Głębia Challengera

Neal Shusterman
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Głębia Challengera
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Caden Bosch jest członkiem załogi statku żeglującego w stronę Głębi Challengera – najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego.

Jest zdolnym licealistą, ale jego świat zaczyna drżeć i powoli się rozpadać. Chłopak wie, że coś się dzieje, przestaje jednak dostrze­gać różnice między rzeczywistością i ułudą. Zaczyna żyć w dwóch światach.

"Głębia Challengera" to poruszająca podróż przez ciemne morze ludzkiego umysłu.

"Podróż w głąb umysłu może być dla nas tą najtrudniejszą. W końcu naszym zdrowiem psychicznym mogą zachwiać różne fale. I nie wystarczy dokładnie się rozglądać, by być na to gotowym. Co więc można zrobić? Ta piękna, choć smutna opowieść udziela wielu nieoczywistych odpowiedzi."

Justyna Suchecka

"Niezwykła próba przedstawienia świata osoby cierpiącej na chorobę psychiczną. To powieść pisana przez kogoś, kto bardzo pragnie zrozumieć, a jeszcze bardziej sprawić, by zrozumieli inni. Piękna."

@Bestselerki

"Mądra. Poruszająca. Potrzebna. Wyjątkowa historia chłopca, który mierzy się z chorobą psychiczną. Towarzyszymy mu na tej drodze – i jest to podróż niezapomniana z wielu względów. To jedna z tych książek, które zmieniają czytelnika na zawsze."

Diana Chmiel, @bardziejlubieksiazki

Tytuł oryginalny: Challenger Deep
Data wydania: 2023-02-08
ISBN: 978-83-8318-324-4, 9788383183244
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Neony
Stron: 336
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Neal Shusterman Neal Shusterman
Urodzony 12 listopada 1962 roku w USA (Brooklyn, Nowy Jork)
Amerykański autor książek dla młodzieży i dorosłych. Neal jest ojcem czwórki dzieci, mieszka w Kalifornii. Spod jego ręki wyszło wiele bestsellerów, z których najbardziej znaną powieścią są "Podzieleni".

Pozostałe książki:

Strych Tesli Kosodom Podzieleni Susza Kosiarze
Wszystkie książki Neal Shusterman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Głębia Challengera

26.02.2023

"Tego, co czuję nie da się ująć w słowa albo może się da, ale są to słowa w języku, którego nikt nie rozumie. Moje emocje mówią językami. Radość przekształca się w gniew, gniew w strach, a strach w ironiczne rozbawienie, jak wtedy, gdy skaczesz z samolotu z szeroko rozłożonymi rękami, wiedząc bez cienia wątpliwości, że potrafisz latać, a potem odk... Recenzja książki Głębia Challengera

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-20
9 /10
Przeczytane papier

Świetna książka, nie tylko dla młodzieży.
Autorowi udała się trudna sztuka opowiedzenia bardzo osobistej i ważnej historii w ciekawy i przystępny, nie pozbawiony humoru, sposób. Powieść oswaja temat chorób psychicznych i pokazuje jak wygląda świat widziany oczami osoby chorej - dowiadujemy się co przeżywa, co się dzieje w jej głowie, jednocześnie jest napisana lekko i okraszona ironicznym humorem. Autor prowadzi narrację pierwszoosobowo, przez co od początku czytania los Cadena Boscha nie jest czytelnikowi obojętny, bo Caden to taki typowy kumpel z ogólniaka, którego nie sposób nie lubić.
Jeszcze dwa słowa o wydaniu książki: okłada moim zdaniem fenomenalna to raz,a dwa ilustracje są genialne.
Podsumowując, gdym miał magiczną moc umieszczenia jednej książki na liście lektur obowiązkowych dla uczniów liceów to, bez wahania, byłaby to właśnie "Głębia Challengera" (aha i za jednym zamachem wywaliłbym "Nad Niemnem :))

× 1 | link |
@bookaholic.in.me
2023-01-29
8 /10

W obecnych czasach kwestia zdrowia psychicznego przestała być tematem tabu. Nikt nie jest już oceniany przez pryzmat korzystania z pomocy terapeuty czy psychiatry. Niemniej jednak, pomimo braku osądzania czy nadawania nieprzyjemnych łatek zupełnie inną kwestią pozostaje zrozumienie stanu umysłu chorego. Trudno bowiem uświadomić sobie z czym na co dzień musi mierzyć się osoba borykająca się z problemami psychicznymi, a wręcz niemożliwym jest wyobrażenie sobie przez zdrową osobę nękających go myśli. Jednak to, że czegoś nie widać, nie znaczy, że nie istnieje. Choroby psychiczne mogą doskwierać każdemu, niezależnie od wieku, statusu i sytuacji, w jakiej się znajduje i warto tym pamiętać na co dzień.
Caden to zwyczajny nastolatek, który nie sprawiał większych problemów. Świetnie się uczył, zawsze był duszą towarzystwa, potrafił odnaleźć się w każdej sytuacji. Jego sytuacja domowa też była zwyczajna- młodsza, może nieco irytująca siostra oraz oboje rodziców zainteresowanych swoimi dziećmi. Caden zapowiadał się na świetnego artystę, a jego rysunki były doceniane i chwalone pomimo jego młodego wieku. Jednak w pewnym momencie jego prace zaczęły się zmieniać, tak jak i on sam. Bardziej niespokojny, mający problemy z koncentracją, coraz bardziej zamykający się w swoim własnym świecie. I choć wiele można zrzucić na karb dojrzewania, to zachowanie Cadena zaczęło wymykać się spod kontroli.
"Głębia Challengera" to kolejna, po "Roxy" książka Shustermana, która jeszc...

| link |
@esclavo
2023-02-26
5 /10

Czy ważna sprawa, trudny temat, istotny problem, to coś co zawsze się spodoba? Wielkie oczekiwania co do tej książki w jakiś sposób ją przygniotły. Przynajmniej w moich oczach.

To nie jest łatwa powieść i to nie tylko przez temat jaki porusza. To historia, która pokazuje nam jak czuję się osoba z zaburzeniami psychicznymi. Autor w sposób bardzo poetycki, taki nierzeczywisty, fantastyczny, opisuje zmagania chorego syna. Właśnie przez to pokrewieństwo książka niesie dużo większy ładunek emocjonalny. Ale dla mnie właśnie to balansowanie na skraju literatury pięknej odebrało tej historii surowość, dobitność i to, że takie choroby są obok nas. Ciężko mi było się wczytać, trochę się męczyłam i chyba nie do końca zrozumiałam przesłanie. A szkoda.

Myślę, że jest to książka, którą każdy czytelnik poczuje inaczej. Może się zachwyci, a może poprzeczka będzie zbyt wysoko, jednak nie zostwi nikogo obojętnego.

| link |
@recenzja_na_tacy
2023-02-26
8 /10
Przeczytane
@wiedzma0902
2023-01-10
8 /10
Przeczytane Ulubione Pychologia
@Alkestic
2022-06-12
10 /10
Przeczytane
@higurashiwhentheycry
2020-12-31
10 /10
Przeczytane
@ginger0
2020-08-08
10 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2020-07-03
8 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2019-Książki
@laciata
2020-06-11
10 /10
Przeczytane
@Misaki
2020-05-04
9 /10
Przeczytane
@pollybookish
2020-03-14
10 /10
Przeczytane
@Libro
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Posiadam
@MgorzataM
2019-11-03
7 /10
Przeczytane Z: Uwolnione Y: 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie tyle śpisz, ile pożyczasz osiem godzin od śmierci.”
× 1
#
“- Powiadam ci, wszystko co okropne, ma też piękną stronę.”
#
“Czy przedmiot "ja" jest na ocenę, czy tylko na zaliczenie?”
× 1
#
“Kiedyś bałem się śmierci. Teraz boję się nieżycia. To różnica. Idziemy przez życie, planując przyszłość, ale czasami ta przyszłość nigdy nie nadchodzi. (...) Strach przed nieżyciem to dogłębny...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl