Ostatnie dni Nowego Paryża

China Mieville
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ostatnie dni Nowego Paryża
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1941. W ogarniętej wojennym chaosem Marsylii zjawia się Jack Parsons, amerykański inżynier i adept sztuk tajemnych. W kryjówce antynazistowskiej organizacji spotyka członków ruchu oporu, w tym André Bretona, czołowego teoretyka surrealizmu. Podczas dziwnych gier towarzyskich rozgrywanych przez niepokornych dyplomatów, wygnanych rewolucjonistów i awangardowych twórców Parsons za pomocą swego wynalazku odnajduje i gromadzi nadzieję. A jednak wbrew intencjom doprowadza do uwolnienia mocy zrodzonej ze snów i koszmarów, zmieniając losy wojny i świata na zawsze. Rok 1950. Thibaut, samotny bojownik surrealistów idzie ulicami nawiedzonego Paryża, gdzie naziści i członkowie ruchu oporu zmagają się w ciągłym konflikcie, a po ulicach przechadzają się żywe obrazy i manifestacje tekstów literackich, a także istoty z głębi piekieł. Aby wydostać się z miasta, musi połączyć siły z Sam, amerykańską fotografką, próbującą utrwalić obraz zrujnowanego Paryża, a oboje znajdą sprzymierzeńca w postaci enigmatycznego symbolu łączącego w sobie przypadek i bunt: wyrafinowanego trupa... „Przemyślana, ambitna powieść... Styl prozy Miéville'a, jak zawsze pewny siebie, pozostaje przy tym głęboko ludzki, podczas gdy dziwne, surrealistyczne potwory zapewniają Ostatnim dniom ciekawy posmak szalonej nauki” - „USA Today”
Data wydania: 2018-01-22
ISBN: 978-83-8116-233-3, 9788381162333
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 201

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ostatnie dni Nowego Paryża aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-04
7 /10
Przeczytane Eksperymenty czytelnicze Przeczytane w 2018

Tajemnicza s-eksplozja zmienia Paryż na tyle, że oprócz ludzi są w nim naziści, demony i przede wszystkim manify – ożywione, surrealistyczne dzieła sztuki. Między nimi rozgrywa się walka. Narratorem jest Thibaut, który razem z reporterką Sam pokazuje nam ten zagmatwany świat. Świat sztuki, ale też świat przemocy i gwałtu, świat pogrążony w chaosie. Wojna i tu jest horrorem, dla ludzi i sztuki.
Od razu piszę, że to nie mój klimat, stanęłam w obliczu wyzwania i chociaż, po inne książki w tym stylu nie sięgnę w najbliższym czasie, nie sądzę, żeby te kilka godzin spędzonych nad lekturą był czasem straconym. Pisarz posługuje się barwnym, żywym językiem przenosząc czytelnika nie tyle w surrealistyczny świat, ale w świat żywej manify. W między czasie odświeżyłam sobie wiadomości o sztuce surrealistycznej – wartość dodana.

× 2 | link |
@Beata_
2019-11-10
8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Porywająca, bardzo plastyczna, oryginalna, absurdalna, i hmm... popularyzatorska. Jako że o surrealizmie wiedziałam niewiele więcej ponad to, że był, autorowi dziękuję za obszerne przypisy.
Zatem jest świetny Pomysł, i jest jego konsekwentne rozwinięcie (jedna z końcowych scen, ta z tworzeniem uporządkowanego, posprzątanego, "ładnego" miasta).
Bardzo dobra rzecz.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnie dni Nowego Paryża. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl