Ostatnie przedstawienie Panny Esterki

Adam Jaromir
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ostatnie przedstawienie Panny Esterki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

GETTO WARSZAWSKIE, MAJ 1942. Minęło półtora roku, dotąd Dom Sierot został zmuszony do przeprowadzenia się na teren dzielnicy żydowskiej. Biały dom na Krochmalnej, prawo do swobody i własnej przestrzeni, wesołe kolonie letnie - wszystko to jest już odległym wspomnieniem. Korczak, podobnie jak jego współpracownicy, jest zrozpaczony. Jak w tych warunkach zachować spokój? Jak pocieszać, dodawać otuchy? We śnie przychodzi mu pomysł, aby z pomocą panny Esterki wystawić sztukę indyjskiego poety Rabindranatha Tagorego. Podczas gdy Stary Doktor krąży po getcie w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci, one uczą się swych ról pod okiem panny Esterki, zapominając o głodzie i chorobie... Wzruszająca książka o wychowankach i wychowawcach Domu Sierot, o dwunastoletniej Geni, która dzięki odgrywanej roli, choćby na krótko, mogła uciec w lepszy świat, o pannie Esterce, która w obliczu grożącej zagłady troszczyła się o najsłabszych, marząc o pięknym życiu, o życiu "ani lekkim, ani wesołym".
Data wydania: 2014-11-14
ISBN: 978-83-7278-990-7, 9788372789907
Wydawnictwo: Media Rodzina
Stron: 125

Autor

Adam Jaromir Adam Jaromir
Urodzony w 1971 roku w Polsce (Bielsko-Biała)
Urodzony w Polsce, na stałe mieszkający w Niemczech w Hanowerze wydawca, tłumacz i autor książek z obrazkami. Jego książka "Ostatnie przedstawienie panny Estherki" była nominowana do Młodzieżowej Niemieckiej Nagrody Literackiej 2014 w kategorii non-...

Pozostałe książki:

Zarafa Słoniątko Tallula-Königin der Nacht
Wszystkie książki Adam Jaromir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ostatnie przedstawienie Panny Esterki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@8dzientygodnia
2019-11-20
7 /10
Przeczytane 1j) Literatura polska 1ń) Holokaust 1r) Zawodowo ✿❀ Z biblioteki szkolnej od r. 2004 1d) dla dzieci- historie wojenne 1ń) Getto
@polokokta
2019-11-18
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Ile pochylonych ramion mógłby ten dom jeszcze wyprostować, gdyby nie nadszedł ów wrzesień 1939 roku, a wraz z nim...drut kolczasty, odłamki szkła, groźby i karabiny... A wszystko po to, aby ro...”
× 1
#
“30 nowych dzieci do odczytania, jak 30 książek napisanych w półznanym języku, zresztą uszkodzonych, z brakującymi kartkami. (...) Wojna swym czarnym atramentem wylała się na strony tych ksiąg,...”
#
“Pewien chłopiec powiedział mi na pożegnanie: -Gdyby nie ten dom, nie wiedziałbym, że są na świecie ludzie uczciwi... Nie wiedziałbym, że można mówić prawdę. Nie wiedziałbym, że są na świecie s...”
#
“Znacie ten dom na Dzielnej, w którym mieszkają dzieci ulicy? Większość z nich jest tak chora i słaba, że nie może opuścić łóżek. Ten dom jest ciasny i duszny. Śmierć- częstym gościem. Wchodzi ...”
#
“Dzień ma sto kieszeni, jeśli się ma wiele do schowania.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl