Podlega dyskusji. Eseje

Christopher Hitchens
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Podlega dyskusji. Eseje
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Podlega dyskusji to zbiór esejów Christophera Hitchensa, pierwszy od czasu wydanego w 2004 roku Love, Poverty, and War. Pozwoli bliżej poznać pełnego pasji i sceptycyzmu ducha jednego z najbardziej błyskotliwych pisarzy, powszechnie podziwianego za przejrzystość stylu, przejaw jego metodycznego i pozbawionego uprzedzeń myślenia. Tematyka esejów jest różnorodna, począwszy od rozważań, dlaczego Charles Dickens był wspaniałym pisarzem, a jednocześnie nieznośnym człowiekiem, przez niepokojącą fantastykę J.G. Ballarda i nieprzemijające dziedzictwa Thomasa Jeffersona i George’a Orwella, po ustawiczną agonię antysemityzmu i dżihadu. Hitchens poświęca nawet uwagę kryzysowi finansowemu z 2008 roku i przekonuje, że filozofia Karola Marksa wciąż nie traci na aktualności. Książka ta jest pomostem między dwoma równoległymi światami kultury i polityki. Pokazuje, jak polityka usprawiedliwia się poprzez kulturę, a kultura ożywia politykę. W taki oto sposób Podlega dyskusji zapewnia Hitchensowi pozycję – jak to ujął Christopher Buckley – najwybitniejszego współczesnego eseisty piszącego po angielsku. „Hitchens ma wyjątkowo szerokie spektrum zainteresowań. To jeden z najbardziej inspirujących myślicieli i najbardziej interesujących pisarzy, nawet wtedy – a może szczególnie wtedy – gdy prowokuje” (Bill Keller, "New York Times Book Review"). „Powiedzieć, że przez ostatnie trzy dekady świat byłby uboższym, nudniejszym i w ogóle mniejszym miejscem bez Hitchensa i jego pisarstwa, byłoby kompletnym banałem z rodzaju tych, jakimi sam autor pogardzał. Byłoby to też prawdą” (John Gray).
Data wydania: 2017-11-29
ISBN: 978-83-8110-110-3, 9788381101103
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 872

Autor

Christopher Hitchens Christopher Hitchens
Urodzony 13 kwietnia 1949 roku w Wielkiej Brytanii (Portsmouth)
Pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Sprzeciwiał się wojnie w Wietnamie i amerykańskiemu imperializmowi, krytykował politykę Henry’ego Kissingera i Billa Clintona. W drugiej połowie życia poróżnił się ze swoim lewicowym środowiskiem, oskarżał je ...

Pozostałe książki:

Bóg nie jest wielki Czterej jeźdźcy Apokalipsy Śmiertelność Podlega dyskusji. Eseje Listy do młodego kontestatora Misjonarska miłość Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i w praktyce Thomas Paine. Prawa człowieka. Biografia
Wszystkie książki Christopher Hitchens

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Podlega dyskusji. Eseje? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@almos
2021-05-28
7 /10
Przeczytane ebook eseje/felietony/wywiady

W tym opasłym tomie esejów, zmarły w 2011 r. sławny ateista nie pisze o religii, ale o historii, polityce i literaturze. Sporo tam szkiców o ojcach założycielach Stanów Zjednoczonych, bardzo dużo esejów o książkach.

Muszę przyznać, że nie przeczytałem całej książki, wiele bowiem esejów czy recenzji dotyczy pisarzy z kręgu anglosaskiego, którzy nie są mi znani: Saula Bellowa, Johna Updike, Gore Vidala, Ezry Pounda, Wiliama Somerseta Maughama, Evelyn Waugh, P.G.Wodehouse, Johna Buchana, Philipa Larkina i wielu innych. Widzę jednak, że mimo wielu lektur literatura anglosaska to dla mnie w większości obcy świat.

Z drugiej strony eseje o książkach, które znam, są znakomite. Fascynująco pisze Hitchens o 'Folwarku zwierzęcym' Orwella, ukończonym w czasie II Wojny, gdy Wielka Brytania była sojusznikiem Sowietów. Okazuje się, że Orwell miał wielkie kłopoty z wydaniem książki, bo Anglicy nie chcieli drażnić Stalina. Opublikowana wreszcie pod koniec wojny przez małe wydawnictwo książka zyskała sławę dzięki polskim i ukraińskim uchodźcom, którzy widzieli w niej świetną alegorię systemu komunistycznego. O sile satyry Orwella świadczy, że: „Do tej pory 'Folwark zwierzęcy' nie doczekał się oficjalnego wydania w Chinach, Birmie czy na tej moralnej pustyni jaką jest Korea Północna” (pisane to było w 2010 r.)

W świetnym eseju o arcydziele Nabokova Hitchens pisze: „Alfred Appel zaleca, aby wyzbyć się pośpiechu, czytając Lolitę, nie ulegać zbyt szybko oczarowaniu ...

× 27 | Komentarze (1) | link |
@Airain
2021-01-17
7 /10
Przeczytane

Opasły tom esejów zmarłego w 2011 r. autora, znanego w Polsce za sprawą Bóg nie jest wielki. Tu jednak o religii nie ma prawie nic, głównymi tematami są polityka, historia i literatura, przede wszystkim amerykańska i angielska. Czytałam powoli, bo teksty są dość gęste i pełne interesujących, często - jak dla mnie - nowych wiadomości i odkrywczych myśli. Można się z Hitchensem w pewnych kwestiach nie zgadzać, ale nie można go lekceważyć, gdyż jego wiedza i gruntownie przemyślane poglądy budzą szacunek.

× 10 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Podlega dyskusji. Eseje. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl