Twierdza Toruń. Stan w latach dwudziestych XX wieku

Zbigniew Karpus, Waldemar Rezmer, Mirosław Giętkowski
Twierdza Toruń. Stan w latach dwudziestych XX wieku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Toruń z racji swojego położenia geograficznego, od początku swojego istnienia, niezależnie w granicach którego państwa się znajdował, pełnił rolę warowni nadgranicznej. Rola Torunia wzrosła po wcieleniu go do państwa pruskiego, kiedy to stał się ważną twierdzą przy granicy z Rosją. W roku 1872, po zwycięskiej dla Prus wojnie z Francją, w przewidywaniu konfliktu z Rosją, Cesarski Niemiecki Sztab Generalny podjął decyzję o założeniu twierdzy pierścieniowej. W momencie przejmowania twierdzy przez władze polskie, najbardziej wartościowe elementy wyposażenia twierdzy zostały zdemontowane i wywiezione przez wojska niemieckie. Wojsko Polskie traktowało obiekty forteczne przede wszystkim jako doskonałą bazę koszarową. Jako twierdza w okresie dwudziestolecia wojennego Toruń stracił znaczenie. Opis historii tworzenia nowoczesnej twierdzy pierścieniowej w Toruniu, jej rola, znaczenie, wyposażenie w latach 1872-1939 to treść tej książki. Dodatkowym wzbogaceniem treści są dokumenty inwentaryzacji twierdzy toruńskiej dokonanej w 1926 roku przez władze polskie.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-89706-12-6, 9788389706126
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Duet

Autor

Zbigniew Karpus Zbigniew Karpus
Urodzony 15 marca 1954 roku w Polsce (Frombork)
Zbigniew Klemens Karpus – historyk polski, znawca stosunków Polski z jej wschodnimi sąsiadami w okresie międzywojennym, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pozostałe książki:

POLSKA POLITYKA WSCHODNIA W XX WIEKU Wojna o wszystko Rok 1945 na Kujawach i Pomorzu. Koniec wojny. Początek nowej rzeczywistości Walki o Lwów w listopadzie 1918 r. i wojna polsko-ukraińska. Bezpieczeństwo ludności polskiej, żydowskiej i ukraińskiej w stolicy Galicji Czas samotności. Ukraina w latach 1914-2022
Wszystkie książki Zbigniew Karpus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Twierdza Toruń. Stan w latach dwudziestych XX wieku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Twierdza Toruń. Stan w latach dwudziestych XX wieku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl