Pamiętnikarze

Nina Siegal
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Pamiętnikarze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Inne niż wszystkie, intrygujące spojrzenie na historię drugiej wojny światowej i Holokaustu przez pamiętniki mieszkańców Holandii – relacje z pierwszej ręki, zwykłych ludzi żyjących w niezwykle trudnych czasach.

Opierając się na wybranych tekstach z kolekcji ponad dwóch tysięcy holenderskich pamiętników pisanych podczas drugiej wojny światowej, a dziś znajdujących się pod opieką archiwistów, Pamiętnikarze rzucają nowe światło na tę tragiczną część historii. Pozwalają spojrzeć na nią w świeży sposób, oczami między innymi sympatyzującego z nazistami policjanta czy żydowskiego dziennikarza, dokumentującego codzienne życie w obozie tranzytowym.

Dziennikarka Nina Siegal – dorastająca w Stanach Zjednoczonych w rodzinie, która przeżyła Holokaust – zawsze się zastanawiała, jak drugiej wojny światowej doświadczali zwykli ludzie. Jako dziecko słyszała opowieści o wojnie i o dzienniku Anne Frank, ale były to albo lekcje moralności, albo historie z puentą. Aby odnalezienie się w amerykańskiej rzeczywistości było łatwiejsze, nigdy nie ujawniano jednak szczegółów przeszłości.

Kiedy dorosła już Siegal przeprowadziła się do Amsterdamu, pytania o historię powróciły, a wraz z nimi pojawiły się nowe: dlaczego w czasie wojny zginęło siedemdziesiąt pięć procent holenderskiej społeczności żydowskiej, podczas gdy w innych krajach Europy proporcje te były inne? Jak wpisuje się to w narrację o holenderskim ruchu oporu, o którym tak wiele słyszała, i jak odnosi się do słynnej tolerancji, o której ludzie w Holandii zawsze chętnie mówią? A w końcu, co być może najważniejsze, czy nie znając odpowiedzi na te pytania, mogłaby wychowywać w tym kraju żydowskie dziecko?

Wnikliwa i wyjątkowa książka "Pamiętnikarze", będąca wynikiem analizy pamiętników zwykłych ludzi, pozwala zrozumieć naturę oporu, działanie pamięci oraz sposoby, w jakie rozpatrujemy i upamiętniamy przeszłość.


Tytuł oryginalny: The Diary Keepers
Data wydania: 2024-02-28
ISBN: 978-83-276-9367-9, 9788327693679
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Stron: 464
dodana przez: Vernau

Autor

Nina Siegal
Urodzona 27 sierpnia 1969 roku w USA (Nowy Jork)
NIinaSiegal jest autorką i dziennikarką, regularnie piszącą do działu kulturalnego „New York Timesa“. Doktoryzuje się w Amsterdamskiej Wyższej Szkole Dziedzictwa, Pamięci i Kultury Materialnej. Oprócz pracy dziennikarskiej, którą zajmuje się od lat ...

Pozostałe książki:

Pamiętnikarze Lekcja anatomii
Wszystkie książki Nina Siegal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polecam

WYBÓR REDAKCJI
30.03.2024

Dzisiejsze Królestwo Niderlandów (dawniej Holandia) to kraj wielu kultur, narodowości i wyznań. Nikogo nie dziwi widok kobiety w hidżabie, osoby z wytatuowaną twarzą czy dwojga ludzi tej samej płci trzymającej się za ręce. Nie oznacza to jednak, że Niderlandy to kraj mlekiem i miodem płynący gdzie incydenty na tle religijnym czy ideologicznym nigd... Recenzja książki Pamiętnikarze

VI
@violetowykwiat
× 2

"Dziadku, jeśli ten obóz ci się nie podobał, to dlaczego po prostu nie wróciłeś do domu?"

27.03.2024

Do przeczytania książki Niny Siegal “Pamiętnikarze” skłonił mnie podtytuł “ Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków”. Prawie nic nie wiedziałam o tym, jak Holendrzy sobie radzili bądź nie radzili w czasie okupacji. A tu jeszcze relacje ludzi, którzy tej okupacji doświadczyli. Autorka “Pamiętnikarzy” obecnie mieszka w Ams... Recenzja książki Pamiętnikarze

@elutka_a@elutka_a × 18

'Wszędzie spadali spadochroniarze'

16.03.2024

Powyższy cytat otwiera pierwszą część zapisków pod znamiennym tytułem: Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków. Pisali wszyscy. Dziennikarze i pisarze-rzecz jasna, ale także nauczyciele, osoby publiczne, młodzież, nawet dzieci. Większość z nich prowadziła pamiętniki, w których tragiczne wydarzenia przedstawia... Recenzja książki Pamiętnikarze

Pamietnikarze

5.04.2024

Pamiętnik Pamiętacie z czasów dzieciństwa tą dyskretną formę spisywania swoich myśli, marzeń, tego co nas spotkało, kto był naszą sympatią i wiele innych tajemnic. To był piękny czas, kiedy po latach można było sobie zajrzeć do tych swoich sekretów. Jednak ja do was przychodzę z książką, która ukazuje inne oblicze pamiętników. Takie, które nigdy... Recenzja książki Pamiętnikarze

@madbed@madbed × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@majuskula
2024-04-08
8 /10
Przeczytane

Pamiętniki są niezwykle ważnym nośnikiem przeżyć. Zwłaszcza te pisane w czasie wojen, gdy trudno być pewnym kolejnego dnia, mają w sobie nadzwyczajny ładunek emocjonalny. Kiedy analizujemy Niderlandy w kontekście Holocaustu, to na myśl przychodzi nam przede wszystkim postać Anny Frank, jej ponadczasowych słów, uniwersalnych bez względu na wiarę lub pochodzenie. Ale, oprócz Anny, mnóstwo innych ludzi także przelewało uczucia na papier, szukając jakiegokolwiek ujścia w próbie pojmowania niezrozumiałych wydarzeń.

Książkę polecam dosłownie każdemu, nie trzeba interesować się historią, aby sięgnąć po „Pamiętnikarzy”, tym bardziej, iż całość napisano przystępnym językiem. Budzi się refleksja — minęło tyle dekad, a nadal słychać mroczny szept, dobiegający z przeszłości. Czyżby odległej? Jak możemy uniknąć powielania tych samych błędów? Wszyscy powinniśmy dogłębnie pomyśleć nad tym pytaniem, bez wysnuwania pochopnych wniosków. Dla nas, dla naszych dzieci, przyszłych pokoleń.

| link |
@madbed
2024-04-05
8 /10
VI
@violetowykwiat
2024-03-30
8 /10
@elutka_a
2024-03-27
8 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2024-03-16
9 /10
Przeczytane
TO
@Tolpynia
2024-03-11
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pamiętnikarze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl