POLSKA POLITYKA WSCHODNIA W XX WIEKU

Zbigniew Karpus, Mieczysław Wojciechowski
POLSKA POLITYKA WSCHODNIA W XX WIEKU
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Współpraca naukowa historyków z Zakładu Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomiczncj we Włocławku oraz Katedry Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu legła u podstaw przygotowania do druku niniejszego zbioru studiów. Pierwszym etapem tej współpracy była wspólna sesja naukowa zorganizowana we Włocławku w dniu 10 kwietnia 2003 r., podczas której historycy z obu ośrodków naukowych wystąpili z referatami, dotyczącymi różnych aspektów polskiej polityki wschodniej w XX wieku. Opracowania przedstawione na sesji weszły w skład publikacji, przy czym równocześnie zamówiono szereg dalszych studiów u specjalistów i znawców zagadnień wschodnich, co sprawiło, że problematyka przedstawiona w trakcie sesji została w poważnym stopniu poszerzona. Ten zabieg sprawił, że niniejsza praca zbiorowa daleko przekroczyła ramy tradycyjnej publikacji materiałów sesyjnych. Autorami studiów zawartych w tomie są głównie historycy, którzy nadali ton całości. Cennym uzupełnieniem i zarazem rozwinięciem rozważań historyków są dwa studia przygotowane przez historyka literatury polskiej oraz politologa. Tom podzielono na dwie części, przyjmując jako cezurę wewnętrzną - rozdzielającą te części - drugą wojnę światową. W pierwszej części, obejmującej dziewięć studiów, zajęto się następującymi zagadnieniami szczegółowymi, związanymi bezpośrednio z problematyką wschodnią: myśl polityczna Władysława Studnickiego, Kujawy wschodnie w dobie zaboru rosyjskiego, wojna polsko--sowiecka, traktat ryski 1921 r. jako ważny element polskiej polityki wschodniej, Polacy wobec terroru komunistycznego w Rosji, aspekty wschodnie w polityce bezpieczeństwa wewnętrznego Polski, obecność problematyki wschodniej na łamach prasy pomorskiej, wpływy protestanckie wśród mniejszości ukraińskiej na Kresach Wschodnich. Tę część zamyka interesujące studium historyka literatury polskiej, poświęcone obrazowi Rosji Sowieckiej w polskim reportażu literackim lat trzydziestych XX wieku. Drugą część publikacji otwiera praca, pióra politologa, traktująca o typach podległości PRL wobec ZSRR w latach 1945-1989. Rozważania te znalazły swoją kontynuację w kolejnym opracowaniu, w którym przedstawiono polityczne i ekonomiczne formy uzależnienia Polski od ZSRR po 1945 r. Specyficzny charakter ma opracowanie poświęcone odradzaniu się niepodległej Estonii w świetle własnych obserwacji autora - historyka i dyplomaty. Całość zamyka bogato źródłowo udokumentowane studium na temat utworzenia i działalności placówek konsularnych PRL w ZSRR. Zawarte w publikacji studia dotyczą siłą rzeczy różnych zagadnień, począwszy od problematyki regionalnej, skończywszy na tematach nawiązujących do szeroko pojętych zagadnień międzynarodowych. Wszystkie one wnoszą nowe ustalenia do naszej wiedzy o polityce wschodniej Polski w XX wieku.
ISBN: 978-83-88500-69-5, 9788388500695

Autor

Zbigniew Karpus Zbigniew Karpus
Urodzony 15 marca 1954 roku w Polsce (Frombork)
Zbigniew Klemens Karpus – historyk polski, znawca stosunków Polski z jej wschodnimi sąsiadami w okresie międzywojennym, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pozostałe książki:

Twierdza Toruń. Stan w latach dwudziestych XX wieku Wojna o wszystko Rok 1945 na Kujawach i Pomorzu. Koniec wojny. Początek nowej rzeczywistości Walki o Lwów w listopadzie 1918 r. i wojna polsko-ukraińska. Bezpieczeństwo ludności polskiej, żydowskiej i ukraińskiej w stolicy Galicji Czas samotności. Ukraina w latach 1914-2022
Wszystkie książki Zbigniew Karpus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka POLSKA POLITYKA WSCHODNIA W XX WIEKU nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka POLSKA POLITYKA WSCHODNIA W XX WIEKU. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl