Podlega dyskusji. Eseje

Christopher Hitchens
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Podlega dyskusji. Eseje
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Podlega dyskusji to zbiór esejów Christophera Hitchensa, pierwszy od czasu wydanego w 2004 roku Love, Poverty, and War. Pozwoli bliżej poznać pełnego pasji i sceptycyzmu ducha jednego z najbardziej błyskotliwych pisarzy, powszechnie podziwianego za przejrzystość stylu, przejaw jego metodycznego i pozbawionego uprzedzeń myślenia. Tematyka esejów jest różnorodna, począwszy od rozważań, dlaczego Charles Dickens był wspaniałym pisarzem, a jednocześnie nieznośnym człowiekiem, przez niepokojącą fantastykę J.G. Ballarda i nieprzemijające dziedzictwa Thomasa Jeffersona i George’a Orwella, po ustawiczną agonię antysemityzmu i dżihadu. Hitchens poświęca nawet uwagę kryzysowi finansowemu z 2008 roku i przekonuje, że filozofia Karola Marksa wciąż nie traci na aktualności. Książka ta jest pomostem między dwoma równoległymi światami kultury i polityki. Pokazuje, jak polityka usprawiedliwia się poprzez kulturę, a kultura ożywia politykę. W taki oto sposób Podlega dyskusji zapewnia Hitchensowi pozycję – jak to ujął Christopher Buckley – najwybitniejszego współczesnego eseisty piszącego po angielsku. „Hitchens ma wyjątkowo szerokie spektrum zainteresowań. To jeden z najbardziej inspirujących myślicieli i najbardziej interesujących pisarzy, nawet wtedy – a może szczególnie wtedy – gdy prowokuje” (Bill Keller, "New York Times Book Review"). „Powiedzieć, że przez ostatnie trzy dekady świat byłby uboższym, nudniejszym i w ogóle mniejszym miejscem bez Hitchensa i jego pisarstwa, byłoby kompletnym banałem z rodzaju tych, jakimi sam autor pogardzał. Byłoby to też prawdą” (John Gray).
Data wydania: 2017-11-29
ISBN: 978-83-8110-110-3, 9788381101103
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 872

Autor

Christopher Hitchens Christopher Hitchens
Urodzony 13 kwietnia 1949 roku w Wielkiej Brytanii (Portsmouth)
Pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Sprzeciwiał się wojnie w Wietnamie i amerykańskiemu imperializmowi, krytykował politykę Henry’ego Kissingera i Billa Clintona. W drugiej połowie życia poróżnił się ze swoim lewicowym środowiskiem, oskarżał je ...

Pozostałe książki:

Misjonarska miłość Listy do młodego kontestatora Czterej jeźdźcy Apokalipsy. Jak się zaczęła ateistyczna rewolucja Śmiertelność Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa
Wszystkie książki Christopher Hitchens

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Podlega dyskusji. Eseje? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@almos
2021-05-28
7 /10
Przeczytane ebook eseje/felietony/wywiady

W tym opasłym tomie esejów, zmarły w 2011 r. sławny ateista nie pisze o religii, ale o historii, polityce i literaturze. Sporo tam szkiców o ojcach założycielach Stanów Zjednoczonych, bardzo dużo esejów o książkach.

Muszę przyznać, że nie przeczytałem całej książki, wiele bowiem esejów czy recenzji dotyczy pisarzy z kręgu anglosaskiego, którzy nie są mi znani: Saula Bellowa, Johna Updike, Gore Vidala, Ezry Pounda, Wiliama Somerseta Maughama, Evelyn Waugh, P.G.Wodehouse, Johna Buchana, Philipa Larkina i wielu innych. Widzę jednak, że mimo wielu lektur literatura anglosaska to dla mnie w większości obcy świat.

Z drugiej strony eseje o książkach, które znam, są znakomite. Fascynująco pisze Hitchens o 'Folwarku zwierzęcym' Orwella, ukończonym w czasie II Wojny, gdy Wielka Brytania była sojusznikiem Sowietów. Okazuje się, że Orwell miał wielkie kłopoty z wydaniem książki, bo Anglicy nie chcieli drażnić Stalina. Opublikowana wreszcie pod koniec wojny przez małe wydawnictwo książka zyskała sławę dzięki polskim i ukraińskim uchodźcom, którzy widzieli w niej świetną alegorię systemu komunistycznego. O sile satyry Orwella świadczy, że: „Do tej pory 'Folwark zwierzęcy' nie doczekał się oficjalnego wydania w Chinach, Birmie czy na tej moralnej pustyni jaką jest Korea Północna” (pisane to było w 2010 r.)

W świetnym eseju o arcydziele Nabokova Hitchens pisze: „Alfred Appel zaleca, aby wyzbyć się pośpiechu, czytając Lolitę, nie ulegać zbyt szybko oczarowaniu ...

× 26 | Komentarze (1) | link |
@Airain
2021-01-17
7 /10
Przeczytane

Opasły tom esejów zmarłego w 2011 r. autora, znanego w Polsce za sprawą Bóg nie jest wielki. Tu jednak o religii nie ma prawie nic, głównymi tematami są polityka, historia i literatura, przede wszystkim amerykańska i angielska. Czytałam powoli, bo teksty są dość gęste i pełne interesujących, często - jak dla mnie - nowych wiadomości i odkrywczych myśli. Można się z Hitchensem w pewnych kwestiach nie zgadzać, ale nie można go lekceważyć, gdyż jego wiedza i gruntownie przemyślane poglądy budzą szacunek.

× 10 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Podlega dyskusji. Eseje. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl