"Pociąg" Leon Niemczyk - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 3

Leon Niemczyk
"Pociąg" Leon Niemczyk - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 3
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Postać Leona Niemczyka – jednej z najpracowitszych gwiazd polskiego kina – przybliża dziennikarz prasowy Paweł T. Felis. W szkicu poświęconym artyście ten znany krytyk filmowy opowiada o jego największych rolach i omawia dzieła, które składają się na filmografię tego świetnego aktora.
Życie Leona Niemczyka mogłoby być doskonałym materiałem na scenariusz. W czasie wojny w ostatniej chwili uciekł on przed Gestapo, po upadku Powstania Warszawskiego zbiegł z transportu do obozu w Pruszkowie, a kiedy trafił do III Rzeszy, udało mu się zaciągnąć w szeregi 3. Armii Pattona. Nie potrafił odnaleźć się w rzeczywistości PRL-u, szukał więc okazji do opuszczenia kraju. Nie wyemigrował tylko dzięki sztuce i filmowi, które dały mu upragnioną wolność.
Grał u najlepszych reżyserów, m.in. u Munka w „Eroice” i Forda w „Ósmym dniu tygodnia”. Pamiętne kreacje stworzył w odchodzącym od tematów szkoły polskiej „Pociągu” Jerzego Kawalerowicza i legendarnym „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego. Drugi z obrazów, nominowany do Oskara, stał się jego przepustką do kariery w NRD.
Najważniejsze dokonania aktora przedstawia filmografia zamieszczona w drugiej części książki. Ilustrują ją liczne zdjęcia z planu opatrzone krótkimi komentarzami.
Album dopełnia płyta DVD z filmem „Pociąg” w odświeżonej cyfrowo wersji. Leon Niemczyk wystąpił w nim w roli tajemniczego mężczyzny podejrzewanego o morderstwo. Bohater – zarazem hardy i bezradny – trafia do jednego przedziału z przeżywającą zawód miłosny kobietą graną przez Lucynę Winnicką. Jej uczucia próbuje odzyskać Staszek, w którego wcielił się Zbigniew Cybulski. W trakcie nocnej podróży nic się jednak nie wyjaśni i życie żadnego z pasażerów nie ulegnie zmianie.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-268-0446-5, 9788326804465
Wydawnictwo: Agora
Stron: 90

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka "Pociąg" Leon Niemczyk - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 3 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka "Pociąg" Leon Niemczyk - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 3. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe