Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

Frances Larson
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Kobiety, które rzuciły wyzwanie nieznanym lądom i swojej epoce

Maria majaczyła i raz po raz zapadała w niespokojny sen. Obsesyjnie myślała o krwi i mięsie reniferów. Nie jadła od dwunastu godzin, a jej ciało pożerał syberyjski ziąb.

Chociaż spodziewała się, że wyprawa na Syberię będzie ekstremalnie trudna, teraz, gdy wraz z towarzyszami zgubiła szlak podczas burzy, czekała na najgorsze.

Ale przecież od zawsze wiedziała, jak to jest być zdaną tylko na siebie. Na początku XX wieku uważano, że istnieją rzeczy, „których kobieta wiedzieć nie powinna”. Podczas gdy mężczyźni antropolodzy dostawali czeki i ruszali w drogę, Maria Czaplicka i inne oksfordzkie badaczki musiały przechodzić upokarzające procedury i walczyć o każdy grosz.

A jednak pięć odważnych kobiet znalazło w sobie siłę, by rzucić wyzwanie nieznanym lądom i ograniczeniom, które stawiały ich czasy.

Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie.

Ale to Polka, Maria Czaplicka, podjęła się najtrudniejszego wyzwania. Przemierzyła arktyczną tundrę, by badać życie szamanów i nomadów, którzy nie znali białego człowieka. Podczas gdy jej rodak Bronisław Malinowski pławił się w blasku sławy, Maria za spełnianie ambicji zapłaciła straszliwą cenę.

Książka Frances Larson to opowieść o dramatycznych losach pionierek antropologii i hołd złożony ich niezwykłej sile.

Tytuł oryginalny: Undreamed shores
Data wydania: 2021-06-16
ISBN: 978-83-240-3739-1, 9788324037391
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 352
dodana przez: Catta

Autor

Frances Larson Frances Larson Frances Larson jest antropologiem i pisarką. Skończyła Uniwersytet w Durham i Oxford. Mieszka w Oxford ze swoimi córkami-bliźniaczkami.

Pozostałe książki:

Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii Historia świata przez ścięte głowy opisana
Wszystkie książki Frances Larson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

KOBIECE AMBICJE

WYBÓR REDAKCJI
24.06.2021

Kiedyś przeczytałam, że każdy kraj może się pochwalić kobietą, która dla swojej płci może się pochwalić kobietą, a nawet kilkoma, które przecierały szlaki dla swojej płci dostępne wcześniej tylko dla mężczyzn. Część z nich znana jest na całym świecie. Amerykanie mają Amelię Earhart, pierwszą kobietę, która jako pilot przeleciała nad Oceanem Atlant... Recenzja książki Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

@czerwonakaja@czerwonakaja × 4

Kobiety w świecie antropologii - "Pionierki" Frances Larson

2.07.2021

"Pionierki" Frances Larson Na przełomie XIX i XX wieku w świat nauki zaczęły zgłębiać kobiety. Uniwersytety, uczelnie, badania naukowe w dalekich Wielkiej Brytanii regionach wcześniej były zarezerwowane jedynie dla płci męskiej. Na szczęście nie trwało to wiecznie, gdyż to właśnie dzięki nim - kobietom, antropolożkom udało się dotrzeć do najbardz... Recenzja książki Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

@sarzynskikacper@sarzynskikacper

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kasia.rzymowska
2021-06-24
8 /10
Przeczytane

Ta książka to hołd złożony kobiecej sile i determinacji. Zaparciu w osiąganiu zamierzonego celu, mimo wszystko i wszystkiemu na przekór.

Opowieść o sile kobiet, które udowodniły swoją równość wobec mężczyzn, w czasach, kiedy patriarchat był niezwykle silny.

Maria Czaplicka, Katherine Routledge, Beatrice Blackwood, Barbara Freire-Marreco i Winifred Blackman to antropolożki, skupione wokół Oxfordu. Każda z nich wybrała drogę nauki, poznania i odkrywania na przekór panującym wówczas zasadom. Każda dokonała rzeczy, które wykraczały poza umiejętności mężczyzn, poznając badane ludy od środka, od ich najbardziej intymnej strony. Często ich działania były okupione cierpieniem, chorobami, a nawet prowadziły do śmierci. Mimo tego nie zstąpiły z obranego kierunku.

Badając czy to ludność arktycznej tundry, dalekich zakątków Wyspy Wielkanocnej, czy poznając zwyczaje wojowników z Egiptu czy Nowej Gwinei każda z kobiet, każdego dnia, pokonywała nie tylko własne słabości, ale też uprzedzenia i stereotypy głęboko zakorzenione w umysłach ludzi.

Tę książkę przeczytałam z wielką przyjemnością, płynąc przez kolejne rozdziały. Niezmiernie zachęcam Was do poznania tych silnych, nieustraszonych kobiet, które stanęły na równi z mężczyznami, udowadniając swoją wyjątkowość.

× 2 | link |
@tomzynskak
2021-06-21
8 /10

„Siła jest kobietą” - zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Ja zdecydowanie tak! Nie jednokrotnie kobiety udowadniały swoją siłę. Nie inaczej dzieje się w książce pt.: „Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii”.

Maria Czaplicka, Katherine Routledge, Beatrice Blackwood, Barbara Freire-Marreco oraz Winifred Blackman to główne bohaterki „Pionierek”. Każda z nich dokonała niesamowitego! Maria Czaplicka przemierzyła arktyczną tundrę, by badać życie szamanów i nomadów, którzy nie znali białego człowieka. Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie.

Autorka książki (notabene pisarka oraz antropolożka) przedstawia nam historię 5 wspaniałych kobiet, które dokonały mogłoby się wydawać na tamte lata rzeczy niemożliwych. Każda z kobiet była inna, lecz łączyło je jedno. Odnalazły one w sobie siłę oraz odwagę, aby spełniać marzenia i realizować się zawodowo. Chciały udowodnić, że nie odbiegają w niczym od kolegów antropologów i one także mogą odnosić na tym polu ogromne sukcesy. Udowodniły, że życie kobiety nie toczy się wyłącznie w domu i może ona podróżować po całym świecie. Książka została napisana naprawdę bardzo ciekawie, dzięki czemu z przyjemnością zagłębiamy się w życie kobiet. Dodatkowo od ...

| link |
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2021-07-01
4 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
@czerwonakaja
2021-06-24
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat