Płytki umysł

Nicholas Carr
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Płytki umysł
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Doświadczamy właśnie odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Z czcicieli wiedzy i mądrości jako przymiotu ściśle związanego z osobowością znów stajemy się myśliwymi i zbieraczami, tym razem w elektronicznym lesie pełnym informacji.

Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i działamy. Nasze problemy z koncentracją, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi oraz problemy z przyswajaniem długich tekstów nie są dziełem przypadku. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej płytcy? Czyżby narzędzie, które powstało po to, by nam służyć, przejęło nad nami władzę?

Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość. Wyrasta przy tym na współczesnego Marshalla McLuhana. Jego książka wywołała w USA zażartą dyskusję, w którą zaangażowało się wielu publicystów i prestiżowych wydawców. Carr serwuje nam coś więcej niż tylko dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną: jego wywód to przede wszystkim wspaniała intelektualna uczta, pełna nieszablonowych przemyśleń i frapujących anegdot. Bez względu na to, czy jesteś zafascynowany możliwościami globalnej sieci, czy też raczej podejrzewasz, że konsekwencją jej rozwoju będzie zagłada rodzaju ludzkiego, warto dowiedzieć się, jak internet oddziałuje na Twój mózg i jak zmieni to Twoją przyszłość.



Przedmowa.
Włamywacz i pies podwórkowy 9

1. HAL i ja 15
2. Główne szlaki 29
3. Narzędzia umysłu 55
4. Nowy wymiar strony 77
5. Medium natury bardziej ogólnej 103
6. Prawdziwe oblicze książki 125
7. Mózg żonglera 145
8. Świątynia Google 185
9. Pamięć 219
10. Coś takiego jak ja 245
Zakończenie 271
Element ludzki 271

Literatura uzupełniająca 275
Podziękowania 280
Tytuł oryginalny: The Shallows. What the Internet Is Doing to Our Brains
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-246-4138-3, 9788324641383
Wydawnictwo: Helion
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 280
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Nicholas Carr
Urodzony w 1959 roku w USA
Nicholas Carr - absolwent Harvardu, przez wiele lat pracował na stanowisku redaktora prestiżowego magazynu biznesowego Harvard Business Review. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych publicystów i badaczy sieci. Napisał kilka książek, w tym Does ...

Pozostałe książki:

Płytki umysł Big Switch
Wszystkie książki Nicholas Carr

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak internet zmienia mózg

WYBÓR REDAKCJI
21.04.2020

Amerykański popularyzator nauki pisze o tym jak długotrwałe używanie internetu zmienia nas samych i nasze mózgi. Wprawdzie książka ukazała się w 2009r., ale jest niepokojąco aktualna. Wychodzi Carr od dwóch, obecnie powszechnie akceptowanych, stwierdzeń. Pierwsze, autorstwa MacLuhana, mówi, że nowe media nie tylko pozwalają nam lepiej kontaktować... Recenzja książki Płytki umysł

@almos@almos × 17

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-10
10 /10
Przeczytane 2017 Mam Psychologia/ socjologia Popularnonaukowe

Przeraziła mnie ta książka.
Przeraziła, bo zauważam u siebie opisane symptomy, przeraziła, bo to, co z nich wynika, jest straszne, przeraziła, bo zmiany zachodzące w ludzkich umysłach wydają mi się wyjątkowo nieciekawe....
Brakowało mi na urlopie ołówka, żeby podkreślać i zaznaczać odpowiednie cytaty, bez tego nie da się nic porządnie napisać, ale i tak muszę ją przeczytać ponownie, żeby się wgryźć, zapamiętać.
Z pewnością wzięłam sobie do serca konieczność zmiany zachowań.

× 3 | link |
EL
@Elia
2022-03-05
8 /10
Przeczytane
@almos
2020-04-21
8 /10
Przeczytane papier popularnonaukowa
@Vernau
2023-09-28
7 /10
Przeczytane Książki popularnonaukowe

Cytaty z książki

Plastyczność - powiada Alvaro Pascual-Leone, jeden z najważniejszych neurologów w Harvard Medical School - jest "normalnym stanem układu nerwowego trwającym całe nasze życie". Mózg zmienia się bezustannie w reakcji na nasze doświadczenia i zachowania, reorganizując obwody neuronalne wraz z każdym odebranym bodźcem, każdym ruchem, skojarzeniem, sygnałem nagrody, planem działania albo z każdą zmianą w naszej świadomości.
Obecnie już wiemy, że nasze sposoby myślenia, postrzegania i działania nie są determinowane tylko przez geny ani wyłącznie przez nasze dziecięce doświadczenia, lecz zmieniają się przez całe nasze życie - i to, jak przeczuwał Nietzsche, pod wpływem narzędzi, którymi się posługujemy.
Dodaj cytat