Poetycki światogląd Jarosława Marka Rymkiewicza. Próba antropologii literackiej

Mariusz Kalandyk
Poetycki światogląd Jarosława Marka Rymkiewicza. Próba antropologii literackiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Sam plan badawczy (dotyczy on antropologii literackiej i wpisanego w nią światopoglądu) został w pracy Kalandyka zrealizowany niezwykle wnikliwie. Autor przedstawia zarówno stronę estetyczną, jak i teoretyczno- oraz historycznoliteracką zagadnienia. Na jej podstawie zapisuje składniki światopoglądu literackiego, wpisanego w strukturę tej poezji. Wyłania się tu skomplikowany i wielowymiarowy obraz tej twórczości. Fundamentalnym punktem odniesienia, można powiedzieć – obsesją, jest śmierć, śmierć Każdego, symbolizowana przez Łazarza – rozumiana jako skandal metafizyczny i egzystencjalny. Drugim punktem odniesienia staje się problem „śmierci Boga” jako dramatu filozoficznego i „śmierci Chrystusa” jako dramatu antropologicznego. Szczególnego znaczenia nabiera tu również nowoczesna forma franciszkanizmu, pozbawionego sentymentalizmu i fałszywego liryzmu, wpisana w nieusuwalny tragizm istnienia, dotyczący wszystkich istot żywych. (prof. zw. dr hab. Zbigniew Andres) Mariusz Kalandyk czyta poezję Jarosława Marka Rymkiewicza wielotorowo – od zasad poetyki po regułę światopoglądową. Poetyka i egzystencja nie są pojęciami tożsamymi, prędzej wiążą się ze sobą retoryka (więc i relacje intertekstualne) i śmierć, kategorie skutecznej argumentacji i rekwizyty obecności / niebytu. Język poetycki zawsze upodrzędnia się wobec kategorii wyższych. Teologia czy metafizyka skrywają się w słowie, lecz nie wyrażają się poprzez nie. Herezje biorą swój początek w złej interpretacji. Śmierć nie jest regułą poetyki, lecz jej zaprzeczeniem. (prof. zw. dr hab. Marian Kisiel)
ISBN: 978-83-7638-467-2, 9788376384672
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Stron: 320

Autor

Mariusz Kalandyk Mariusz Kalandyk
Urodzony w 1963 roku w Polsce
Mariusz Kalandyk – polski poeta i krytyk literacki. Laureat Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny 1997 za najlepszy poetycki debiut roku za tom Powrót Atanaryka. Członek redakcji kwartalnika Nowa Okolica Poetów. Redaktor naczelny Kwarta...

Pozostałe książki:

Timbuktu Powrót Atanaryka
Wszystkie książki Mariusz Kalandyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Poetycki światogląd Jarosława Marka Rymkiewicza. Próba antropologii literackiej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Poetycki światogląd Jarosława Marka Rymkiewicza. Próba antropologii literackiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl