Pasja milionów : piłka nożna w Ameryce Południowej

Tony Mason
Pasja milionów : piłka nożna w Ameryce Południowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Europejczykom trudno zrozumieć mieszkańców Ameryki Południowej. Nie są tacy jak my. (...) Ale niektóre formy kultury, zwłaszcza futbol, są wspólne. (...) Południowi Amerykanie przerobili go i zaadaptowali do potrzeb własnej kultury. Rozwinęli bez wątpienia własny styl i sposób gry, oparty na mistrzowskim uderzaniu piłki, na błyskawicznych, krótkich podaniach, kiedy to piłka jest po przyjęciu natychmiast przekazywana lepiej ustawionemu koledze z drużyny, a przede wszystkim na dryblingu, podczas którego piłka zdaje się być nie tyle kopana, co delikatnie dotykana, lżej, bardziej miękko i czule niż, jakby się zdawało, zdolne są stopy." (fragment książki) Futbol latynoski - mimo wszelkich analogii do piłki europejskiej - przetrwa jako gatunek odrębny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. I chwała Bogu! Bowiem stworzony on zostal ku uciesze oczu i wszystkich pozostałych zmysłów. Jest emanacją latyńskiego ducha i temperamentu (...) oraz żywiołowej radości, promieniejącej z upajającego rytmu samby. Tę różnicę celnie uchwycił jeden z legendarnych argentyńskich potreros, nieco szalony, nieokiełznany wirtuoz dryblingu Orestes Corbatta: "Europejczyk piłkę kopie, ja ją pieszczę". (...) Jak słusznie powiada Pier Paolo Pasolini, ten futbol to rodzaj natchnionej poezji (...) To swoiste dzieło sztuki. Od lat chłopięcych jestem jej przysięgłym, wiernym wielbicielem. Również dlatego z przekonaniem polecam wszystkim Czytelnikom ciekawą i ważną książkę Tony'ego Masona. (z posłowia Tomasza Wołka)
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-916989-2-1, 9788391698921
Wydawnictwo: MARABUT
Stron: 224

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pasja milionów : piłka nożna w Ameryce Południowej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pasja milionów : piłka nożna w Ameryce Południowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl