Opowieści z trzepaka

Paulina Tyczkowska
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Opowieści z trzepaka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Rodzinny wehikuł czasu

Gdy obecni dorośli byli dziećmi, świat wyglądał zupełnie inaczej! Dziś trudno w ogóle wyobrazić sobie, jak 50 lat temu możliwe było życie bez telefonów, Internetu, drukarek i telewizji dostępnej przez całą dobę. Dlatego warto wspólnie wybrać się w fascynującą podróż do czasów, gdy ci, którzy dziś są dorośli, biegali w krótkich spodenkach i dyndali do góry nogami na trzepaku, a ich marzeniem było zdobyć oranżadę w proszku!

• Dlaczego godzina 19.00 była dla każdego dziecka najważniejszą porą dnia?
• Czy gumy Donald za trzy tysiące złotych to dobry interes?
• Po co spacerować po ulicy z papierem toaletowym na szyi?
• Dlaczego mandarynki jedliśmy tylko na święta?

Niezwykłe historie i ciekawostki z czasów, gdy rodzice i dziadkowie byli mali, inspirowane fanpage’em Krótka Historia Jednego Zdjęcia, który śledzi prawie 150 000 osób.
Data wydania: 2021-11-10
ISBN: 978-83-240-5235-6, 9788324052356
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Stron: 272
dodana przez: Evita

Autor

Paulina Tyczkowska Paulina Tyczkowska Paulina Tyczkowska po skończeniu studiów, pracowała jako dziennikarka telewizyjna specjalizująca się w tematyce lifestylowej. Od dzieciństwa pasjonowały ją również seriale kryminalne, wiersze Kofty, a także obrazy Hoppera, które miały wpływ na późni...

Pozostałe książki:

Opowieści z trzepaka Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety
Wszystkie książki Paulina Tyczkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podróż do przeszłości...

22.01.2023

"Na trzepaku zawsze jest super. Robię dużo fikołków, a ostatnio to nawet ósemkę! Po obiedzie pójdziemy na oranżadę i watę cukrową. A potem będzie poniedziałek i trzeba będzie spakować tornister do szkoły." Przyznam, że z wielką przyjemnością przeczytałam tę książkę i odbyłam jakby cudowną podróż w przeszłość. Zresztą nie tylko ja, w połowie lektu... Recenzja książki Opowieści z trzepaka

@maciejek7@maciejek7 × 31

Kiedyś to były czasy...

25.05.2022

Kto pamięta czasy bez Netfliksa? Wtedy, kiedy musieliśmy czekać grzecznie do 19.00 na to, aby popatrzeć na Wieczorynkę. A ci, którzy nie zdążyli obejrzeć, bo wizyta u wujka była ważniejsza… Cóż, musieli dopytać w szkole kolegów, o czym był odcinek. Czasy bez komórek, kiedy najskuteczniejszym sposobem dostarczenia wiadomości ... Recenzja książki Opowieści z trzepaka

@gloria11@gloria11 × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2023-01-22
8 /10
Przeczytane Posiadam dla dzieci reportaż historia

Przyznam, że z wielką przyjemnością przeczytałam tę książkę i odbyłam jakby cudowną podróż w przeszłość. Zresztą nie tylko ja, w połowie lektury dołączył do mnie mąż, więc wróciliśmy raz jeszcze do samego początku. No, a po południu, gdy pojawiły się wnuki w naszym domu, ponownie zaczęliśmy przeglądanie kartek tej książki. Tak właściwie początkowo to kupiłam ją z myślą o dzieciach, lecz stwierdziłam, że zostawię ją sobie. Przecież dzieci mogą z niej korzystać gdy tylko będą chciały...
"Opowieści z trzepaka" to jakby album przeznaczony do oglądania i czytania z dziećmi i wnukami. Bardzo pięknie wydana książka, w twardej oprawie, zszyte kartki, więc się nie rozleci, nawet podczas wielokrotnego użytkowania nawet przez młodsze dzieci. Już kolorowa okładka przyciąga wzrok a w środku również barwnie i wesoło. Zresztą ja nie do końca uważam, że czasy PRL-u były tylko szare. Moje dziecięce wspomnienia z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych pamiętam jako beztrosko i radośnie spędzony czas a poza tym uważam, że kolorów nam (dzieciom) nie brakowało.
Przeglądanie wspomnień autorki przeplataliśmy z mężem swoimi przeżytymi chwilami z tamtych minionych lat i wyszło nam popołudnie pełne wspomnień, bo nasze dzieci również dodawały swoje wspomnienia z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Nawet był pomysł na ponowny przegląd albumów rodzinnych, ale odłożyliśmy to na ferie.

× 11 | link |
@aneta.sawicka05
2022-01-05
10 /10
Przeczytane

Absolutna rewelacja! Ile w tej książce cudownych wspomnień! Pięknie wydana, pełna zdjęć, ciekawa. Przeczytałam całą naraz w jeden wieczór, a już kolejnego dnia zaczęłam czytać drugi raz, tym razem moim dzieciom. Moi chłopcy są oczarowani opisanym w książce czasem mojego dzieciństwa. Bardzo się cieszę, że taka książka powstała i daje nam dorosłym okazję do tego, aby z nostalgią powspominać czasy dzieciństwa, a naszym dzieciom tworzy możliwość poznania świata, który już przeminął.

| link |
@Wiesia
2023-12-17
7 /10
Przeczytane Posiadam 📚 wymienię
MA
@Maja77
2022-05-02
7 /10
Przeczytane
@gloria11
2022-04-22
8 /10
Przeczytane
@PannaIndyviduum
2022-03-27
7 /10
Przeczytane
@angell15
2021-12-23
10 /10
Przeczytane
@alinaz5
2021-12-08
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Na trzepaku zawsze jest super. Robię dużo fikołków, a ostatnio to nawet ósemkę! Po obiedzie pójdziemy na oranżadę i watę cukrową. A potem będzie poniedziałek i trzeba będzie spakować tornister do szkoły.
Jacek i Agatka to pierwsza bajka w polskiej telewizji.
Najpopularniejszymi polskimi bajkami na dobranoc były: Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Zaczarowany ołówek, Pomysłowy Dobromir czy Przygody kota Filemona.
Bary mleczne to były kiedyś obowiązkowe punkty na mapach wielu miast.
Zwana żartobliwie kurą domową kobieta pięćdziesiąt lat temu podawała mężowi zupę, prała jego skarpetki w koszmarnej pralce marki Frania i prasowała mu koszule żelazkiem marki Predom. W latach siedemdziesiątych wśród rodzin przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że tylko osiem procent panów odkurzało w swoich domach!
Trzeba przyznać, że na tle innych szarych i ponurych podręczników elementarz Falskiego bardzo się wyróżniał. Oczywiście za sprawą kolorowych ilustracji, które obrazowały świat właśnie taki, jaki otaczał uczące się z niego dzieci.
Dodaj cytat