Polski wiek świateł. Obszary swoistości

Teresa Kostkiewiczowa
Polski wiek świateł. Obszary swoistości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W książce przedstawiono oświecenie polskie w komparatystycznym kontekście zjawisk i tendencji charakterystycznych dla Europy XVIII wieku, a w szczególności Francji. W kilku przekrojach problemowych (m.in. uniwersalizm i rodzimość, pojmowanie utopii, stosunek do antyku) Autorka analizuje piśmiennictwo polskie tego okresu, ukazując swoistość postaw, poglądów i form wypowiedzi, uwarunkowaną tradycjami naszej kultury oraz jej sytuacją w czasach reform politycznych i przemian świadomościowych. Autorka - wybitny znawca epoki - podważa utarte stereotypy związane z oświeceniem: o jego wtórności, powierzchownym uleganiu modzie Zachodu, o jego antyreligijności. Pokazuje, jak dalece oświeceniowi pisarze - tak wybitni, jak niskiego lotu - zakorzenieni byli w tradycji i jak bardzo w trudnym dla Polski okresie pomagała im wiara w Opatrzność Boską. "Polski wiek świateł" w swej swoistości wpisywał się w całość europejską. Równocześnie warto zauważyć, ile cech - dobrych i złych - ówczesnego myślenia o kraju i Europie przetrwało do dzisiejszych czasów.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-229-2298-9, 9788322922989
Wydawnictwo: Uniwersytet Wrocławski
Seria: Monografie FNP
Nagrody: Nagroda im. Jana Długosza (Zwycięzca)
Kategoria: Historia
Stron: 449

Autor

Teresa Kostkiewiczowa Teresa Kostkiewiczowa
Urodzona w 1936 roku
Emerytowany profesor Instytutu Badań Literackich PAN i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka książek, rozpraw, artykułów poświęconych piśmiennictwu i kulturze doby oświecenia. Współtwórczyni i honorowy prezes Polskiego Tow...

Pozostałe książki:

Dwory magnackie w XVIII wieku. Rola i znaczenie kulturowe Przyjemność w kulturze epoki rozumu Polski wiek świateł Przybylski i inni. O znaczeniu Krakowa i regionu w kulturze oświecenia. Część 1 Pamiętniki Stanisława Augusta na nowo odkryte
Wszystkie książki Teresa Kostkiewiczowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Polski wiek świateł. Obszary swoistości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polski wiek świateł. Obszary swoistości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl