Pod wiatrakami

Maria Tuszyńska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pod wiatrakami
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o poszukiwaniu lepszego jutra w trudnych czasach transformacji i o miłości, która zwycięża czas

Lata 90., Pomorze Zachodnie. Kraj grzęźnie w kryzysie transformacji, a o dobrze płatnej pracy można co najwyżej pomarzyć. Grupa nauczycieli, pracowników służby zdrowia i urzędników postanawia dorobić do marnych pensji w Niemczech… w gospodarstwie rolnym koło Hamburga. Zderzenie z dostatkiem Zachodu zszokuje większość z nich i pogłębi nagromadzone przez lata kompleksy. Ciężka próba, jakiej poddani zostaną emigranci, okaże się dla nich pretekstem do zweryfikowania wielu głęboko zakorzenionych poglądów. Czy wyjdą poza przywiezione z kraju schematy myślenia o sąsiadach zza zachodniej granicy i wspólnej niełatwej historii?
Data wydania: 2022-12-12
ISBN: 978-83-8313-250-1, 9788383132501
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 342
dodana przez: landrynkowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy emigracja zarobkowa jest zła?

WYBÓR REDAKCJI
30.12.2022

Nasi rodacy często wyjeżdżali i nadal wyjeżdżają za pracą za granicę, zwłaszcza za naszą zachodnią granicę. Modne były i są nadal Niemcy, Holandia, Wielka Brytania … Gdy u nas były problemy z dobrą pracą, znaczna część rodaków wyjeżdżała w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Ale to też wiązało się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami, w Polsce zost... Recenzja książki Pod wiatrakami

„Pod wiatrakami”

1.02.2023

Maria Tuszyńska w książce „Pod wiatrakami” zabiera nas do lat 90 XX w. W Polsce to czas wielkich przemian społeczno-gospodarczych. Z jednej strony rozwój handlu ulicznego, a z drugiej utrata pracy przez wielu ludzi, ceny rosły jak szalone, a żyć i opłacać rachunku trzeba było. Sama to przeżyłam i powiem szczerze, bardzo ciężko było odnaleźć się w ... Recenzja książki Pod wiatrakami

@ela_r22@ela_r22 × 13

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2023-01-07
7 /10
Przeczytane


Polacy zarówno kiedyś jak i teraz wyjeżdżają za pracą. Zmieniają się tylko kierunki, które chętnie wybierają. Część jeździ sezonowo ale są też tacy którzy wyjeżdżają na całe lata. Nie każdy jest w stanie zostawić rodzinę czy przyjaciół zwłaszcza, że rozłąka z najbliższymi może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami.

Na początku lat 90-tych w kraju o dobrze płatnej pracy można było co najwyżej pomarzyć. Aby podreperować domowy budżet grupa ludzi wyrusza z pomorza zachodniego do pracy w Niemczech. Zderzenie z dostatkiem Zachodu zszokuje większość z nich, a praca w gospodarstwie rolnym koło Hamburga dla niektórych okaże się trudniejsza niż się spodziewali. Nie da się również nie zauważyć wzajemnych stereotypów czy własnych przekonań.

„Pod wiatrakami” to lektura która w wyjątkowo obrazowy sposób pokazuje realia okresu transformacji. Na kartkach książki obserwujemy codzienność pracy za granicą. Poznajemy motywy wyjazdów poszczególnych bohaterów czy problemy z jakimi się borykali w kraju. Mimo, że w kraju pracowali w innych zawodach to teraz wykonują ciężką fizyczną pracę pracując od rana do wieczora, cały tydzień i bez różnicy jaka jest pogoda. Liczy się każdy zarobiony pieniądz więc pomimo zmęczenia decydują się na nadgodziny i gotowi są również na mieszkanie w mało komfortowych warunkach.

Ta nieśpieszna historia opowiada o poszukiwaniu lepszego jutra ale i otwiera oczy na cienie i blaski praca za granicami. Nie brakuje tu również zwykłych lu...

× 5 | link |
MA
2023-01-12
8 /10

Polska lata dziewięćdziesiąte. Kraj w momencie transformacji, powoli odradzający się. Jednak większość jego mieszkańców szukała zarobku za granicą. To wówczas modne stały się wyjazdy głównie na zachód w celu zarobkowym. W końcu to tam był ten lepszy świat.
Pod wiatrakami to opowieść o grupie Polaków, którzy zdecydowali się wyjechać do Niemiec. Praca w gospodarstwie pod Hamburgiem dawała im nadzieję na lepsze życie w ojczyźnie. Choć każdy z nich przyznaje, że łatwo nie było. Po pierwsze praca ciężka, fizyczna. Po drugie z dala od rodziny i bliskich. Inny kraj, język i zwyczaje. Ale też zmaganie się że stereotypami jakie krążyły o Polakach.

"Bo mu się nie mieści w głowie, żeby komuniści, leniwce, kombinatorzy, pijacy ze wschodu i najczęściej złodzieje z własnej woli, bez polecenia i nie za pieniądze pomogli człowiekowi w potrzebie."

Mimo, że opowieść płynęła nieśpiesznie to była dla mnie bardzo ciekawa. Napisana prostym, a zarazem pięknym językiem. Sama nie znam Polski z tamtych lat, ale odkrywanie wraz z bohaterami bogactwa zachodu, które w naszym kraju pojawiło się lata później było naprawdę bardzo wciągające. Chociaż Polacy nadal wyjeżdżają za pracą to mam wrażenie, że na przestrzeni lat stali się nie tylko tanią siłą roboczą, ale przede wszystkim doświadczonymi fachowcami, o których warto zabiegać.
W książce nie zabraknie losów wykształconych nauczycieli, urzędników czy pracowników służby zdrowia, którzy mimo tak ważnych profesji byli zmuszeni...

| link |
@ela_r22
2023-02-01
7 /10
Przeczytane 2023 Literatura obyczajowa Romans
@malgosialegn
2022-12-30
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pod wiatrakami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl