Gdzie leży Plac Defilad? Skąd się wziął Pałac Kultury? To pytania nie tylko o dominujący centrum Warszawy gmach, ale też o jego urbanistyczne otoczenie, o los, funkcję i symboliczne znaczenie dużej części stołecznego śródmieścia. Jednego od drugiego, Pałacu od miasta, mimo okalającej go do dziś pustki, oddzielić się nie da.
Książka jest wynikiem wieloletnich badań prowadzonych przez profesora Waldemara Baraniewskiego, które zainicjował jeszcze w latach 80. XX wieku. Przybliża charakterystyczne cechy architektury i fragmenty historii jednego z najbardziej niezwykłych obiektów, jakie powstały kiedykolwiek na polskich ziemiach. Zarazem opowiada o losach ścisłego centrum Warszawy – od wojennych zniszczeń, aż po współczesne debaty na temat przyszłej zabudowy otoczenia Pałacu Kultury.
Część albumowa książki, autorstwa Błażeja Pindora, jest pierwszą tak wnikliwą pod względem artystycznym próbą fotograficznej interpretacji przestrzeni wokół i wewnątrz Pałacu. To błyskotliwa analiza relacji w jaką wplątuje widza ta architektura – dominująca, przeskalowana, skupiona sama na sobie i dekoracyjna ponad miarę, a jednocześnie w specyficzny sposób surowa i uwodząca.