Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej

Maria Stachurska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsza pełna biografia położnej z Auschwitz-Birkenau, Stanisławy Leszczyńskiej.

Czy można być bohaterem bezwiednie? Być bohaterem za sam fakt, że w okrucieństwie otaczającego świata zachowało się przyzwoitość i szacunek do drugiego człowieka, a swoje bohaterstwo upchnąć w niepamięci historii i żyć dalej? Jakby nie widziało się tego ogromu cierpienia, dramatu odczłowieczenia?

Otóż można.

Taka była moja Ciocia, Stanisława Leszczyńska. „Mama”, „Święta”, „Anioł”. Tak do dziś opisywana jest w publikacjach, w książkach i wspomnieniach. Tymczasem w piekle Auschwitz - Birkenau była przede wszystkim sobą – kochającą ludzi, dzieci, a nade wszystko Boga, skromną kobietą z łódzkich Bałut. Nie chciała pomników. Jej nagrodą był krzyk zdrowego noworodka w momencie przyjścia na świat i szczęście na twarzy matki. Położnictwu poświęciła połowę życia, drugą połowę oddając rodzinie i czwórce dzieci.

Miałam 16 lat kiedy odeszła. Pamiętam wiele, ale moje wspomnienia były zbyt ubogie, by mogła powstać z nich książka. Kiedy po śmierci jej synów zostałam zasypana dokumentami, wspomnieniami i zapiskami o cioci Stasi – poczułam, że jest to swoistego rodzaju Testament, który należy wypełnić , że to moja powinność. Powinnam pokazać światu, kim naprawdę była słynna położna z Auschwitz-Birkenau. Nie opisywać kolejnych krwawych historii z Mengelem w tle. Przynajmniej nie tylko. Napisać nie o ikonie tylko o prostej kobiecie, bo taka była. Prosta, pełna ciepła i zrozumienia dla drugiego człowieka, nawet tego najbardziej odczłowieczonego. Potrafiła się bawić, śmiać, kiedy trzeba karcić dzieci, mieć wątpliwości a nawet złościć.

Mam nadzieję, że udało mi się wiernie odtworzyć jej portret. Że w tej biografii pokazałam kobietę z krwi i kości.

I że ten obraz zwykłego człowieka, na który składają się drobne i większe sprawy dnia codziennego, jeszcze bardziej uczyni z niej Bohaterkę.

Maria Stachurska

Data wydania: 2020-11-25
ISBN: 978-83-8053-645-6, 9788380536456
Wydawnictwo: Burda Ksiazki
Stron: 320
dodana przez: jatymyoni

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Anioł w barakach Birkenau...

23.03.2021

Stanisława Leszczyńska, tak właśnie nazywała się kobieta otoczona wielką sławą, przez swoją przyzwoitość i mimowolne bohaterstwo. To właśnie ona została położną w piekle na ziemi, znanym jako Konzentrationslager Auschwitz – Birkenau. Kobieta ta nazwana przez więźniarki – położnice Mamą, mimo nieludzkich warunków w jakich przyszło jej pracować, tra... Recenzja książki Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@walczakmonis
2021-02-08
5 /10
Przeczytane

Książka dosyć ciekawa, wyczerpującą historię położnej Stanisławy Leszczyńskiej. Miała uzupełniać o wiele faktów, ale jak dla mnie nie było tam zbyt wielu dodatkowych informacji o Pani Stanisławie.

× 1 | link |
@Ferante
2024-05-20
5 /10
Przeczytane

Uwielbiam książki historyczne, wspomnienia i powrót do lat wstecz. Zbyt dużo uciekamy przed codziennością i chwilami, które uciekają, a nie wspominamy naszych przodków. Wiele nauki można wyciągnąć z książek osób, które dzielą się swoimi, lecz niełatwymi wspomnieniami. Nie jest łatwo czytać te historie, ale również niełatwo jest wczuć się w życie bohaterów z kart książki. Trudne przeżycia odbijają na nich piętno, ale pomimo tych trudnych wydarzeń ludzie potrafią zachować człowieczeństwo.

| link |
@katarzynakobosko
@katarzynakobosko
2021-11-13
8 /10
Przeczytane
@Anna88
2021-06-16
8 /10
Przeczytane Moje książki Przeczytane w 2021
@MargaritaCzyta
2021-03-16
8 /10
Przeczytane 2021
@sasetka25
@sasetka25
2021-02-04
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

"Natura przeciwstawiając się nienawiści walczyła o swoje prawa uparcie, nieznanymi rezerwami żywotności. Natura jest nauczycielka położnej. Razem z nią walczy o życie i razem z nią propaguje najpiękniejsza rzecz na świecie - uśmiech dziecka"
Dodaj cytat