I tę głęboką wiedzę o człowieku, zdaje się, że posiadł Babel. Ofiara swoich czasów. Wyczytałam, że zabierając go zabrano i papiery. Szkoda, bo t...

× 18 | link |
@jatymyoni
2020-05-11
9 /10
Przeczytane Audiobook Bardzo dobra książka L. rosyjskaWyśmienita uczta duchowa . Zanurzamy się w świat, który już nie istnieje, Odeskich Żydów i ich codziennego życia na początku XX wieku. Na naszych oczach on ginie, kiedy coraz bardziej w ten świat wchodzi rewolucja i bolszewizm. Dzięki doskonałemu wykonaniu przez Roberta Gonera możemy poczuć się mieszkańcami dzielnicy żydowskiej w Odessie i wsłuchać się w ten specyficzny język. Brakowało mi podkładu muzycznego, wspaniałej muzyki tworzonej przez Odeskich Żydów. Audiobook jest zbiorem krótkich opowiadań, w których występuje kalejdoskop barwnych postaci, od ludzi bogatych po biedotę, od półświatka po ludzi uczciwych, od bardzo młodych po starych. Spotykamy się z nimi w trakcie interesów, na ulicy, ale też w zaciszu własnej rodziny. Poznajemy nie tylko Żydów, ale cały tygiel narodowości, który zamieszkiwał w tych czasach Odessę. Można porównać te opowiadania do obrazów Marca Chagalla pełnych wewnętrznej magii, ale też humoru i ironii. Najbardziej w tych opowiadaniach pociąga przepiękny język, który nas czaruje swoim bogactwem, humorem, ironią, ale też i prostotą i mistrzowskimi dialogami.

Wspaniała literaturą, którą naprawdę warto poznać. Specjalne podziękowania dla @Renax , która mnie skłoniła po sięgnięcie po nią.

Gorąco polecam, gdyż do jest wielka literatura.

× 8 | Komentarze (1) | link |
@almos
2021-11-13
10 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@bea-ta
2021-05-08
7 /10
Przeczytane przeczytane 2021
@martyna.153
2020-03-09
8 /10
Przeczytane
HA
2012-07-15
10 /10
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-13
8 /10
Przeczytane
@Kiniova
2019-05-16
8 /10
Przeczytane
WO
2012-03-04
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowiadania odeskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl