Poczta

Rabindranath Tagore
Poczta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Chory chłopiec Omol ogląda świat z perspektywy okna pokoju, z którego nie może wychodzić. Swoją otwartością, miłością i przyjaznym stosunkiem do ludzi - przywołuje ich do siebie. W odosobnieniu nie jest nawet przez chwilę samotny. Rozmawiając z mieszkańcami miasteczka pozwala im odkrywać w sobie uczucia, których nie znali. Omol czeka na list od Króla - symbolu najwyższego autorytetu, może Boga? Marzy, że nowo otwarta poczta ułatwi wszystkim komunikowanie się i porozumienie, zbliży nawet tych, których dzielą rozmaite bariery. (...) Jest to zrealizowana w prostej stylistyce, z galerią różnorodnych postaci filozoficzna baśń w doskonałym przekładzie z języka oryginału, bengali, którym posługiwał się Rabindranath Tagore.
Warto wspomnieć, że 18 lipca 1942 r. "Poczta" była wystawiana w Domu Sierot Janusza Korczaka, w warszawskim getcie. Chłopiec z zadziwiającą pogodą ducha znosi swój los i zaleconą przez lekarza kurację - gorzkie lekarstwo i dobra rada, im trudniej je przełknąć, tym lepiej skutkują. W ostatnich chwilach towarzyszy Omolowi dziewczynka o imieniu Szudha, co znaczy Ambrozja, z greckiego: nieśmiertelność. Odchodzący do wieczności chłopiec pozostawia po sobie to co nieśmiertelne - miłość, przyjaźń, dobro, które wniósł do świata.
Data wydania: 1997
ISBN: 978-83-86237-01-2, 9788386237012
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wacław Bagiński i Synowie
Kategoria: Dramat
Stron: 54

Autor

Rabindranath Tagore Rabindranath Tagore
Urodzony w 1861 roku w Indiach
Indyjski poeta, pisarz, myśliciel, filozof, także działacz społeczny, pedagog, pacyfista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1913 roku. Wywarł ogromny wpływ na literaturę indyjską, ale także europejską. Pisał w języku bengali, a następnie sam tłuma...

Pozostałe książki:

Głodne kamienie Dom i świat Rozbicie Bezkresne owocobranie Gitanjali, Pieśni ofiarne Literatura na świecie 8-9/1973 (28-29) Poczta Poeta świata Antologia Poezje Sadhana spełnienie życia Zapal swoją lampę
Wszystkie książki Rabindranath Tagore

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Poczta? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

GI
@Giovanna
2007-09-08

"Poczta" to piękny dramat o małym chłopcu, który mimo ciężkiej choroby potrafi znaleźć piękno w otaczającym świecie i zaskarbia sobie przyjaźń otaczających go ludzi. Piękno tego dramatu i jego głęboki humanizm docenił Janusz Korczak, który w obliczu wojny i zbliżającej się śmierci wystawił tę sztukę w sierocińcu w getcie. Zainteresowanym dramatem bengalskim polecam opracowanie "Z dziejów teatru i dramatu bengalskiego". Przetłumaczone w nich sztuki są przekładami z oryginału, a nie z angielskiego, jak większość innych dzieł autorów indyjskich.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Poczta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl