Pieśń o starym żeglarzu

Samuel Taylor Coleridge
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pieśń o starym żeglarzu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Według przesądu, zabicie albatrosa przez marynarza ściąga nieszczęście na cały statek. Coleridge stworzył rozbudowaną o nowe wątki i szczegóły opowieść o winie i karze. Ujął tę historię w formę średniowiecznej ballady, o wartkiej i barwnej narracji; zastosował kunsztowne rymy i archaizację językową. Utwór The Rime of the Ancient Mariner ukazał się w roku 1878 w tomie Lyrical Ballads, opublikowanym wspólnie z Williamem Worsworthem.

Istnieją trzy polskie przekłady ballady Coleridge’a : Jana Kasprowicza (Pieśń o starym żeglarzu, 1907, pierwodruk w „Chimerze”), Sławomira Kryńskiego (Rymy o Sędziwym Marynarzu, 1963) i Zbigniewa Kubiaka (Pieśń o Starym Żeglarzu, 1987). Przedstawiamy tu tłumaczenie Kasprowicza.

Samuel Taylor Coleridge (1772-1834) – angielski poeta, krytyk (m.in. odkrywczy interpretator Szekspira), eseista, tłumacz, filozof; prekursor romantyzmu, jeden z tzw. Poetów Jezior (wraz w Williamem Wordsworthem i Robertem Southeyem). Planował założyć w Ameryce Północnej kolonię opartą na ideach Rewolucji Francuskiej. Z powodu problemów osobistych (a zwłaszcza nałogu opiumowego) kilku najsłynniejszych dzieł nie dokończył (poematy Christabel i Kubla Chan); inne ważne utwory: ballada Rymy o sędziwym marynarzu, oda Przygnębienie i esej Świeckie kazania.
Tytuł oryginalny: he Rime of the Ancient Mariner
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Festina Lente
Kategoria: Poezja
dodana przez: Christina

Autor

Samuel Taylor Coleridge Samuel Taylor Coleridge
Urodzony 21 października 1772 roku w Wielkiej Brytanii (Ottery St Mary, Wielka Brytania)
Coleridge [kə̣ulərıdż] Samuel Taylor, ur. 21 X 1772, Ottery Saint Mary (hrab. Devon), zm. 25 VII 1834, Highgate k. Londynu, ang. poeta, krytyk i filozof; poeta tzw. Szkoły Jezior (Lake School); jego wydany wspólnie z W. Wordsworthem tom Lyrical Ball...

Pozostałe książki:

The Rime of the Ancient Mariner Lyrical Ballads 2e Poezje wybrane Biographia literaria
Wszystkie książki Samuel Taylor Coleridge

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie masz zbrodni bez kary.

24.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Rymy o sędziwym marynarzu jest pierwszym wierszem Lyrical Ballads, wspólnym wysiłkiem Samuela Taylora Coleridge’a i Williama Wordswortha, mającym na celu zbadanie nowych kierunków w poetyckim języku i stylu oraz odejście od formalnej i wysoce stylizowanej literatury XVIII wieku Zbiór ten jest uważany przez wielu krytyków za pierwszy wyraz... {} Recenzja książki Pieśń o starym żeglarzu

@Christina@Christina {}× 12

Moja opinia o książce

Opinie

@Christina
2021-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Powieść Gotycka/Grozy

Cytaty z książki

O nie! Książka Pieśń o starym żeglarzu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl