Podzieleni. Unwind

Neal Shusterman
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Podzieleni. Unwind
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom kultowej dystopii young adult autora bestsellerowych Kosiarzy!

Troje nastolatków walczy o przetrwanie i o siebie nawzajem…

Po długiej i krwawej drugiej wojnie domowej armie zwolenników życia i tych opowiadających się za wyborem doszły do porozumienia i uchwalono „Ustawę za życiem”. Chroniła ona ludzką egzystencję od chwili poczęcia do trzynastego roku życia. Jednak między trzynastymi a osiemnastymi urodzinami rodzic mógł zdecydować o „rozszczepieniu” swojego dziecka, czyli podzieleniu na narządy i części, które przekazywano do przeszczepu. Ten proces według władz państwa gwarantował zdrowie społeczeństwa, a także bezpieczeństwo. Osobniki niechciane lub sprawiające kłopoty były eliminowane, jednak formalnie nie umierały.

Connor się buntował, więc rodzice podpisali zlecenie rozszczepienia. Mieszkająca w domu dziecka Risa została wysłana do ośrodka transplantacyjnego ze względu na cięcia budżetowe. A Lev, dziesiąte dziecko w religinej rodzinie, już od urodzenia miał zostać poświęcony w ofierze. Kiedy tej trójce udaje się uciec z transportu, rodzi się w nich nadzieja, że jeszcze nie wszystko stracone. Muszą tylko przetrwać do swoich osiemnastych urodzin. To bardzo długo, jeśli ten czas mają spędzić w ukryciu…
Tytuł oryginalny: Unwind Dystology Book 1
Data wydania: 2024-02-28
ISBN: 978-83-8319-476-9, 9788383194769
Wydawnictwo: Uroboros
Cykl: Podzieleni, tom 1
Stron: 432
dodana przez: Nastka_diy_book
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Neal Shusterman
Urodzony 12 listopada 1962 roku w USA (Brooklyn, Nowy Jork)
Amerykański autor książek dla młodzieży i dorosłych. Neal jest ojcem czwórki dzieci, mieszka w Kalifornii. Spod jego ręki wyszło wiele bestsellerów, z których najbardziej znaną powieścią są "Podzieleni".

Pozostałe książki:

Kosiarze Thunderhead Podzieleni Susza Głębia Challengera Strych Tesli Żniwo Roxy Pokłosie. Opowieści z Kosodomu Rozdarci Gra o świat Everfound Everlost Everwild The Complete Unwind Dystology UnBound UnDivided UnSouled UnStrung
Wszystkie książki Neal Shusterman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„[…] skoro ich własnym rodzicom nie zależało na nich wystarczająco mocno, żeby ich zatrzymać,...

30.03.2024

Neal Shusterman to autor, którego książki odkryłam w tamtym roku. Bestsellerowa seria Kosiarze to jedne z moich ulubionych książek 2023 roku. Jeśli jeszcze ich nie czytaliście — to polecam na nie zerknąć. Teraz przyszedł czas na najnowszą książkę tego autora, czyli Podzieleni, pierwszy tom nowej serii. Powieść została pięknie wydana — okładka bard... Recenzja książki Podzieleni. Unwind

Na ile jesteś wartościowym trybem społecznej machiny?

5.12.2019

Na kartach "Podzielonych" zastajemy świat po Drugiej Wojnie Domowej. Moralna Wojna toczyła się o prawa, o których i u nas jest głośno: obrona życia poczętego kontra wolny wybór. Temat kontrowersyjny, ale w ujęciu jaki zamierzał przedstawić go Shusterman miał prawo się sprawdzić i być jednocześnie przestrogą dla ludzkości. To co mogło się wydawać ... Recenzja książki Podzieleni

@Asamitt@Asamitt × 4

Podzieleni

17.03.2024

Wielu autorów pisząc swoje powieści tworzy niesamowite światy, barwne postacie, a czasami niezwykle szokująca wizję przyszłości. Neal Shusterman należy do tych twórców, którzy mają niecodzienny, zupełnie inny pogląd. Potrafi szokować, zastraszać, miażdżyć, łamać serca, by następnie nami poruszyć. Ile warte jest życie ludzkie? Czy mamy prawo decydo... Recenzja książki Podzieleni

Podzieleni

29.02.2024

„Podzieleni. Unwind” to książka Neala Shustermana wydana przez Wydawnictwo Uroboros. [współpraca reklamowa] Wyobrażacie sobie świat, w którym własne dziecko, niezależnie od powodów, możecie oddać do rozszczepienia? Nowa dystopia young adult od autora niesamowitych „Kosiarzy” wprowadza nas w realia, gdzie normalnym jest, iż dziecko w wieku w wieku... Recenzja książki Podzieleni

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Wiesia
2019-12-05
9 /10
Przeczytane Posiadam 📚 fantastyka 🛸

 Intrygująca okładka i tytuł, przystojny autor - a mimo to książka dość długo czekała na mojej półce do przeczytana. 
 Kiedy wreszcie po nią sięgnęłam, byłam oczarowana.Oryginalna wizja świata, przerażająca konstrukcja społeczeństwa w którym współczucie jest przestępstwem a przestępstwo jest usprawiedliwione prawem.
 
 "(…) skoro ich własnym rodzicom nie zależało na nich wystarczająco mocno, żeby ich zatrzymać, to kto będzie chciał ich w niebie?"
 
 no właśnie, a gdzie miłosierdzie, gdzie litość, gdzie sumienie - gdzie MIŁOŚĆ.
 Czy naprawdę wojnę między obrońcami życia a zwolennikami wolnego wyboru zakończyło zalegalizowanie morderstwa? bo morderstwem nazywam prawo rodziców do "podzielenia" dziecka między 14 a 18 rokiem życia. 
 Książka wywołuje wiele emocji i przemyśleń ale co też ważne, pozwala świetnie spędzić czas. 
 Z przyjemnością sięgam po kolejny tom. 

× 9 | Komentarze (2) | link |
@Nigrum
@Nigrum
2013-02-25
10 /10
Przeczytane

... ... ... To moje trzy ostatnie wdechy.Już nie istnieje. Podzielono, Pokaleczono, Pozbawiono,Pozabierano... Zraniono mnie. Widzę te wszystkie uśmiechy, czuję pocałunki, przypominam smaki. Po raz ostatni. Potraktowano mnie jako naczynie- coś co zawiera w sobie pewien drogocenny ładunek- ORGANY. Zabrano mi głos. Odebrano wybór. A to moje ostatnie trzy słowa... Ja Chciałem Żyć! ... Książka niesamowita. Tworzenie rozbudowanej opinii psułoby efekt- tą zbitkę uczuć jaką człowiek znajduję w sobie po skończonej lekturze.

× 1 | link |
@obsydiian
2024-02-27

Podzieleni czyli kultowa seria Neala Shustermana zawitała w nasze skromne progi. Na pewno nie spodziewałam się tak realnej dystopii, tak wielu punktów widzenia i tak dużej zmiany w zachowaniu głównych bohaterów. Książka wypełniona jest akcją aż po brzegi, niektóre fragmenty aż mrożą krew w żyłach i zmuszają nas do zastanowienia się ile człowiek może poświęcić dla wyższego celu poświęcając drugą osobę.
Fabuła skupia się na 3 głównych bohaterach, ale obserwujemy akcje z różnych perspektyw które dają nam nowy pogląd na sytuację. Książka pisana jest w 3 osobie i ani przez moment nie zwalnia tempa. Dodatkowo ma się wrażenie, że z tej serii zrodził się pomysł na Kosiarzy. Jest to bardzo rzeczywista dystopia, która momentami wydaje się przerysowana, tylko po to abyśmy nie mieli ostatniego słowa.
"Ludzie nie są albo źli, albo dobrzy. Nieustannie kluczymy pomiędzy mrokiem a światłem".
W wieku 13 lat Twoi opiekunowie prawni nogą zdecydować czy żyjesz dalej, czy jednak zostajesz rozszczepiony. Na kartach powieści obserwujemy niejako dwie strony monety. Z jednej strony jest bunt tych, którzy nie chcą tracić życia a z drugiej dzięki temu wiele osób żyje dłużej, sprawniej albo i z pamięcią mięśniową innej osoby. Mamy tu bardzo wiele przykładów, które niekiedy zaskakują a czasem sprawiają, że czujemy wątpliwości czy jest to moralnie dopuszczalne czy jednak nie do końca.
"Daleka podróż niekiedy kończy ...

| link |
@pola841
2024-02-25
8 /10
Przeczytane

Już 28 lutego dzięki wydawnictwu Uroboros ukaże się reedycja pierwszego tomu serii Neala Shustermana "Podzieleni". Po Kosiarzach strasznie byłam ciekawa innych książek autora. Myślałam, że pisarz nie jest w stanie wymyśleć już nic bardziej szalonego. Myliłam się. Kompletnie nie spodziewałam się tego, co zastałam w tej książce. Kolejny raz autor rozwalił mnie totalnie..

A gdyby można było przeszczepiać każdą część ciała? Nie tylko kończyny, ale również elementy mózgu? Tylko skąd brać te "części zapasowe". Dzięki "Ustawie o życiu" do 13 roku każde dziecko jest chronione. Ale między 13 a 18 rokiem życia opiekun prawny może podjąć decyzję o rozczepieniu dziecka.. Zapewnia to stałą dostawę narządów do przeszczepów, a można tym samym pozbyć się osobników sprawujących kłopoty...

Kolejny raz autor zaskoczył mnie swoją bezpośredniością. Tym razem temat dotyczy dzieci, których można się z dnia na dzień pozbyć. Wszystko otoczone jest aurą tajemniczości, bo nikt nie wie na czym tak naprawdę polega proces rozczepienia. Jedno jest pewne, nikt nie chce tego doświadczyć. Mamy tutaj historię trzech nastolatków, którzy uciekają od swoich opiekunów gdy dowiadują się o swoim losie. Fabuła jest ukazana z trzech perspektyw. Czasami zahacza również o punkt widzenia osób kompletnie pobocznych. To daje nam wielowymiarowy obraz sytuacji, który jest świetnie dopracowany, ale także przeraża i nie ma mowy, by przeszło to w naszym świecie. Po raz kolejny autor częstuje nas dystopijn...

| link |
@aellirenn
2024-02-29
8 /10
Przeczytane

Twoje nastoletnie dziecko zaszło Ci mocno za skórę? Jest niewdzięczne, pyskuje, pali, pije, wagaruje, kradnie, jest agresywne? Masz go czasem dość?

Neal Shusterman ma dla Ciebie rozwiązanie. Rozszczepmy dzieciaka! Wystarczy jeden podpis, a młody/młoda zostanie zabrany/-a do wspaniałego ośrodka, gdzie jego narządy zostaną pobrane i wykorzystane do przeszczepów. Nic się nie zmarnuje. Ktoś otrzyma pomoc, a Ty będziesz mieć problem z głowy.

Tak wygląda przyszłość u Shustermana. Wojna opcji pro-life przeciw opcji pro-aborcja skończyła się ugodą. Ludzkie życie chronione jest od poczęcia do 13 roku życia. Jednak między 13 a 18 rokiem życia dziecka, rodzic może dokonać „aborcji”.

Brzmi przerażająco co?

Connor jest właśnie takim nastolatkiem. Jest rozszczepieńcem. Zaraz po niego przyjadą i zabiorą do ośrodka. Chłopak jednak decyduje się na ucieczkę.

Nie będę więcej Wam opowiadać o fabule, bo sami przeczytacie tę serię. Prawda?

Pochłonęłam „Podzielonych” w dwa wieczory. Nie wiem czy autorowi zazdrościć wyobraźni, czy raczej mu współczuć, bo niekiedy jego wizje przyszłości są po prostu straszne. Najgorsze jednak jest to, że pierwsza myśl tworząca ten dystopijny świat nie wzięła się tylko z wyobraźni.

Historia Connora i jego towarzyszy budzi masę emocji. Zostaje w głowie i zmusza czytelnika do myślenia. Bo czy coś takiego byłoby w ogóle możliwe? Chcę wierzyć, że nie. I to był właściwie jedyny minus tej książki, że może b...

| link |
@tusz_na_papierze
2024-02-27
8 /10

Jest to wznowienie. Ja nie znałam tej książki prędzej i bardzo się z tego cieszę. Bo te x lat temu nie udźwignęłabym jej, nie trafiła by do mnie tak bardzo.

Chociaż skończyłam ją czytać już chwilę temu to nadal o niej myślę, analizuję i przeżywam 61 rozdział. To właśnie ten rozdział wyrwał mi serce i rzucił o bruk.

Autor wykreował świat, w którym prawo pozornie zapewnia zdrowie i pełne wykorzystanie wadzącej jednostki.

Nie spodziewałam się, że historia o 3 różnych nastolatków tak mną wstrząśnie, wciągnie i zapadnie w pamięć.

Książka pokazuje ile warte jest życie, gdy na narządach można się wzbogacić i naprawić cudze ciało. Jak cienka jest granica między wiarą a ślepym fanatyzmem. Jak wyrzuty sumienia wpływają na podejmowane decyzje.

Pierwsze rozdziały opowiadające 3 różne historie łącza się i nadają tempa książce. Chociaż podczas czytania czuć ten vibe opowieści z pierwszych lat 2000 roku to księża nie traci na tym.

Obawa i strach towarzyszą czytelnikowi na każdej stronie. Kibicowałam bohaterom, bałam się o nich. Dawno się z nikim tak nie zżyłam. Wciąż nie wiem jak trafnie ubrać w słowa swoje emocje i odczucia.

| link |
@cassandra9891
@cassandra9891
2012-09-30
10 /10
Przeczytane ***dystopian literature***

Właśnie czytam. Jestem dokładnie w połowie ;) Już teraz mogę powiedzieć, że dostałam coś, czego się nie spodziewałam. Antyutopia - ponura jej wersja, w której ciało dzielone jest wbrew woli, gdy człowiek tak całkowicie nie umiera. Pomimo całej mrocznej i przygnębiającej otoczki, to pokrzepiająca historia, która często wywoływała mój uśmiech. To będzie zdecydowanie jedna z lepszych premier tej jesieni. Premiera: 17.10.2012

| link |
@coconut
@coconut
2012-12-14
5 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Spodziewałam się dużo, dużo więcej. Książka mnie nie wciągnęła, nie zainteresowała, a tylko irytowała za sprawą użycia przez autora bezsensownych założeń i pomysłów, które może na pierwszy rzut oka wyglądają jak całkiem niezły fundament, ale po chwili zastanowienia można odkryć, że wszystko to jest przecież całkowicie bez sensu.

| link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane

Przerażająca wizja przyszłości,wstrząsająca,w swoim prawdopodobieństwie.
Jak to dobrze,że będą jeszcze 2 tomy ..

| link |
@withwords_alexx
2024-03-30
7 /10
@maitiri_books_2
2024-03-17
9 /10
Przeczytane
@snieznooka
2024-03-17
9 /10
@zacisze.wiedzmy
2024-02-29
7 /10
Przeczytane Przeczytane 2024
@lunka.bookstagram
2024-02-29
9 /10
@Nastka_diy_book
2024-02-23
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Podzieleni. Unwind. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Rozdarci
Rozdarci
Neal Shusterman
8.3/10
"Rozdarci" to trzymająca w napięciu kontynuacja bestsellera "Podzieleni", która stawia pod znakiem...
UnSouled
UnSouled
Neal Shusterman
Connor and Lev are on the run after the destruction of the Graveyard, the last safe haven for AWOL U...
UnDivided
UnDivided
Neal Shusterman
Proactive Citizenry, the company which created Cam from the parts of unwound teens, has a plan: to m...
UnBound
UnBound
Neal Shusterman
Find out what happens to Connor, Risa, and Lev now that they’ve finally destroyed the Proactive Citi...
The Complete Unwind Dystology
© 2007 - 2024 nakanapie.pl