Pamiętniki Stanisława Augusta na nowo odkryte

Teresa Kostkiewiczowa
Pamiętniki Stanisława Augusta na nowo odkryte
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Krytyczna edycja "Memoires" króla Stanisława Augusta oraz nowy polski przekład znacznej części umożliwiły ich badawczy ogład, prowadzący do opisu sposobów ich ukształtowania oraz walorów poznawczych i literackich. Książka przynosi analizę warsztatu pisarskiego "Memoires", wiodącą do odtworzenia zamiarów twórczych autora, a także jego wizji własnych działań i roli historycznej. Pokazuje też, że jest to dzieło precyzyjnie pomyślane i wykonane, z duża świadomością celów, jakim ma służyć, a także – sztuki pisarskiej wyboru sposobów budowania opowieści i nawiązywania kontaktu z założonych odbiorcą. Charakterystyczna dla tego dzieła swoista varietas dotyczy bogactwa przedstawianej rzeczywistości oraz wielości tonacji opowieści, łączącej dramatyczne napięcie i żartobliwość, humor i autoironie, nuty anegdotyczno-zabawowe i nasycone podniosłą powagą, dotyczące zbiorowości sprawy o wielkiej wadze publicznej i drobne wydarzenia o charakterze osobistym. Czwarty tom z serii: Zamek Królewski w Warszawie. Studia i materiały. Publikacja otrzymała wyróżnienie "Academia 2016" w konkursie na najlepszą publikację akademicką i naukową.  
Data wydania: 2015-12-30
ISBN: 978-83-7022-220-8, 9788370222208
Wydawnictwo: Zamek Królewski w Warszawie
Seria: Studia i Materiały
Kategoria: Historia
Stron: 174
dodana przez: Mirko

Autor

Teresa Kostkiewiczowa Teresa Kostkiewiczowa
Urodzona w 1936 roku
Emerytowany profesor Instytutu Badań Literackich PAN i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka książek, rozpraw, artykułów poświęconych piśmiennictwu i kulturze doby oświecenia. Współtwórczyni i honorowy prezes Polskiego Tow...

Pozostałe książki:

Dwory magnackie w XVIII wieku. Rola i znaczenie kulturowe Ignacy Krasicki - Dzieła zebrane. Tom 2. Zbiory wierszy Pamiętniki Stanisława Augusta na nowo odkryte Polski wiek świateł Polski wiek świateł. Obszary swoistości Przybylski i inni. O znaczeniu Krakowa i regionu w kulturze oświecenia. Część 1 Przyjemność w kulturze epoki rozumu Studia o Krasickim Teresa Kostkiewiczowa w rozmowach z Magdaleną Partyką Wiek Oświecenia.Tom 23. Miscellanea Z oddali i z bliska
Wszystkie książki Teresa Kostkiewiczowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pamiętniki Stanisława Augusta na nowo odkryte? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pamiętniki Stanisława Augusta na nowo odkryte. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat