Orlando

Virginia Woolf
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Orlando
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Klasyka literatury światowej. Szesnastoletni chłopak na dworze królowej Elżbiety i trzydziestosześcioletnia kobieta w drugiej dekadzie dwudziestego wieku nie tylko noszą to samo imię, Orlando, lecz są właściwie jedną i tą samą osobą. Od lat niewydawana w Polsce wybitna powieść Virginii Woolf o płynności granic między kobietą i mężczyzną, przeszłością i przyszłością, światem realnym i wyobrażonym...!
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-240-0740-0, 9788324007400
Wydawnictwo: Znak
Seria: Oxford World''s Classics
Stron: 240
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Virginia Woolf Virginia Woolf
Urodzona w 1882 roku w Wielkiej Brytanii
Angielska powieściopisarka i eseistka, jedna z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się dziennik autorki (Chwile wolności. Dziennik 1915-1941), cztery powieści (Fale, Między aktami, Pokoju J...

Pozostałe książki:

Pani Dalloway Orlando Fale Do latarni morskiej Własny pokój Chwile wolności. Dziennik 1915 - 1941 Flush Między aktami Dama w lustrze Noc i dzień Siedem szkiców Nawiedzony dom Pokrewne dusze. Wybór listów Pokój Jakuba Niebieska zasłona Widoki Londynu Chwile istnienia. Eseje autobiograficzne Morświn w różowym oknie : listy Virginii Woolf do Vity Sackville-West Podróż w świat Come leggere un libro Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater Lata Notte e giorno O chorowaniu Ze wstępem Hermione Lee Eseje wybrane Liberty Literatura na świecie 11-12/2021 (604-605) Literatura na świecie 9-10/2020 (590-591) Mistrzowie opowieści. O kobiecie Night and Day & Jacob's Room Selected Short Stories Selected Works of Virginia Woolf
Wszystkie książki Virginia Woolf

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Och nie, mam już po dziurki w nosie mego obecnego «ja». Chcę innego!

WYBÓR REDAKCJI
23.01.2023

Ta biografia opowiada historię Orlando, osobnika urodzonego jako biologiczny mężczyzna, który żyje od ponad trzystu lat. Wydaje się wystarczająco interesujące, prawda? Co więcej: pewnego dnia budzi się i odkrywa, że nastąpiła zmiana: w tajemniczy sposób został przemieniony w kobietę; on (ona) jest teraz biologicznie kobietą. To jest podstawowa ram... Recenzja książki Orlando

Orlando

WYBÓR REDAKCJI
24.09.2023

Virginia Woolf nie jest łatwą w odbiorze pisarką dla przeciętnego czytelnika, a za takiego się uważam. "Orlando" to trzecia po "Do latarni morskiej" i "Pokoju Jakuba" powieść tej pisarki, którą przeczytałam. I nadal nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, co jest tak wyjątkowego w jej twórczości. To, że jest inna, to się zgadzam. Język jest bardziej ... Recenzja książki Orlando

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@meryluczytelniczka
2023-09-24
6 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu ostatniego zdania doszłam do wniosku, że nie powinnam była czytać tej powieści bez przygotowania. Być może wrócę do niej po zgłębieniu biografii Virginii Woolf, przeczytaniu opracowań literaturoznawców. Prawdopodobnie wówczas łatwiej przyswoję czytaną treść. Nie wstydzę się zatem przyznać, że nie do końca wiem, o co chodziło autorce, gdyż do czytania "Orlanda" zasiadłam nieprzygotowana.

× 2 | link |
@fascynacja_ksiazka
2023-02-25
7 /10
Przeczytane

„Orlando” Virginii Woolf to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej słynnej pisarki. Choć w zasadzie moją pierwszą próbą było rozpoczęcie czytania „Pani Dalloway”. Niemniej to właśnie „Orlando” trafiło w ostateczności w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję przeczytać tę wyjątkową książkę.

Wiecznie młody i piękny Orlando budzi się pewnego dnia i orientuje się, że... jest kobietą. I tak powstała powieść o wolności kobiety będąca jedną z najważniejszych dla ruchu feministycznego. Pierwsze wydanie książki zbiegło się z przyznaniem Brytyjkom pełni praw wyborczych.

„Orlando” zapowiada queerową tożsamość XXI wieku. Mówi się, że to powieść będąca najdłuższym i najbardziej czarującym listem miłosnym w literaturze, ponieważ została zadedykowana biseksualnej poetce i pisarce Vicie Sackville-West, z którą Virginia Wolf pozostawała w relacji.

To napisana pięknym, bogatym stylem powieść przedstawiająca perypetie poety, który zmienia płeć i żyje przez wieki spotykając na swojej drodze postacie z historii literatury. Da się wyczuć, że utwór ma nieco satyryczny charakter. Ponadto obala mity i stereotypy związane z płcią. Tytułowy Orlando jest najlepszym przykładem na to, że cechy uznawane za kobiece przenikają się z tymi uznawanymi za męskie. To również opowieść o poszukiwaniu siebie, indywidualności.

„Orlando” to jednak przede wszystkim klasyka feministyczna powstała w czasach, gdy kobiety wcale nie miały za wiele do powiedzenia. Tym bardziej kwest...

× 1 | link |
@goniaaa
@goniaaa
2010-01-21
Przeczytane

zdecydowanie najlepsza ksiazka w wykonaniu Woolf. Mysle, ze autorka chciala w pewien sposob usprawiedliwic tu swoja orientacje seksualna i tryb zycia, a w koncu smierc. W "Orlandzie widac dobitnie majstersztyk słowny- każda scena, postac, rzecz, pejzaz sa opisane w taki spsob, ze czytelnikowi splywa miod na serce...

× 1 | link |
@ilona_m2
2023-02-10
7 /10
Przeczytane

Virginia Woolf nierozłącznie od czasów studiów kojarzy mi się z jednym określeniem - z powieścią strumienia świadomości (zapis dzieła literackiego w formie monologu wewnętrznego).
Dzięki powieści Orlando do powyższego hasła dopisałabym jeszcze jedno skojarzenie - zatarcie granicy między płcią.

Orlando czytam już po raz drugi i za każdym razem odkrywam w tej powieści coś nowego. To nie jest łatwa w odbiorze książka i mam tego pełna świadomość, gdyby nie studia na literaturoznawstwie pewnie brakowałoby mi narzędzi do jej analizowania.

Tą powieścią autorka łamie wszelkie zasady i obala mity dotyczące płci. Dziś jestem mężczyzną, jutro budzę się kobietą - co w tym trudnego do rozumienia? Takiej postaci jak Orlando literatura wcześniej nie znała. Na poły nieprzewidywalny, indywidualista, samotnik wyróżniających się swoją odrębnością. Ten bohater budzi się pewnego dnia i odkrywa, że stał się kobietą. Mija prawie 100 lat od ukazania się tej powieści, a temat pozostaje wciąż aktualny. Tylko, czy nasze społeczeństwo jest na niego gotowe?
Jak to możliwe, że autorka żyjąca na początku XX wieku mogła napisać książkę tak współczesną?

| link |
@snaky_reads
2021-06-22
8 /10
Przeczytane

Przede wszystkim na początku w oczu rzuca się niezwykła plastyczność, barwność opisów. Zachwycać się można w tej powieści każdym zdaniem. Z tego między innymi powodu dostrzegalne jest podobieństwo do romantyzmu(co nie jest dziwne, bo Virginia Woolf to czołowa przedstawicielka angielskiego modernizmu), które mi nie przeszkadzało. Szkolne lektury polskiego romantyzmu męczyły mnie niemiłosiernie, więc trochę dziwi mnie to, że "Orlando" przypadł mi do gustu.

Im dalej zagłębiałem się w książce, tym miałem większe wrażenie, że fabuła jest tutaj w zasadzie maską, pretekstem do rozważań filozoficznych. Nie dostałem w "Orlandzie" genialnej fabuły, a nawet wręcz przeciwne- zakończenie było rozczarowujące, natomiast nie przeszkadzało mi to. W zamian za to otrzymałem masę rozważań na temat literatury(jej roli w życiu człowieka), dwoistości płci, tożsamości, pięknie).

| link |
GO
@gota_gota
2009-01-23

androgeniczność jest znowu w modzie

| link |
@pannajagiellonka
2023-01-23
8 /10
@DZIKA_BESTIA
2022-01-30
8 /10
Przeczytane różne zagraniczne
@Lady_in_Red
2021-09-30
6 /10
Przeczytane
ES
@elszc
2021-04-26
7 /10
Przeczytane
@dark_happy_turtle
2021-02-24
9 /10
Przeczytane Bardzo lubiane
@mikolajczyk.maja
@mikolajczyk.maja
2020-08-29
10 /10
@MgorzataM
2019-11-18
6 /10
Przeczytane A: W języku language X: Albion Y: 2015 i wcześniejsze eony
ET
@Eta_2
2019-04-09
9 /10
Przeczytane
@de_merteuil
@de_merteuil
2011-04-16
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Serce człowieka nie zna silniejszej namiętności niż żądza nakłonienia innych do własnych przekonań. Nic tak nie podcina korzeni szczęścia człowieka, nic nie napełnia go takim gniewem aniżeli poczucie, że inny stawia nisko, co on ceni wysoko.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl