Pierwsze kroki

Jeremy DeSilva
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Pierwsze kroki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dwunożność dała nam, poza mnóstwem kłopotów, cechy absolutnie wyjątkowe: altruizm i empatię. DeSilva fascynująco opowiada, jak do tego mogło dojść. Piotr Stanisławski, crazynauka.pl
Naukowa podróż do źródeł człowieczeństwa. Zaskakująca, błyskotliwa książka. Tomasz Targański, tygodnik „Polityka“

Niezwykła, wciągająca opowieść, łącząca historię, naukę i kulturę, dzięki której dowiadujemy się, co pozwoliło ludziom stać się dominującym gatunkiem na naszej planecie.
Chodzimy z podniesionym dumnie czołem, podążamy śladami innych, celebrujemy pierwsze kroki naszych dzieci. Tylko dlaczego i jak dokładnie zaczęliśmy chodzić na dwóch nogach? I jaką cenę przyszło nam za to zapłacić? Dwunożność ma swoje złe strony: poród jest trudniejszy i niebezpieczny, w biegu rozwijamy prędkość znacznie mniejszą niż inne zwierzęta i cierpimy na szereg dolegliwości, od przepuklin po problemy z zatokami.
Ale to też ta cecha uczyniła nas ludźmi.

W „Pierwszych krokach” paleoantropolog Jeremy DeSilva pokazuje, w jaki sposób chodzenie w pozycji wyprostowanej stało się początkiem pojawienia się wielu cech, które czynią nas ludźmi – od zdolności technologicznych, żądzy odkrywania i podróżowania, po wykształcenie mowy i uczuć wyższych jak współczucie, empatia czy altruizm.
Tytuł oryginalny: First Steps
Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-8195-841-7, 9788381958417
Wydawnictwo: Filia
Seria: Filia na faktach
Stron: 448
dodana przez: Catta

Autor

Jeremy DeSilva Jeremy DeSilva Antropolog w Dartmouth College, USA.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fenomen naszej dwunożności

WYBÓR REDAKCJI
1.04.2022

Ponieważ ewolucja działaj jak szewc - dostosowuje organizm korzystając z dostępnego materiału, to z reguły efekt końcowy jest kompromisem wielu sprzeczności. Podobnie było z ludzką decyzją kilka milionów lat temu, by podjąć trud pionizacji. Paleoantropolog Jeremy DeSilva bada skamieliny by pomoc nam ustalić, kiedy i czemu nasi przodkowie postanowi... Recenzja książki Pierwsze kroki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

ZA
@zaczytany.tata
2022-08-04
8 /10

Ewoluowanie rasy człowieczej i stanie się nadrzędnym gatunkiem budziła, budzi i zapewne nadal będzie budzić olbrzymie zainteresowanie w świecie nauki. Dlaczego chodzimy wyprostowani na dwóch kończynach, czyniąc nasze ciało zdolne do niewiarygodnych rzeczy? Pytanie to zadaje bądź zadawało sobie wielu z nas. Jeremy DeSilva w swojej debiutanckiej powieści popularnonaukowej „Pierwsze kroki” próbuje na nie odpowiedzieć, posiłkując się olbrzymią wiedzą, łącząc historię, naukę i kulturę w bardzo przyjemną w odbiorze lekturę.

Książka, jak przystało na literaturę popularnonaukową pełna jest ciekawych zwrotów i tajemniczo brzmiących definicji, które autor bardzo starannie stara się wytłumaczyć i bardzo mi się to podobało. Jeremy DeSilva pisząc „Pierwsze kroki” podszedł do tematu niezwykle poważnie, wprowadzając czytelnika w fascynujący świat naszej ewolucji. Jego przemyślenia, wnioski, a nawet suche fakty naukowe niejednokrotnie sprawiały, że sam przed sobą musiałem przyznawać się do jakże niewielkiej wiedzy o nas- ludziach. Całość to naprawdę ciekawa lektura, którą moim zdaniem śmiało mogliby posiłkować się nauczyciele na lekcjach biologii czy też historii. Szkoda, że tego nie robią.

Największym z kolei minusem okazała się redakcja samej książki. Ktoś bowiem nie przemyślał zabiegu umieszczania przypisów standardowo na dole strony, w której o nich mowa. Postanowił za to zebrać je w jedną całość racząc mnie niemal stustronicową encyklopedią n...

| link |
@Carmel-by-the-Sea
2022-04-01
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pierwsze kroki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl