Pojednanie ze złem. Historia chłopca z łódzkiego getta

Leon Weintraub, Magdalena Jaros
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pojednanie ze złem. Historia chłopca z łódzkiego getta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Moje miasto Łódź, tam wszystko się zaczęło” – mówi Leon Weintraub w cyklu rozmów z Magdą Jaros. Wychowywał się w czynszowej kamienicy przy ul. Kamiennej, tej samej, którą po latach rozsławiła w swojej piosence Osiecka. W 1939 roku miał pójść do gimnazjum, tymczasem musiał pożegnać się ze światem, jaki znał do tej pory i wraz z matką i siostrami przenieść się na ul. Jakuba w centrum getta. Praca, głód, percepcja ograniczona do znajdywania sposobów na przetrwanie, coraz mniej sił, aż wreszcie wywózka i gehenna obozowa. Czy można nadrobić stracony czas? Czy po takich doznaniach można znaleźć sobie miejsce wśród ludzi? „Wybaczenie, czy też usprawiedliwienie tych przekraczających ludzką wyobraźnię zbrodni nie jest dla mnie możliwe – przyznaje Leon Weintraub. - Pozostaje więc słowo POJEDNANIE. Oznacza ono zaprzestanie wysuwania wzajemnych zarzutów i zakończenie nakręcania »spirali wrogości i zła«. Tylko ten stan pozwala wspólnie tworzyć przyszłość”.
Data wydania: 2021-06-30
ISBN: 978-83-11-16172-6, 9788311161726
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 310
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Leon Weintraub Leon Weintraub
Urodzony 1 stycznia 1926 roku w Polsce (Łódź)
Leon Weintraub urodził się w Łodzi, w rodzinie Szula-Szlomy zmarłego w 1927 r. w Łodzi i Natalii, która zginęła w 1944 r. w Auschwitz. Matka aby zapewnić byt swoim dzieciom (Leon miał jeszcze 4 siostry) otworzyła małą pralnię przy ul. Kamiennej 2. D...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wartościowa książka

24.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na samym początku muszę wspomnieć, że bardzo podoba mi się okładka, która jest niesamowita oraz zakładki, które mają podobny klimat. Myślałam, że to książka w formie opowiadania, a okazało się, że to bardziej wywiad. Pisarka zadaje szczegółowe pytania, a Pan Leon z dokładnością odpowiada i opowiada o swoim życiu. Pomimo, że ma teraz 95 lat to ma b... {} Recenzja książki Pojednanie ze złem. Historia chłopca z łódzkiego getta

@kicia1914@kicia1914 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Vernau
2021-08-08
Przeczytane Historia drugiej wojny światowej

Leon Weintraub ma obecnie 95 lat i jest jednym z ostatnich świadków, którzy przeżyli łódzkie getto, obóz w Auschwitz, a potem obozy koncentracyjne w Niemczech. Gdy trafił do getta miał 13 lat. „Pojednanie ze złem. Historia chłopca z łódzkiego getta” to książka-wywiad. Jest to opowieść o człowieku, który urodził się w Łodzi, niezamożnej żydowskiej rodzinie, a potem musiał się przeprowadzić do Litzmannstad-Getto.

To również opowieść o bardzo ciekawym człowieku, który ożenił się z Niemką, zaczął studia medyczne w Niemczech, a potem dokończył je w Polsce. Pracował jako ginekolog w Warszawie i Otwocku. Niestety stał się również bohaterem innej, bardziej ponurej części naszej historii. W związku z wybuchem nagonki antysemickiej, która wybuchła w marcu 1968 roku, wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka do dziś.

Książka jest ciekawa, ponieważ Leon Weintraub, miał i ma nadal niezwykle interesujące życie.

Był też świadkiem wielu trudnych wydarzeń z historii naszego kraju i dzięki temu, że nadal jest bardzo sprawny fizycznie i intelektualnie, może nam opowiadać, jak to wszystko wyglądało naprawdę.

{}× 18 | link |
@kicia1914
2021-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Doktor Pasławski szedł po linii partyjnej. Kazali Żydów zalniać, więc zwolnił Żyda ordynatora. W tym szpitalu nie było nikogo innego o takim pochodzeniu, a on musiał wypełnić swoje zadanie - z...”
{}
#
“Miałem wstrząsające spotkanie w Coburgu na południu Niemiec. Odbywało się w szkole. Kiedy skończyłem, podchodzi do mnie trzydziestolatek i pyta, czy poświęcę mu chwilę na osobnosci. Odchodzimy...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl