Palomar

Italo Calvino
Książka Palomar
Książka Palomar
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Italo Calvino (1923-1985) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików włoskich. W Polsce znana jest prawie cała jego twórczość prozatorska, a więc przede wszystkim Ścieżka pajęczych gniazd (1947), powieść ukazująca rzeczywistość w formie ironiczno-alegorycznej baśni i w tej samej konwencji napisane powiastki filozoficzne z serii Nasi przodkowie: Wicehrabia przepołowiony (1952), Baron drzewołaz (1957), Rycerz nieistniejący (1959). Panuje w nich klimat absurdu, udziwnienia i groteski. Do gatunku science fiction nawiązują Opowieści kosmikomiczne (1965) i Jeżeli T = 0 (1967). Z innych dzieł wymienić trzeba: książki: Zamek krzyżujących się losów (1969), Niewidzialne miasta (1972) oraz Jeśli zimową nocą podróżny (1979). W tomie esejów Wykłady amerykańskie zawarł Calvino swoje refleksje na temat najbardziej cenionych przez niego cech dzieła literackiego, poświęcając każdej z nich osobne studium: Lekkość, Dokładność, Szybkość, Przejrzystość i Wielorakość W tomiku krótkich opowiadań Palomar (1985) do głosu doszło przemożne pragnienie obiektywnego ukazania postrzeganego świata. To dzieło Calvina nie miało dotąd swojej polskiej wersji. Prof. Alina Kreisberg, italianistka i romanistka jest pracownikiem naukowym wloskiego Uniwersytetu "G. D`Annunzio" w Peskarze. Swego czasu była jedna z pierwszych polskich tłumaczek Calvina; w 1972 roku po raz pierwszy ukazały się w jej przekładzie Niewidzialne miasta (Le cittá invisibili), które były wielkim wydarzeniem i zarazem sukcesem edytorskim (recenzje m.in. w "Kulturze" i w "Polityce"). Oprócz tego tłumaczyła książki innych autorów włoskich, w tym Umberto Eco. Swoje prace naukowe publikowała prof. Kreisberg między innymi w prestiżowym roczniku "Studi di Grammatica Italiana dell`Accademia della Crusca"; napisała także dwutomowy podręcznik języka włoskiego dla Polaków.
Data wydania: 2004
ISBN: 83-87553-79-4, 8387553794
Wydawnictwo: Collegium Columbinum
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 159

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Palomar? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Palomar”- Italo Calvino

Książka Zamek krzyżujących się losów
Zamek krzyżujących się losów Italo Calvino
"Zamek krzyżujących się losów", podobnie jak powieść "Jeśli ...
Książka Trudne miłości
Trudne miłości Italo Calvino
Niepublikowany do tej pory w Polsce zbiór opowiadań Italo Ca...
Książka Długi dzień Ameriga
Długi dzień Ameriga Italo Calvino
"Długi dzień Ameriga" to realistyczna opowieść, oparta na au...
Książka W słońcu jaguara
W słońcu jaguara Italo Calvino
"W słońcu jaguara" to ostatnie dzieło Italo Calvino, jednego...
Książka Ścieżka pajęczych gniazd
Ścieżka pajęczych gniazd Italo Calvino
{}6/10
"Oryginalność Calvina, tej wiewiórki pióra, polega na tym, ż...

Cytaty z książki

O nie! Książka Palomar. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe