Pessoa lizboński

Andrzej Stanisław Kowalczyk
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pessoa lizboński
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Co odpowiadają rodzice małych Portugalczyków na pytanie, co jest za horyzontem? Jedni zapewne mówią, że tam jest Brazylia, inni, uśmiechając się, wspominają o Atlantydzie. Ostatecznie każdy ma swoją Atlantydę, miejsce, gdzie jego życie mogłoby wyglądać inaczej, gdyby dopisało szczęście.
Ale szczęście to tylko iluzja, jak by powiedział Fernando Pessoa, który do wszelkich form pocieszenia odnosił się nieufnie. Zdaje się, że nie było mu ono potrzebne. Niczego się nie spodziewał po swoich współczesnych. Kiedy zobaczył swoją figurę z brązu przy stoliku obok Caf Brasileira na lizbońskim Largo do Chiado, musiał się zdziwić. Blat przed poetą jest pusty, od pomników żądamy abstynencji. Obok przy zwykłych stolikach siedzą żywi ludzie. Na ogół nie zwracają uwagi na sąsiedztwo Pessoi, czasami ktoś przysiądzie się do niego, żeby pozować do pamiątkowej fotki. Nie wygląda na autora Księgi Niepokoju. Ale czy Marek Aureli na swoich marmurowych wizerunkach wygląda na kogoś innego niż na cezara, choć rola władcy tak mu ciążyła? A portret Montaigne'a w kapeluszu nie ukazuje nam przede wszystkim un gentilhomme franais du XVI sicle? Odwaga w myśleniu jest czymś tak tajemniczym, że portreciści i rzeźbiarze są wobec niej bezradni.
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-7866-202-0, 9788378662020
Wydawnictwo: Austeria
Seria: Z rękopisów
Stron: 49
dodana przez: abdita

Autor

Andrzej Stanisław Kowalczyk Andrzej Stanisław Kowalczyk
Urodzony 17 lutego 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Andrzej Stanisław Kowalczyk – polski historyk literatury, eseista, edytor, nauczyciel akademicki. Członek rad programowych Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni P...

Pozostałe książki:

Listy. Tom 1. 1926-1953 Listy. Tom 2. 1954-1958 Listy. Tom 3. 1959-1965 Nieśpieszny przechodzień i paradoksy : rzecz o Jerzym Stempowskim Pessoa lizboński Ataman Petlura Ballada o Alfredzie Łaszowskim Buntownik, cyklista, kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości Do palermo Zapiski z podróży Od Bukaresztu do Laffitów. Jerzego Giedroycia rzeczpospolita epistolarna Pisarz na emigracji. Mitologie, style, strategie przetrwania. Polska i Ukraina Rozmowy z Bohdanem Osadczukiem Sawinkow Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim Wiek ukraińsko-polski. Rozmowy z Bohdanem Osadczukiem
Wszystkie książki Andrzej Stanisław Kowalczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pessoa lizboński nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@abdita
2021-05-30
7 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

Cytaty z książki

O nie! Książka Pessoa lizboński. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl