Pod złą gwiazdą

Ewa Popławska
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Pod złą gwiazdą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Wzruszające dzieje rodziny Sobótków
Łódzka rodzina Sobótków próbuje odnaleźć się w niespokojnych czasach zapaści polskiej gospodarki i kultury w XVII wieku. Wanda Sobótkówna musi poślubić obiecanego sąsiada – Wielisława Żelicha. Ale na jej drodze niespodziewanie pojawia się młody szlachcic – Konrad. Czy w czasie podziałów i braterskich wojen możliwa jest miłość między ludźmi pochodzącymi z różnych stanów?
Pod złą gwiazdą to pierwsza część epickiej opowieści o losach łódzkiej rodziny na przestrzeni wielu lat. Miłość, śmierć, praca, wzloty i upadki, wielkie uniesienia i rozpacz – oto codzienność bohaterów tej niezwykłej sagi rodzinnej. W przygotowaniu kolejny tom cyklu.

Data wydania: 2020-07-08
ISBN: 978-83-66613-35-5, 9788366613355
Wydawnictwo: Oficynka
Cykl: Rodzina Sobotków, tom 1
dodana przez: Justyna_K

Autor

Ewa Popławska Ewa Popławska Ewa Popławska – uwielbia niebanalne poczucie humoru i nie umie żyć bez rozpieszczania swoich psów. Miłośniczka literatury i języka węgierskiego. Realistka, która uwielbia grzebać w historii.

Pozostałe książki:

Zasada subsydiarności w traktatach z Maastricht i Amsterdamu Anita Ogniste serca
Wszystkie książki Ewa Popławska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Pod złą gwiazdą"

12.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Człowieczeństwa oduczyły ich tragedie i nieszczęścia”. Przenosimy się do XVII wieku do miasta Łodzi i jego okolic. Nawiedzane przez różne kataklizmy, zarazę, najazdy, potop szwedzki. Mieszkańcy zmagają się z biedą, zniszczeniami, pożarami. Czasy, w których przyszło żyć rodzinie Sobótków, łodzianom i okolicznej szlachcie, nie sprzyjają spokojnemu... {} Recenzja książki Pod złą gwiazdą

Pod złą gwiazdą

27.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Łódzka rodzina Sobótków próbuje odnaleźć się w niespokojnych czasach zapaści polskiej gospodarki i kultury w XVII wieku. Wanda Sobótkówna musi poślubić obiecanego sąsiada - Wielisława Żelicha. Ale na jej drodze niespodziewanie pojawia się młody szlachcic - Konrad. Czy w czasie podziałów i braterskich wojen możliwa jest miłość między ludźmi pochodz... {} Recenzja książki Pod złą gwiazdą

@iza.81@iza.81 {}× 3

Pod złą gwiazdą

29.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kiedy pierwszy raz chwyciłam powieść Ewy Popławskiej w swoje dłonie, miałam co do niej duże oczekiwania. Ja ogólnie bardzo przepadam za wszelkimi sagami rodzinnymi, bo z jakiegoś powodu wsiąkam w te historie całkowicie. Dlatego też z ogromną ciekawością i nadzieją podchodziłam do tej powieści. Czy była to dobra lektura? O tym w tej recenzji. P... {} Recenzja książki Pod złą gwiazdą

Piękna i wzruszająca historia, którą warto przeczytać

18.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"W Łodzi nic bowiem nie mogło pozostać tajemnicą. O tym, co jedna powiedziała drugiej w zaufaniu, na drugi dzień wiedziało całe miasto." "Pod złą gwiazdą" to pierwsza część sagi rodzinnej, opowieści o losach łódzkiej rodziny Sobotków. Czytając książkę przenosimy się do siedemnastowiecznej Łodzi, która próbuje się podnieść po potopie szwedzkim, po... {} Recenzja książki Pod złą gwiazdą

Moja opinia o książce

Opinie

@andzelikajaczynska
2020-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/07/7320-pod-za-gwiazda-ewa-popawska.html
Jeżeli szukacie szybkiej akcji, to tutaj jej nie znajdziecie, oprócz fragmentów opisujących bitwę. Ale za to otrzymacie bardzo plastyczne opisy obyczajów panujących w XVII w. Poznacie smak patriotyzmu, niespełnionej miłości, gorycz biedy, bezwarunkowe wierzenie w gusła i plotki. Nie zabraknie intryg, które zrujnują nie jednego człowieka. Brak poczucia sprawiedliwości, gdy jest się ubogim, ukazuje ułomność wymiaru sądowego.
W powieści znajdziecie wiele tematów, które i dzisiaj są aktualne mimo zmiany obyczajów, sposobu prowadzenia polityki. I dzisiaj mamy podziały w rodzinach jeżeli chodzi o kwestie polityczne. Niestety polityka bardziej dzieli niż łączy społeczeństwo.
Autorka wplotła do fabuły trochę słów, którymi posługiwano się w XVII w., ale nie martwcie się, że nic nie zrozumiecie. Na końcu książki jest słowniczek.

Polecam książkę osobom, które lubią czytać o dawnych zwyczajach, jak kiedyś żyli ludzie, ale też lubiących przypomnieć sobie historię naszego kraju. Lektura zachęca do odświeżenia swojej wiedzy historycznej.

{}× 1 | link |
@ewfor
2021-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ta książka to piękna podróż w czasie. Fabuła powieści jest ciekawa zarówno pod względem historycznym jak i obyczajowym.

Zwyczaje, poglądy i zachowania ludzi zamieszkujących wsie i małe miasteczka są opisane tak realistycznie, że z łatwością można wciągnąć się w to życie, nie tylko sympatyzując z niektórymi bohaterami.

Ciekawie pod względem historycznym przedstawiony został konflikt polityczny, gdzie po dwóch przeciwnych stronach do walki stają ojciec i syn.

Mamy okazję podpatrzeć nie tylko życie zwykłych ludzi, mieszczan, szlachty, ale również poznać dworskie intrygi wymyślane przez samego króla, który zdolny jest do wszystkiego aby zatrzymać w swoich szeregach kogoś cennego i oddanego.

Miłość w każdym czasie bywa taka sama, dla jednych jest uczuciem pięknym, czasami niedostępnym, a dla innych czymś w rodzaju kontraktu. Tutaj mamy miłość, która balansuje na granicy mezaliansu, gdzie młoda dziewczyna z ubogiej rodziny zakochana jest w bogatym panu. Miłość bez przyszłości, a jednak silniejsza niż rozsądek.

Moim zdaniem, stworzenie fabuły, w której przeplatają się dwa różne wątki – miłość i polityka, chyba nie należy do łatwych. Jeżeli chodzi o miłość, to oczywiście można puścić wodze fantazji i szarżować do woli. Natomiast jeśli chodzi o politykę czy historię, to trzeba mieć ogromną wiedzę historyczną, kiedy pisze się o tak dalekiej przeszłości. Ale przy dobrym researchu...

{} | link |
AN
2020-08-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

"Pod złą gwiazdą" to pierwsza część sagi rodzinnej, opowieści o losach łódzkiej rodziny Sobotków. Czytając książkę przenosimy się do siedemnastowiecznej Łodzi, która próbuje się podnieść po potopie szwedzkim, po najazdach Lubomirskiego. Poznajemy codzienne życie mieszkańców, panujące tam podziały, tradycje, obyczaje. Mieszkańcy żyją bardzo skromnie. Starają się uporać z nieurodzajnymi plonami, zniszczeniami, które spowodowała wojna i najazdy. Mieszczanie łódzcy nie są zbyt bogaci, żyją skromnie. Jednak problemy, które się pojawiają, sprawiają, że niechętnie pomagają innymi, a już najmniej chętnie biedocie. Zupełnie inaczej zachowuje się najstarszy mieszkaniec Łodzi - Jerzy Sobótko. Tylko on jeden chętnie pomagał innym, patrzył ze współczuciem na nieszczęście najbiedniejszych, którzy zawsze mogli liczyć na kawałek chleba czy dobre słowo. Cieszył się on dużym szacunkiem wśród wszystkich mieszkańców Łodzi. Na kartach powieści przedstawia się on czytelnikowi jako niezwykle ciekawa i barwna postać. Główną bohaterką powieści jest jednak Wanda, wnuczka Jerzego Sobótki. Dziewczyna cieszy się dobrą reputacją, jest zawsze posłuszna rodzicom, chętnie pomaga we wszelkich pracach. Od dawna jest obiecana Wielisławowi Żelichowskiemu, który jest sąsiadem Sobotków. Jednak Wanda na swojej drodze niespodziewanie spotyka młodego szlachcica Konrada Jezierskiego. Czy miłość pomiędzy ludźmi pochodzącymi z różnych stanów jest w ogóle w tamtych czasach możliwa? Jakie nieszczęścia i konsekwencje ...

{} | link |
@Natalia_Swietonowska
2021-05-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@Zaczytana_martuska
2020-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@dominika.nawidelcu
2020-10-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-08-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@iza.81
2020-07-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pod złą gwiazdą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl