Polskie Oscary

Andrzej Krakowski
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Polskie Oscary
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Oscar. Święty Graal w krainie X muzy. W jego blasku – zasłużenie – ogrzali się również polscy twórcy. Wajda, Pawlikowski, Polański, Starski, Kaczmarek, Braun czy Kamiński – to nazwiska, które w filmowym (i nie tylko) świecie kojarzą się z Polską. Ale czy wiemy, że pierwszą kobietą nominowaną do Oscara za reżyserię była Polka – Wanda Jakubowska, słynny Max Factor urodził się w Zduńskiej Woli, Bronisław Kaper, wybitny hollywoodzki kompozytor i zdobywca statuetki za muzykę do filmu Lili, zdał maturę w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie, a w tej samej Warszawie na świat przyszedł „oscarowy” producent Goldwyn?
Marzycielami, którzy zbudowali jeden z najpotężniejszych przemysłów na świecie, przemysł filmowy rządzący naszą wyobraźnią, była również cała rzesza twórców w większym lub mniejszym stopniu powiązanych z naszymi ziemiami. Polskie Oscary to książka w głównej mierze poświęcona im, ale nie tylko. To bogato ilustrowana historia o powstaniu i rozwoju tej legendarnej nagrody. A tym samym – Hollywood.
Data wydania: 2020-12-01
ISBN: 978-83-959565-0-8, 9788395956508
Wydawnictwo: Blue Bird
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 176
dodana przez: k.wojciechowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Polskie Oscary aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2021-04-10
10 /10
Przeczytane

Świetna i znakomicie zilustrowana opowieść o historii Oscara. Autor urozmaicając opowiadanie anegdotami dzieli się z czytelnikami swoją bogatą wiedzą o historii kina. Myślę, że ta pięknie wydana książka może stanowić dobry prezent dla każdego wielbiciela sztuki filmowej.

× 2 | link |

Cytaty z książki

“W 1970 roku Oscara za pełnometrażowy film dokumentalny zdobywa francuski film o polskim pianiście Arturze Rubinsteinie „L’amour de la vie – Arthur Rubinstein”.”
#
“W 1933 roku Akademia nominowała po raz pierwszy obraz wyreżyserowany przez kobietę. Była nią Wanda Jakubowska. Jej krótkometrażówka nosiła tytuł »Morze«. Współtwórcami filmu byli Stanisław Woh...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl