Palacz zwłok

Ladislav Fuks
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Palacz zwłok
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Niepozorny pan Kopfrkingl, zajmujący się na co dzień kremacją zwłok, owładnięty obsesją porządku, przeradza się w niebezpiecznego kata. Praca przesłania mu wszystko. W końcu sprawy posuwają się za daleko...
Data wydania: 2003-06-01
ISBN: 978-83-08-03414-9, 9788308034149
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Literatura czeska
Stron: 222
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Myszy Natalii Mooshaber Śledztwo prowadzi radca Heumann Pan Teodor Mundstock Opowiadania pisarzy czeskich XX w. Nieboszczycy na balu
Wszystkie książki Ladislav Fuks

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Psychodela z twarzą dobrego vojáka Švejka

{} WYBÓR REDAKCJI
26.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

''Strach to poza biedą,zawiścią i pomówieniem największy wróg ludzkości '' Ladislav Fuks to czeski prozaik, filozof i psycholog urodzony w 1923 roku w Pradze. Pisarz, jak się okazuje, nie bardzo znany i czytany w Polsce, chociaż napisał i wydał kilkanaście powieści, w tym niektóre nawet zostały zekranizowane . Jedną z takich właśnie jest '' Palac... {} Recenzja książki Palacz zwłok

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

"Ludzie są tylko ludźmi, a nie aniołami, a zło, jak mówisz, czynią ludzie..."

Zło czynią ludzie. Ludzie tacy jak my, którzy nie urodzili się źli czy naznaczeni piętnem potwora. Gdzieś w trakcie ich życia zaszły nieodwracalne zmiany, które doprowadziły do wypaczenia ich moralności. Pan Kopfrkingl pozornie jest przykładem idealnego męża i ojca, człowieka o złotym sercu, tylko pracę ma dość makabryczną - pracuje w krematorium. Praca ta bardzo zajmuje myśli naszego bohatera, któremu bardzo zależy na sprawnym działaniu Świątyni Śmierci. W tle tej rodzinnej i zawodowej sielanki na arenie światowej zachodzą ogromne zmiany, które wpłyną na głównego bohatera, a jak - nie zdradzę, ale zapewniam, że warto sprawdzić.

Jestem zafascynowana zarówno filmem jak i jego książkowym pierwowzorem. Chociaż moje odczucia i interpretacja tych dzieł trochę różnią się od siebie, obydwa oceniam bardzo wysoko. Nie jest to łatwa książka, bo i temat nie należy do najprostszych. Jaką część winy ponosi ideologia, a jaką podatność każdego człowieka? Czy każdy człowiek zdolny jest do czynienia zła? Mam już za sobą książkę Philipa Zimbardo i "Palacz zwłok" nadal jest dla mnie górą w tym temacie. Ta historia czytana po raz pierwszy uderzyła w odpowiednie struny i zawsze będę pamiętać emocje, które temu towarzyszyły.

Nie nastawiajcie się na makabryczne wynaturzenia głównego bohatera, bo zanim dojdziecie do czegoś mocniejszego minie ze sto stron. Zanudzicie się poszukując silnych wrażeń,...

{}× 4 | link |
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Bardzo specyficzna, ciężka powieść, chociaż krótka.
Bohaterem „Palacza zwłok” jest praski Niemiec Karol Kopfrkingl. Praca w krematorium jest jego zawodem i powołaniem. Najbardziej interesuje go śmierć, a w dalszej kolejności porządek i piękno. Ale jest koniec lat trzydziestych i wkrótce ogarnia go nowa idea: idea panowania narodu niemieckiego. Ona to zapewni mu awans na dyrektora krematorium, no i w ogóle - doprowadzi do tego, że na świecie zapanuje piękno i porządek.
Rzeczowa i chłodna, choć niepozbawiona ironii narracja narzuca czytelnikowi dystans. Bohater właściwie nie przestaje mówić, odsłania swoje myśli, a mimo to jest postacią niezrozumiałą. Jego wynurzenia, jak i inne elementy powieści (np. te same postaci pojawiające się w określonych sytuacjach) są odrealnione, teatralne. To świat przerysowany, niepokojący, jak z koszmarnego snu, który toczy się nieubłaganie swoim powolnym rytmem.
Gdzieś pod tą groteską czujemy oczywiście powagę i tragizm zdarzeń. Chyba najbardziej przejmujące są relacje rodzinne bohatera, ich degeneracja, „uestetyzowana” w duchu mieszczańskim. Zwłaszcza relacja ojciec-syn jest bardzo charakterystyczna dla Fuksa (ten sam wątek z podobnym zakończeniem występuje w „Śledztwo prowadzi...”).
Jestem bardzo ciekawa, jak wypadła ekranizacja tej powieści. Natomiast z samym Fuksem dam sobie na razie (na razie!) spokój.

{} | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-05-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki
LE
2020-02-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@calamitas
2013-07-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Emancypantka
2012-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@ocelot
2010-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Palacz zwłok”- Ladislav Fuks

Wielki tydzień
Wielki tydzień Jerzy Andrzejewski
{}6.4/10
Za grosze pracować i (nie) przeżyć
Za grosze pracować i (nie) ... Barbara Ehrenreich
{}9.3/10
Jak wygląda utajona bieda w jednym z najbogatszych państw św...
Nie trzeba mnie zabijać
Nie trzeba mnie zabijać Marcin Kowalski, Piotr Głuchowski
{}8.8/10
\"Nie trzeba mnie zabijać\" to wstrząsająca historia ucieczk...
Jesień młodości Miriam Akavia
{}7.3/10
Antoni Gołębiarz i inne opowiadania o holokauście
Antoni Gołębiarz i inne opo... Bernard Gotfryd
{}9/10
Opowiadania napisane są prosto i przejmująco. Wojna, obozy, ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Palacz zwłok. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe